Tesla vstupuje aj do priemyslu spracovania nerastných surovín. Aktuálne totiž oficiálne zahájila výstavbu závodu na rafináciu lítia vo veľkom meradle. Lopaty pre symbolický „výkop“ pritom priviezol Musk na chystanom pickupe Tesla Cybertruck vybavenom špeciálnymi nosičmi.
Tesla roky hovorila o tom, že by mohla vstúpiť do ťažobného priemyslu. Z Muskových doterajších slov síce vyplývalo, že by boli radšej, keby tak nemuseli urobiť, ale zrejme ich donútil vývoj v danej oblasti. Tesla tak bude mať z časti pod kontrolou aj tento segment dodávateľského reťazca, čo opäť zvýši úroveň jej vertikálnej integrácie.
Tesla už počas svojho „Battery Day 2020“ spomínala nový proces extrakcie lítia, o ktorom tvrdila, že zníži náklady na túto surovinu o jednu tretinu. Elon Musk pritom uviedol, že sa zamysleli nad najlepším spôsob, ako ekologickým spôsobom extrahovať lítium z rudy. A pozreli sa na to z hľadiska „prvého fyzikálneho princípu“. Zistili pritom, že je na to možné použiť chlorid sodný, ktorý poznáme aj ako kuchynskú soľ.
Súvisiaci patent
V roku 2021 bola zverejnená patentová prihláška s názvom „Selektívna extrakcia lítia z ílových minerálov“, pričom z popisu patentu okrem iného vyplýva, že ako zdroj katiónov pri lúhovaní lítia z ílových minerálov sa má používať „kuchynská soľ“, resp. chlorid sodný.
V marci tohto roku Tesla na svojom Investor Day uviedla, že chystá rafinériu lítia v Corpus Christi s ročnou produkciou pre batérie s celkovou kapacitou 50 GWh. A dodala, že tá sa má začať uvádzať do prevádzky už koncom tohto roka. Minulý mesiac zas Musk povedal, že Tesla bude mať zďaleka najväčšiu kapacitu na rafináciu lítia a katód v Severnej Amerike. Myslí si pritom, že to bude pravdepodobne oveľa viac, ako zvládnu všetci ostatní dohromady.
Výstavba zahájená
Včera Tesla napokon zahájila v oblasti Corpus Christi (štát Texas) výstavbu svojej rafinérie na lítium, ktoré je jednou z kľúčových surovín pre li-ion batérie. „Táto investícia má zásadný význam pre naše poslanie urýchliť prechod sveta na udržateľnú energiu a predstavuje naše úsilie o agresívne zvýšenie ponuky hydroxidu lítneho pre batérie v rámci Severnej Ameriky,“ uviedla spoločnosť Tesla v súvisiacej tlačovej správe.
Žiadne kyseliny
Podľa Tesly sa dočkáme prvého priemyselného nasadenia rafinácie lítia bez požitia kyselín. Tým sa eliminuje používanie nebezpečných činidiel a vedľajších produktov v prospech inertnejších možností. Vedľajším produktom má byť pritom zmes piesku a vápenca, ktorá je užitočná pri výrobe stavebných materiálov. Takže ide o užitočný „odpad“. Tesla už skôr uviedla, že závod bude prvým svojho druhu minimálne v rámci Severnej Ameriky.
Rafinácia vo veľkom
Rafinácia lítia bude prebiehať v rámci lokality s rozlohou cez 4,8 mil. m2. Celková investícia do závodu a súvisiacich aktivít má predstavovať viac ako 1 mld. $. Samotná továreň má vytvoriť 250 pracovných miest a ďalších takmer 1 000 súvisiacich miest má vzniknúť v rámci stavebníctva. V budúcnosti sa Tesla chystá v závode spracovávať aj „iné medziprodukty lítia, vrátane recyklovaných batérií a výrobného odpadu“.
A ďalšími zaujímavými infomáciami sú, že rafinéria Tesly má zabezpečiť lítium pre cca 1 mil. elektromobilov ročne, že továreň má byť hotová budúci rok a že produkcia bude dosiahnutá v roku 2025. To povedal Elon Musk v rámci slávnostného zahájenia výstavby, na čo upozornil Electrek.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nová továreň Tesly má byť najväčšou svojho druhu a bude vyrábať nový model, ktorý má byť odhalený čoskoro
Tesla oznámila výstavbu 2 tovární na model Semi a nové batérie 4680. Investícia zhltne 3,6 mld. $
Tesla plánuje nasadiť tisíce humanoidných robotov vo svojich továrňach
Musk doviezol lopaty na Cybertrucku
Na spomínané podujatie sa Elon Musk doviezol na chystanom pickupe Tesla Cybertruck vybavenom nosičmi s lopatami, ktoré boli použité na symbolické zahájenie výstavby novej továrne. Vozidlo je možné vidieť na nasledujúcom videu od 17. minúty.
Tesla Lithium Groundbreaking Ceremony https://t.co/0MCiZvQLHl
— Tesla (@Tesla) May 8, 2023
4 komentáre
Nuž to, čo musela a musí TESLA urobiť, aby zabezpečila výrobu svojich áut vie najlepšie len ona! Ja som si však pritom všimol, že nový závod, ktorý vidíme na úvodnom obrázku, zabral pekný kus úrodnej zeme kdesi v Texase! ….
a ako vies, ze bola urodna?
Všetka pôda, kam až oko dovidí, je krásne obrobená! A kto by obrábal neúrodnú pôdu?! 🙂
a v čem je problém? Úrodná půda nezůstává nikde na světě ležet pod fabrikou (v ČR je to vyloženě zakázané), ale udělá se skrývka ornice. A ta se pak použije na zúrodnění jiného místa.