Tesla sa pripravuje na možný vstup do ťažobného priemyslu. Projekt má byť prvým svojho druhu v S. Amerike

3

Tesla informuje texaské úrady, že zvažuje výstavbu regionálne unikátnej rafinérie na jeden z kriticky dôležitých batériových materiálov – lítium. Spoločnosť by tak rozšírila svoju činnosť o ďalšiu oblasť a stala sa opäť o niečo menej závislou od tradičných dodávateľských reťazcov, čím by rozšírila mieru svojej vertikálnej integrácie.

Elon Musk ešte počas stretnutia akcionárov Tesly v roku 2019 povedal, že spoločnosť uvažuje o pôsobení v ťažobnom priemysle. Následne počas „Battery Day“ Tesla hovorila o novom procese ekologickej extrakcie lítia, ktorý má znížiť náklady na túto surovinu o jednu tretinu.

Minulý rok sa pritom objavila patentová prihláška Tesly s názvom „Selektívna extrakcia lítia z ílových minerálov“. V nej sa okrem iného uvádza, že ako zdroj katiónov pri lúhovaní lítia z ílových minerálov je možné použiť chlorid sodný, čiže kuchynskú soľ. Ešte predtým si Tesla zaistila práva na 4 000 hektárov pôdy v Nevade, z ktorej chce extrahovať lítium.

„Šialené“ ceny lítia urobili svoje

V apríli tohto roku Elon Musk komentoval vývoj cien lítia slovami, že tie dosiahli šialenú úroveň a pokiaľ sa situácia nezlepší, Tesla sa možno bude musieť pustiť do ťažby a rafinácie vo veľkom meradle. A na základe dokumentu pre texaský kontrolný úrad, o ktorom informovala CNBC, sa zdá, že Tesla sa pripravuje na rafináciu lítia vo vlastnej réžii.

Zo spomínaného dokumentu vyplýva, že Tesla zvažuje výstavbu továrne na rafináciu hydroxidu lítneho na pobreží Texaského zálivu, pričom tá má byť prvou svojho druhu v Severnej Amerike. Surový rudný materiál chce pritom spracovávať do stavu použiteľného na výrobu batérií.

Výstavba by mohla začať v 4. štvrťroku 2022 a komerčná prevádzka by mohla byť spustená o 2 roky neskôr. Tesla ale uvádza, že zatiaľ len hodnotí uskutočniteľnosť tohto projektu a spustila len predbežné vývojové činnosti, dodáva CNBC.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Európska továreň Tesly by mohla zmeniť hru v regióne, uvádza Deutsche Bank po jej návšteve
Tesla ponúka nový Megapack, ďalšie vylepšené energetické produkty majú prísť čoskoro
Tesla aktualizovala špecifikácie ťahača Semi. Aj v oblasti pohonu a nabíjania

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Zaujímalo by ma ako to je naozaj s týmto:

    …ravda.sk/magazin/clanok/639903-zufali-nori-kvoli-nespokojnosti-s-kvalitou-svojich-tesiel-vyhlasili-hladovk…

    • Tak som si to prečítal, a aj keby bola len časť pravdivá, tak je to viac ako len strata imidžu TESLY! A ak Elon v reakcii na hladovku nespokojných majiteľov hovoril o jej zdraviu prospešnosti, tak je to od neho pre mňa neprijateľný prejav arogancie !!!

      P.S. S arogantným postojom výrobcu k reklamácii som sa však stretol aj ja osobne u inej značky!

Pridajte komentár