Tesla prvýkrát v histórii prekonala Ford v trhovej hodnote

0

Spoločnosť Tesla sa teraz oficiálne stáva veľkým výrobcom automobilov. Teda aspoň pokiaľ sa riadite hodnotou na trhu. V tomto meradle totiž firma Elona Muska predbehla legendárny Ford, a tak zrejme nastal čas, aby spozorneli aj tí najväčší odporcovia inovatívnej automobilky.

27. marca mala Tesla trhovú hodnotu 45,47 milióna, kým Ford bol na úrovni 45,35 miliardy. Samozrejme, toto je iba jeden ukazovateľ, ktorým môžeme výrobcov porovnať. Táto trhová hodnota odzrkadľuje iba hodnotu akcií na burze a vôbec neberie do úvahy dlhy. Ak by sme zarátali aj tento faktor, Ford by mal pred Teslou obrovský náskok.

Trhová hodnota z veľkej časti odzrkadľuje iba záujem investorov. Súčasná situácia teda naznačuje, že investorom sa páčia aktivity Tesly a veľa si sľubujú aj od dlho pripravovaného Modelu 3. Ten by mal byť prvým zákazníkom, mimo zamestnancov Tesly a SpaceX, doručený koncom tohto roku.

tesla model 3 s x

Zdroj: motortrend.com

Ďalším dôležitým faktorom je rastúca kapacita výroby Tesly. Tá postupne začína naplno využívať svoju továreň Gigafactory a počet vyrobených kusov by mal podľa projekcií rásť každým mesiacom.

Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať naďalej. Hoci pozícia Tesly na trhu je skutočne obdivuhodná, neodzrkadľuje všetky faktory, ktoré v takomto obrovskom priemysle hrajú rolu. Tesla Model 3 bude zrejme jednou z najväčších skúšok, ktoré mladá automobilka bude musieť absolvovať, aby upevnila svoje postavenie na trhu a najmä aby presvedčila aj skeptickejších investorov.

Zaujímavosťou a historickým paradoxom je skutočnosť, že rozbehnutie sériovej výroby Fordu model T, bolo jedným z dôvodov, ktoré uvrhli na začiatku 20. storočia elektromobily do zabudnutia. Tie dovtedy dominovali automobilovému trhu. Tesla to teraz Fordu, za elektromobily, vracia aspoň symbolicky. Ďalšie dôvody odklonu automobilizmu od elektromobilov k spaľovacím automobilom nájdete v našom článku História elektromobilov.

Zdroj: InsideEVs via Motor1, titulný obrázok: thecountrycaller.com

eautoportal zdielanie

Share.

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár

O NÁS / KONTAKT / PODMIENKY POUŽÍVANIA    Copyright © 2016 - 2017 TeslaMagazín.sk     Sledujte nás aj cez sociálne siete  

 Staňte sa fanúšikom Tesla Motors, elektromobility a inovácií

Upozornite ma raz týždenne na najzaujímavejšie články

 

Odoslané!