Tesla potvrdila existenciu „utajovaného“ batériového projektu Roadrunner

2

Vo februári sa objavili neoficiálne informácie, že Tesla v rámci „tajného“ projektu Roadrunner pracuje na vývoji nových batériových článkov vlastnej technológie, ako aj systéme ich veľkoobjemovej produkcie, pričom cieľom sú lepšie a lacnejšie batérie. A nedávno objavený oficiálny dokument od Tesly potvrdzuje, že projekt Roadrunner je skutočný.

Spoločnosť Tesla si vyvíja batérie pre svoje elektromobily a energetické produkty sama, avšak batériové články produkuje v spolupráci s japonskou spoločnosťou Panasonic. Pred niekoľkými mesiacmi začali pribúdať správy o tom, že Tesla sa chce v tomto smere úplne osamostatniť, čo neskôr potvrdila aj samotná spoločnosť.

Následne sa objavili neoficiálne informácie o tajnom projekte Roadrunner, ktorý sa má okrem iného zaoberať vývojom a veľkoobjemovou produkciou vlastných batériových článkov a kompletných batérií, a to s dôrazom na lepšie vlastnosti a nižšiu cenu.

Rozširovanie R&D a výroby

No a aktuálne Electrek upozorňuje na úradný dokument, ktorý potvrdzuje existenciu projektu Roadrunner, pričom je jasné, že v rámci neho sa Tesla zaoberá vývojom a výrobou batérií. Konkrétne ide o projektovú štúdiu, ktorá hovorí o rozširovaní výskumného, vývojového a výrobného pracoviska.

Tesla chce totiž získať povolenie na rozšírenie budovy, kde sa projekt Roadrunner uskutočňuje. Uvádza pritom, že chce postaviť nové poschodie v rámci existujúcej budovy, ktorá sa nachádza neďaleko hlavného výrobného závodu elektromobilov vo Fremonte.

Nové poschodie s rozlohou cca 2 000 m2 podľa vlastných slov potrebuje pre „nové zariadenia na výrobu batérií a priestor určený pre R&D (známe ako Roadrunner)“. Súčasťou projektu majú byť aj strešné zariadenia, ktoré „podporujú operácie súvisiace s výrobou nových batérií“.

Tesla pritom predpokladá, že výrobné zariadenie bude v prevádzke „24 hodín denne počas 365 dní v roku“. V rámci produkcie budú pracovať 4 zmeny, pričom každá bude zahŕňať 100 zamestnancov. Nepôjde teda o žiadnu „tera-výrobu“, ale zrejme skôr o výskumné, vývojové a testovacie zariadenie, ktoré umožní veľkoobjemovú výrobu nových batérií v budúcnosti.

A s najväčšou pravdepodobnosťou mal Elon Musk na mysli práve tento nový fremontský závod, keď prostredníctvom nedávneho tweetu informoval o „Tesla Battery Day“, v rámci ktorého prebehne aj prehliadka systému na výrobu batériových článkov. Predbežný dátum pritom stanovil na 15. septembra.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový patent Tesly naznačuje očakávanú batériu so životnosťou 1 600 000 km
Tesly by mohli mať „chemický predlžovač dojazdu“. Vďaka hybridnej batérii
CATL spolupracujúci s Teslou má batérie so životnosťou 2 milióny km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár