Tesla s rekordnou produkciou a dodávkami áut. Dosiahne konečne zisk?

0

Spoločnosť Tesla dnes zverejnila výsledky výroby a dodávok svojich elektromobilov za 3. štvrťrok 2018. V ňom vyrobila až o 50 % viac áut ako v tom predchádzajúcom, ktorý bol rekordný. Očakáva pritom ešte úspešnejšie kvartály, vďaka novým príležitostiam. Konečne by tak mohla byť zisková.

Model 3 dominuje

Tesla vo svojej tlačovej správe uvádza, že v 3. kvartáli tohto roku vyrobila celkovo 80 142 vozidiel. Z toho bolo až 53 239 kusov Modelu 3. Tým sa jej podarilo splniť ambiciózne štvrťročné plány, ktoré počítali s produkciou na úrovní 50 až 55-tisíc áut.

Modely S a X mierne nad plán

Tesle sa podarilo vyrobiť aj 26 903 kusov Modelu S a Modelu X. To je mierne nad plán, keďže jej cieľom pre celý rok 2018 je objem produkcie na úrovni 100 000 kusov.

Viac dodaných ako vyrobených áut

So stúpajúcou produkciou začala Tesla už počas 2. štvrťroku pociťovať nedostatok komerčných prepravných kapacít. To vyústilo do hromadenia vozidiel na parkoviskách spoločnosti a presunu od tzv. produkčného k prepravnému peklu. Tesla však zapracovala v 3. štvrťroku na nových, vlastných systémoch doručovania, výsledkom čoho bolo 83 500 dodaných elektromobilov.

Z toho bolo 55 840 Modelov 3, 14 470 Modelov S a 13 190 Modelov X. A to aj vďaka doručovaniu vozidiel z továrne priamo k zákazníkom domov či do práce, systému „kto skôr príde…“, budovaniu vlastných kamiónových prívesov na prepravu áut či výpomoci majiteľov Tesiel pri odovzdávaní áut novým zákazníkom.

Za 3 mesiace takmer toľko áut ako za celý rok 2017

Všetky spomínané čísla znamenajú, že Tesle sa podarilo dodať za jediný štvrťrok len o necelú pätinu menej áut  ako za celý predchádzajúci rok. A tiež, že spoločnosť dodala v 3. štvrťroku 2-násobne viac kusov Modelu 3 ako za všetky predchádzajúce kvartály dokopy.

10 000 pohonných jednotiek za týždeň

Tesla taktiež uvádza, že v poslednom týždni vyrobila vyše 5 300 ks Modelu 3, pričom takmer všetky boli s duálnym pohonom, tzv. „Dual Motor (AWD)“. Výroba tejto verzie je podľa spoločnosti oveľa náročnejšia na výrobu, podarilo sa jej však úspešne pretransformovať výrobný proces. To znamenalo v konečnom dôsledku to, že vyrobila viac ako 10 000 pohonných jednotiek za týždeň.

V očakávaní ešte úspešnejších kvartálov

Napriek jednoznačne najlepšiemu kvartálu, Tesla vidí vo svojej blízkej budúcnosti ešte väčšie príležitosti. A to vďaka spusteniu výroby najlacnejšej verzie Tesly Model 3 „Standard Battery“, možnosti lízingu Modelu 3, spusteniu dodávok na iné trhy, vrátane Európy, či zrušeniu 40 % colnej sadzby (bežne 15 %) na dovoz amerických vozidiel do Číny, ktorá je výsledkom „obchodnej vojny“ Donalda Trumpa, či možnosti čerpať 15 % podporu na elektromobily v rámci čínskeho dotačného programu.  

Bude 3. štvrťrok prvým ziskovým?

Ako vieme, Elon Musk sa dávnejšie vyjadril, že 3. štvrťrok 2018 bude pre Teslu prvým ziskovým v jej histórii. Spomínané čísla nasvedčujú tomu, že by sa jej to mohlo podariť. Budeme samozrejme držať palce. Ako to nakoniec dopadlo, zistíme v rámci zverejnia hospodárskych výsledkov za 3. kvartál 2018. O nich vás budeme samozrejme informovať.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk musí odísť z čela predstavenstva Tesly a zaplatiť mastnú pokutu
Tesla Model 3 sa chystá do Európy. Zaregistrované boli ďalšie európske verzie
Dlho očakávaný súboj: Tesla Model 3 Performance vs. BMW M3 | VIDEO

Zdroj: Tesla

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár