Tesla ide vo veľkom prepúšťať. Elon Musk vysvetľuje prečo

0

Elon Musk nedávno avizoval „brutálnu“ reštrukturalizáciu spoločnosti Tesla. Jej cieľom má byť zabezpečenie efektivity a ziskovosti spoločnosti po 15 rokoch od jej vzniku. Jedným z prvých krokov je masové prepúšťanie, ktoré Musk vysvetľuje vo svojom emaile adresovanom zamestnancom.

Dôkladný audit v Tesle ukázal, že pre efektívne fungovanie spoločnosti, vďaka ktorému má byť čoskoro konečne zisková, je nutné prepustiť 9 % zamestnancov. Tesla zamestnávala k marcu 2018 cca 37 000 ľudí, takže prepúšťanie sa dotkne okolo 3 300 z nich.

Prepúšťanie sa nedotkne výroby

Elon Musk vo svojom „liste“ píše, že prepúšťanie sa bude týkať výlučne zamestnancov Tesly s trvalým pracovným pomerom. Nezasiahne tak žiadnych produkčných partnerov a ani výrobné plány pre Teslu Model 3.

Zdôrazňuje, že primárnym cieľom znižovania stavov nie je dosiahnutie zisku, čoho dôkazom má byť 15-ročné obdobie v strate. Teslu na tejto ceste poháňa snaha zabezpečiť prechod na trvalo udržateľnú a čistú energiu, čo sa má podariť, len keď preukáže, že môže byť trvalo rentabilná.

„Chcem zdôrazniť, že k tomuto ťažkému rozhodnutiu sme sa uchýlili preto, aby sme už nikdy nemuseli urobiť nič podobné,“ píše Musk.

Zoštíhlenie manažmentu

Musk hovorí o tom, že každé pracovné miesto bolo podrobené detailnému skúmaniu z hľadiska je ho prínosu pre spoločnosť. Rovnako tak aj schopnosti a zručnosti jednotlivcov. Zoštíhľovanie sa však nestýka len radových zamestnancov. Reštrukturalizácia zasiahne aj manažérske štruktúry. Vďaka nej sa má odstrániť byrokracia, vylepšiť komunikácia a zrýchliť pohyb v rámci spoločnosti.

Tesla však stále hľadá talenty

Prepúšťanie však podľa Muska neznamená, že Tesla nebude prijímať nových zamestnancov. Stále existuje potreba rozširovania kapacít vo výrobe. A spoločnosť Tesla samozrejme bude aj naďalej zameriavať na hľadanie najväčších talentov na kriticky dôležité pozície.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Výrobná kvalita Tesly Model 3 ide významne hore | GRAF
Elon Musk o výrobných cenách batérií. Tesla je 4 roky pred konkurenciou
Slovák, ktorý šéfuje vývoju Tesla Autopilot, hovorí o pokrokoch a neurónovej sieti

„Sme iba malou spoločnosťou…“

Na koniec listu Elon Musk poďakoval všetkým zamestnancom, pričom povedal, že Tesla je malou spoločnosťou, ktorá čelí tvrdej konkurencii. Napriek tomu dokázala posunúť automobilový a energetický priemysel k trvalo udržateľnej doprave a výrobe a uskladňovaniu energie. A v tom musí Tesla aj naďalej pokračovať, pretože je to prínosné pre celé ľudstvo.

Celé znenie Elonovho emailu zamestnancom

Zdroje: Elon Musk/Twitter, Electrektesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár