Najväčšie prepúšťanie v histórii Tesly? To naznačuje údajný Muskov e-mail zamestnancom

11

Svet dnes obletela správa, že spoločnosť Tesla ide masívne prepúšťať. A mohlo by ísť o jej vôbec najväčšie prepúšťanie v histórii. Na verejnosť mal pritom preniknúť súvisiaci e-mail od Elona Muska adresovaný zamestnancom. Čo sa v ňom má uvádzať?

Môže sa zdať, že Tesla sa pripravuje na ťažšie časy. Tohtoročné čísla predajov áut, vrátane elektromobilov, ktoré významne rástli aj v časoch, keď predaj spaľovákov stagnoval, naznačujú negatívny trend. Tesla pritom nedávno prekvapila neočakávane nízkymi predajmi vozidiel za 1. kvartál tohto roka.

V tomto smere sa v prvom štvrťroku nedarilo zrejme väčšine výrobcov, vrátane čínskeho giganta BYD, ktorý v ostatnom období rástol ešte rýchlejšie ako spoločnosť Tesla. Objavujú sa tiež odborné predikcie, podľa ktorých sa rast predaja elektromobilov v tomto roku pomerne význame spomalí v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Údajný e-mail Elona Muska

Pozitívne nevyznieva ani aktuálna správa ohľadom masívneho prepúšťania v spoločnosti Tesla. Tá vychádza z údajne uniknutého e-mailu Elona Muska adresovaného zamestnancom. Ak ide o skutočný e-mail, tak za ním pravdepodobne stoja zamestnanci, ktorí ho obdržali.

Text údajného e-mailu zverejnil napr. aj portál Electrek. Musk v ňom má uvádzať, že ako Tesla v priebehu rokov rýchlo rástla, v určitých oblastiach došlo k duplicite úloh a pracovných funkcií. Podľa neho je pritom aj v kontexte pripravovanej novej fázy rastu mimoriadne dôležité znížiť náklady a zvýšiť produktivitu.

Preto mala Tesla vykonať kontrolné opatrenia, ktoré mali priniesť rozhodnutie znížiť počet zamestnancov „globálne o vyše 10 %“. To by znamenalo, že Tesla prepustí cca viac ako 14 000 ľudí, keďže by mala mať cez 140 000 zamestnancov. A Musk mal tiež napísať, že zníženie počtu zamestnancov umožní, aby bola Tesla „štíhla, inovatívna a hladná v rámci ďalšieho cyklu rastovej fázy“.

Historicky najväčšie prepúšťanie v Tesle?

Podľa webu Electric-vehicles Tesla v rokoch 2018, 2019 a 2022 hromadne prepustila 9 %, 7 %, resp. 3 % svojich zamestnancov. Môže sa tak zdať, že ak sa potvrdí aktuálna správa, pôjde o najväčšie prepúšťanie spoločnosti Tesla. V roku 2018 pritom pre ňu pracovalo okolo 38 000 ľudí.

Vyjadrenia odborníkov

Craig Irwin, výskumný analytik spoločnosti Roth Capital, pre agentúru Reuters v súvislosti s možným prepúšťaním v spoločnosti Tesla uviedol, že „prepúšťanie naznačuje, že manažment očakáva pretrvávanie slabého dopytu.“ 

Pedro Pacheco, viceprezident pre výskum a automobilový priemysel v spoločnosti Gartner, zas uviedol, že toto prepúšťanie „by mohlo byť jednoducho znakom znižovania nákladov pred uvedením nových modelov, pričom predaje sa spomaľujú po silnom raste, ktorý bol poháňaný uvedením modelov 3 a Y na trh.“

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Koľko zarábajú „robotníci“ v Tesle v porovnaní s ostatnými z priemyslu?
Predaje Tesly sa prepadli, aj tak však prebrala žezlo od BYD a dosiahla iný rekord
Tesla v lete predstaví Robotaxi a údajne „zarezala“ lacnejší Model 2. Čo na to Musk?
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

11 komentárov

 1. To by nemusela byt nutne zla sprava, ale: 1/ ak to suvisi s nizkym dopytom, tak je to problem 2/popri tom sa rozhodli odist dvaja top manazeri z tesly, ktori v nej boli od zaciatku, wtf?

 2. Už nejaký čas vyjadrujem nespokojnosť s cenami áut! S covidom a vojnou na Ukrajine veselo rástli všetky ceny, a podľa mňa neoprávnene až hriešne vysoko! Preto som v mojich komentároch vyzýval, „za tie ceny nekupovať“! Zdá sa, že ma ľudia vypočuli, alebo je to len sen?! Uvidíme, aká „fackovačka“ príde! 🙂

  • Problem je len jeden, z vizionara sa stal k*k*t. Nech sa paci, nech si robi co chce, ale nech pritom neskodi Tesle, mal by sa stiahnut z pozicie CEO.

   • Vieš RASTO, Elon toho zažil a prežil aj na viacero celých životov, tak by som mu také prívlastky nedával! Je ľahké byť vizionárom, keď má človek na starosti len sám seba a vietor vo vlasoch! Ak má teraz na tričku 140.000 zamestnancov, miliardové obraty a za všetko zodpovednosť, ráno sa mu ťažšie vstáva z postele a vizionárči! A ani jemu sa nemusia všetky vízie vydariť, a to odchádzanie, to je ťažké ….. Veď uvidíš, keď raz príde rad aj na teba! 🙂

 3. boháči predražene elektroauta nezachrania a normalni ludia na ne nemaju……
  takže ak nebudu auticka na baterky pre beznych ludi….tak nebude z toho nic….

 4. Paradoxom pritom je, že Jaguar v Nitre nestíha vyrábať, čo má toľko nevybavených objednávok.
  Jaguar Land Rover lacnou značkou teda rozhodne nie je…
  Ako je to možné?

Pridajte komentár