Tesla prerušila sériu rekordných predajov. Model Y je však napredávanejším autom v Európe

9

Tesla prerušila sériu vlastných rekordných predajov a nenaplnila ani očakávania analytikov. Spoločnosť však svoje tohtoročné predajné ciele nemení. Na druhej strane, pokračuje spanilá jazda elektromobilu Tesla Model Y, ktorý je v tomto roku najpredávanejším autom bez ohľadu na druh pohonu v Európe. A predpokladá sa, že sa stane najpredávanejším autom Európy (a možno aj sveta) za celý rok 2023.

Spoločnosť Tesla mala ohľadom predajov svojich elektromobilov zaujímavé série. Nebyť problematického 2. kvartálu 2022, pred 3 mesiacmi by dosiahla 12 rekordných štvrťrokov v rade, čo by znamenalo 3 roky rastu v kuse. A to napriek neľahkým a extrémne turbulentným časom.

Aktuálne zverejnené výsledky predajov spoločnosti Tesla však ukazujú, že Tesla prerušila aj aktuálnu sériu predajných rekordov. To však nie je žiadnym prekvapením, keďže to cca pred 3 mesiacmi avizoval aj Elon Musk, pričom sa odvolával na plánovanú odstávku výrobných liniek, ktorá bola spôsobená minimálne prechodom k výrobe významne modernizovanej Tesly Model 3.

Aktuálne čísla

Spoločnosť Tesla aktuálne v rámci svojej správy ohľadom predajov elektromobilov za 3. štvrťrok 2023 uvádza, že pokles vyrobených a doručených vozidiel bol spôsobený „plánovanými odstávkami pre modernizáciu továrne“. Čo sa týka konkrétnych čísel za Q3/2023, Tesla vyrobila 430 448 vozidiel (z toho 416 800 ks modelov 3 a Y) a dodala 435 059 vozidiel (z toho 419 074 ks modelov 3 a Y), čo predstavuje cca 7-% medzikvartálny pokles.

Tesla pritom nenaplnila očakávania analytikov. Priemerný odhad 19 analytikov bol podľa prieskumu spoločnosti Visible Alpha 454 100 ks predaných/dodaných vozidiel, resp. 459 949 ks v rámci prieskumu spoločnosti LSEG, ktorý zahŕňal odhady 8 analytikov, informovala agentúra Reuters. V tomto smere známy Troy Teslike pritom odhadoval 441 000 ks. Napriek tomu Tesla uvádza, že ich predajný cieľ pre tento rok, cca 1,8 mil. ks (medziročný rast o 50 %), sa nemení. Mnohí analytici pritom očakávajú silný a rekordný posledný kvartál tohto roka.

Neuveriteľný úspech Tesly Model Y

Napriek spomínanému poklesu, ktorý má zrejme na svedomí modernizácia Modelu 3, Tesla Model Y nepoľavuje zo svojho tempa. Vďaka nemu je podľa údajov JATO Dynamics najpredávanejším automobilom (bez ohľadu na druh pohonu) v Európe za prvých 8 mesiacov tohto roka. A to vďaka 169 420 predaným kusom.

tesla model y

Zdroj fotografie: Tesla

JATO pritom uvádza, že je pravdepodobné, že Model Y sa stane najpredávanejším autom Európy za celý rok 2023. A zdá sa, že Model Y má potenciál stať sa aj najpredávanejším autom roku 2023 v rámci celého sveta, tak ako už dávnejšie predikoval Elon Musk.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily dosiahli „bod zlomu“ v 23 krajinách a „spaľováky smerujú do múzea“
Predaje elektromobilov v SR za 1. polrok významne stúpli. Odliepame sa však od „dna“
Prekvapenie: Tesla zmodernizovala Model Y MIC. Nie je to však „Juniper“
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

 1. Čím bude TESLA dlhšie na trhu a vyrábať viac a viac vozidiel, tým viac bude narážať na problémy, ktoré majú „staré známe“ automobilky. Od získavania surovín a subdodávok, cez pracovnú silu, až po odbyt vozidiel! Aj Elon časom odíde z vedenia, a jeho následník či následníci budú určovať ako ďalej. Stačí málo, a naraz sa zistí,
  že vedenie TESLY pozostáva z rovnakých „vodcov“ akých majú ostatné dnešné firmy.

   • Musíš si vidieť ďalej od nosa! Progresivita TESLY je založená hlavne na Elonovej výnimočnosti. Aj staré automobilky vyrástli na geniálnych osobnostiach ich zakladateľov. Elon tiež nie je večný. Prídu nové tváre a problémy „veľkých“ automobiliek, keď bude TESLA 3 až 10 krát väčšia ako je dnes! Veď uvidíme …..

 2. V prvom rade treba znížiť výrobu áut elektrokolobežky zakázať aj elektrobicykle ľudia už idú autom aj na záchod a nech Elon začne vyrábať niečo užitočné a prospesnejsie pre ľudí Ja nemám auto celý život

  • JD, to dnes ešte stále áno! Príde však doba, keď aj TESLA zistí, že a kde sú mantinely, a bude musieť riešiť dodnes „neznáme“ problémy.

   • tesla si uzije tento rok a mozno este buduci trochu slavy, ale ked sa roztrhne trh s BEV, tak im samozrejme razantne ubudne s kolaca. Vlastne ono sa to uz zacina diat, kedze nesplnili ocakavania v predajoch napriek niekolkym zlacneniam.

    • co nesplnili ake ocakavania? nejakych akoze analytikov co v zivote neposkladali ani len lego? nejakeho primitiva v tak utiahnutej kravate ze mu z nedostatku kyslika ani mozog nefunguje? akoze Elon sa ma riadit nejakymi vlhkymi snami kancelarskych krys? sa zobud…

Pridajte komentár