Ako sa darí elektromobilom Tesla v Európe? | Prehľad predajov podľa trhov

0

Napriek slabšiemu začiatku roka 2018, predaje elektromobilov Tesla v Európe vzrástli za prvých 5 mesiacov medziročne o 7 %. Zaujímavosťou však je, že na väčšine najsilnejších trhov predaje klesali, a to až o polovicu. O celkové plusové čísla sa postarali len 2 krajiny. Aké môžu byť dôvody tejto trhovej nevyváženosti?

Lídrami Nórsko a Holandsko

Obrovskými ťahúňmi predajov elektromobilov Tesla na starom kontinente sú aktuálne 2 európske veľmoci v oblasti elektromobility. A to Nórsko a Holandsko. V Nórsku totiž dosiahli medziročný nárast o 94 %, a to sa Tesle v tejto krajine darí dlhodobo. Modelov S sa tu za prvých 5 mesiacov predalo 1 386 ks (+ 127 %) a modelov X 1 548 ks (72 %). V Holandsku bolo zaznamenané 71 % medziročné zvýšenie predajov.

Prepad na mnohých veľkých trhoch

V kontraste so spomínaným nórskym a holandským trhom sú predajné výsledky v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Belgicku, Švédsku, Veľkej Británii či Francúzsku. U našich západných susedov klesli predaje Tesiel za prvých 5 mesiacov medziročne dokonca o polovicu.

  • Rakúsko – pokles o 51%
  • Nemecko – pokles o 37%
  • Švajčiarsko – pokles o 33%
  • Belgicko – pokles o 25%
  • Švédsko – pokles o 20%
  • UK – pokles o 14%
  • Francúzsko – pokles o 1%
tesla predaje europa

Zdroj: motortrend.com

Aké sú dôvody poklesu predaja?

V prípade trhov s väčším poklesom predajov sa môže jednať o kumuláciu viacerých dôvodov. Na strane výrobcu to môže byť vyčlenenie určitého počtu vozidiel pre jednotlivé trhy, ktorý môže byť nižší ako v minulosti kvôli aktuálnej sústredenosti na produkciu Modelu 3, či otvoreniu nových trhov mimo Európy.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk sa konečne vyjadril k dostupnosti Tesly Model 3 v Európe
Neuveriteľné! V Nórsku sa predalo viac áut do zásuvky ako bežných spaľovákov
Tesla “bije” nemeckú prémiovú konkurenciu už aj na európskom trhu | ŠTATISTIKY

Čakanie na nové modely?

Taktiež sa môže jednať aj o klesajúci dopyt zo strany zákazníkov, keďže tí môžu čakať na lacnejší Model 3 alebo elektrické novinky iných výrobcov. Veď na trh sa chystá Audi e-tron, Jaguar I-Pace, Porsche Taycan, Mercedes-Benz EQC, BMW iX3, Audi e-tron Sportback či kompaktnejšie cenovo dostupné modely ako Hyundai Kona Electric či Kia Niro EV.

Zabúdať však netreba ani na pôsobenie novej generácie bestselleru Nissan Leaf či vylepšeného VW e-Golf na trh, napriek tomu, že sa jedná o vozidlá úplne inej kategórie.

Voči spomínaným dôvodom môžu byť trhy v Nórsku a Holandsku imúnne pre ich dlhodobo vysoké predaje, a teda protežovanie zo strany výrobcu, ako aj potreby mať vozidlo doma čo najskôr. Tomu môže napomáhať aj fakt, že na aktuálne elektrické modely iných značiek sa čaká dlhšie ako na modely S a X.

Zdroj: Insideevs

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár