Tesla dosiahla rekordné predaje, ale pre problémy nenaplnila očakávania

5

Spoločnosť Tesla dosiahla historicky najvyššie kvartálne predaje svojich elektromobilov, resp. ich rekordné dodávky. Očakávania a odhady analytikov však v tomto smere nedokázala naplniť. A ak chce dosiahnuť svoj cieľ v predaji áut pre tento rok, musí v tomto štvrťroku veľmi výrazne prekonať svoj doterajší rekord.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že rast Tesly nedokázala zastaviť ani koronakríza či vojna na Ukrajine, z čoho vyplynuli veľké problémy v dodávateľských reťazcoch. Spoločnosti Elona Muska sa však samozrejme nevyhýbajú súvisiace problémy. A tie pocítila aj za ostatný polrok. Napriek tomu v predchádzajúcom štvrťroku dosiahla historické predaje svojich elektromobilov, resp. ich rekordné dodávky.

Ako vieme, Tesla od 3. štvrťroka 2020 ťahala sériu 7. rekordných kvartálov z hľadiska dodaných/predaných elektromobilov. A to s takýmito číslami: Q3/2020 – 139 300 ks, Q4/2020 – 180 570 ks, Q1/2021 – 184 800 ks, Q2/2021 – 201 250 ks, Q3/2021 – 241 300 ks, Q4/2021 – 308 600 ks a Q1/2022 – 310 048 ks.

V rámci 2. kvartálu tohto roku však Tesla musela na pomerne dlhú dobu zavrieť svoju továreň v Číne. A to kvôli novej vlne koronavírusu, čo sa samozrejme premietlo do výrobných čísel, ako aj dodávok vozidiel zákazníkom – 254 685 ks. Aktuálne však Tesla informuje, že za 3. štvrťrok 2022 dosiahla historicky najvyššie predaje svojich áut.

Nový rekord aj problémy

Tesle sa v Q3/2022 podarilo dodať 343 830 ks vozidiel, z toho 325 158 ks modelov 3/Y a 18 672 ks modelov S/X. Vyrobila pritom 365 923 ks. Vo svojej správe k dodávkam za predchádzajúci štvrťrok Tesla tiež uviedla, že je pre ňu čoraz ťažšie zabezpečiť prepravnú kapacitu pre svoje vozidlá, ako aj prijateľné náklady na dopravu, keďže ich výroba naďalej rastie. A to najmä na konci kvartálov, kedy býva výroba spravidla najvyššia.

Problémy s dopravou následne komentoval Elon Musk slovami, že sa zamerali na vyrovnanie šialenej vlny dodávok na konci štvrťroka s cieľom znížiť náklady na expedíciu a zmierniť stres tímu spoločnosti Tesla. A dodal, že sa snažia o rovnomernejšie dodávky v priebehu kvartálu.

Toto bol zrejme jeden z hlavných dôvodov, prečo sa Tesle nepodarilo naplniť očakávania analytikov, ktorí bežne v rámci svojich odhadov zvyknú Teslu podceniť. Tentokrát to však bolo naopak. Podľa „Troya Teslike„, ktorý máva zdá sa najlepšie odhady predajov elektromobilov Tesla, bol totiž konsenzus analytikov 362 733 ks (priemer odhadov) a jeho osobný odborný odhad 363 000 ks. Vo všeobecnosti sa pritom objavovali najmä odhady v rozmedzí 350 000 až 370 000 ks.

Splní Tesla tohtoročný cieľ?

Tesla si stanovila na nasledujúce roky cieľ, že predaje jej elektromobilov budú medziročne rásť aspoň o 50 %. To znamená, že tento rok chce dodať minimálne 1 404 000 svojich elektromobilov. Jednoduchou matematikou pritom dospejeme k záveru, že aby cieľ naplnila, bude musieť v tomto štvrťroku dodať oveľa vyšší počet vozidiel, ako je jej doteraz historické maximum. A to niečo cez 495 000 ks. Pripomíname pritom aktuálny rekord – 343 830 ks.

Agentúra Reuters nedávno prišla so správou, že na základe interných plánov spoločnosti Tesla, o ktorých informovali 2 nemenované zdroje, Musk a jeho družina si aj naďalej trúfajú splniť tohtoročný predajný cieľ. Nuž, sme veľmi zvedaví, pretože v 4. štvrťroku potrebujú veľmi výrazný a výnimočný produkčný „skok“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily Tesla dominujú európskym aj americkým predajom za 1. polrok 2022
Tesla ako najpredávanejšie auto sveta? Model Y má mať dobre nakročené
Tesla Model Y dosiahla rekordné skóre v bezpečnostných testoch Euro NCAP

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

 1. Chtiac nechtiac sa mi roztiahol úsmev na tvári – vraj nenaplnené očakávania!
  Matematicky je to možno tak, ale v skutočnosti je to úžasný výsledok – totiž žiaden pokles.
  V dnešnej dobe, keď nie sú čipy a zúria tu rôzne krízy a vojna (nebudem to všetko menovať) a mnohí výrobcovia hlásia prudké prepady produkcie, opakujem – je to úžasný výsledok!

 2. Ja dúfam, že sme sa všetci nezbláznili !!! Ak Tesla nesplní očakávania a odhady analytikov, to bude koniec sveta?! Doba je zlá, v tomto roku sa mnohým darí horšie ako doteraz, mnohí aj krachujú, desaťtisíce ľudí zahynulo na bojisku, alebo od hladu! Za týchto okolností rešpekt tým, ktorí to zvládajú so cťou !!!

 3. nie je dolezite on

  ten, kto sa trosku orientuje v psychologii, vie alebo zisti, ze vsetky sklamania ludi tohto sveta su v nenaplnenych ocakavaniach… 😀
  hlavne ked ocakavame, ze niekto sa bude spravat tak alebo onak, alebo ze TESLA preda 1 000 000 aut a ona ich „chuderka“ preda len 300 000…
  cele je to postavene na hlavu..
  ale tiez som cital, ze experti zistili, ze ludia veria tomu co experti zistili.. 😀
  takze ak su analytici tiez taki experti, tak potom je vsetko jasne 😀

Pridajte komentár