Tesla predala rekordný počet áut v Q1, aj keď nevyrobila ani jeden Model S/X

6

Spoločnosť Tesla v rámci predaja svojich elektromobilov pomerne nečakane prekonala extrémne silný predchádzajúci štvrťrok. Aj napriek rôznym obmedzeniam a problémom. Opäť pritom prekvapila analytikov. A ďalší kvartál by mohol byť ešte lepší.

Spoločnosť Tesla zverejnila čísla ohľadom výroby (180 338 ks) a dodávok (184 800 ks) svojich elektromobilov za 1. kvartál tohto roka. A tie znamenajú, že ide o jej historicky najúspešnejší štvrťrok z hľadiska dodaných, resp. predaných vozidiel.

Medziročne si v tomto smere polepšila o 109 %. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, ktorý bol dovtedy rekordným a v ktorom Tesla vyvinula extrémne úsilie, aby sa jej podarilo naplniť celoročný plán, dodala o 4 230 elektromobilov viac. Aj napriek viacerým obmedzeniam a problémom.

Nula vyrobených modelov S a X?

Na isté obmedzenia poukazuje aj oficiálne oznámený počet vyrobených elektromobilov Model S a Model X za Q1/2021, a to 0. Tesla totiž v tomto období zavádzala do produkcie svoje faceliftované vlajkové lode. Od 24. decembra 2020 do 11. januára 2021 pritom pozastavila výrobné linky týchto modelov, aby sa pripravila na produkciu vynovených vozidiel. Potom prebiehali testy a skúšobná výroba.

V rámci fremontskej továrne Tesly boli v nedávnom období pozorované jej faceliftované vlajkové lode, ktoré boli pripravené na vývoz. Zdá sa teda, že išlo o vozidlá určené pre showroomy, keďže podľa oficiálnej správy kalifornskej spoločnosti nevyrobili žiadne modely S a X (pre zákazníkov). Dodaných však bolo 2 020 ks modelov S a X – zrejme skladové a výstavné „pre-facelift“ vozidlá.

V predchádzajúcom kvartáli pritom Tesla dodala 18 920 ks týchto modelov. Tesla navyše aktuálne uvádza, že ich vynovené vlajkové lode boli zákazníkmi prijaté „výnimočne dobre“. To by mohlo znamenať veľké množstvo objednávok, čo by sa mohlo veľmi pozitívne premietnuť do dodávok v nasledujúcom štvrťroku. Črtá sa tak ďalší rekord. A Tesla dodáva, že sú aktuálne v počiatočných fázach zvyšovania výroby vynovených modelov S a X.

Napriek sviatkom a nedostatku dielov

Podľa Reuterspredajné čísla o to pozoruhodnejšie, že v rámci kľúčového čínskeho trhu dopyt po automobiloch v tomto období zvyčajne klesá. A to vplyvom čínskych sviatkov lunárneho nového roka. To však teoreticky mohlo kompenzovať spustenie tamojších dodávok Modelu Y.

Ďalším obmedzením, ktoré sme v prípade Tesly v Q1/2021 zaznamenali, bolo prerušenie výroby vo Fremonte na 2 dni. A to kvôli „nedostatku dielov“.

V konečnom dôsledku Tesla prekonala očakávania odbornej verejnosti. Napr. analytická spoločnosť Refinitiv podľa Reuters odhadovala dodanie 177 822 ks elektromobilov. A ani jeden z odhadov analytikov, ktoré sme zaregistrovali, nenaznačoval nový rekordný štvrťrok Tesly z hľadiska dodaných vozidiel.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 je jednoznačne najpredávanejším elektromobilom aj za rok 2020. Čo ďalšie priečky a značky?
Tesla a Toyota vraj zvažujú spoluprácu na malom elektrickom SUV
„Šialené“ predajné čísla elektromobilov v Nórsku za december aj celý rok 2020

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Tesla sa drží, to je super – Tesla rozbieha svetovú elektromobilitu, je ostro sledovaná analytikmi a verejnosťou a preto od úspechu Tesly do veľkej miery závisí aj tempo rozvoja a celkový úspech elektromobility.

  2. Nie som taký fanúšik TESLY, ako všetci ostatí komentátori predo mnou! Napriek tomu TESLE žičím! Najviac ma však zaujalo, že všetci títo fanúškovia dokázali vyjadriť svoje nadšenie bez toho, aby zvyšok sveta niekam posielali, alebo mu hrubo nadávali! A tak by to malo byť, kolegovia !!!

Pridajte komentár