Tesla dosiahla predajný rekord a prekonala očakávania, zrejme na úkor zisku

5

Spoločnosť Tesla dosiahla štvrtý štvrťrok po sebe rekordné predaje svojich elektromobilov. A nebyť Q2/2022, bolo by rekordných kvartálov už 12 v rade, t.j. 3 roky rastu v kuse. Aktuálnym historickým rekordom pritom pomerne výrazne prekonala očakávania analytikov a je na dobrej ceste k dosiahnutia stanoveného cieľa pre rok 2023. Otáznou je však ziskovosť spoločnosti, a to vzhľadom na pokračujúce zlacňovanie.

Spoločnosti Tesla sa darí zvyšovať predajné čísla svojich elektromobilov aj v ekonomicky nestabilných časoch. V aktuálnom období ju to však stojí peniaze, resp. zrejme nižšie marže. Napriek všetkému je zatiaľ na dobrej ceste k splneniu tohtoročného predajného cieľa.

Tesla aktuálne informovala, že v 2. kvartáli tohto roku (t.j. v mesiacoch apríl až jún 2023) dodala/predala celkovo 466 140 ks elektromobilov. Z toho pripadalo 446 915 ks na modely 3 a Y a 19 225 ks na modely S a X. Vyrobila pritom celkovo 479 700 vozidiel.

To znamená, že medziročne si v rámci predaja elektromobilov polepšila o 83 %. Tento údaj je však skresľujúci, keďže v 2. štvrťroku 2022 musela na pomerne dlhú dobu zavrieť svoju továreň v Číne (kvôli novej vlne koronavírusu), ktorá je najväčším výrobcov vozidiel značky. Druhý štvrťrok 2022 má pritom na svedomí aj to, že bola prerušená vtedajšia séria štvrťročných predajných rekordov (7), bez čoho by sa dnes Tesla mohla pochváliť 3-ročným rastom predaja na kvartálnej báze (12 štvrťrokov v rade).

Prekonané odhady analytikov

Čo sa týka medzištvrťročného porovnania, Tesla si polepšila o 10 %. Pomerne významne pritom prekonala očakávania analytikov. Napr. 9 analytikov oslovených spoločnosťou Refinitiv očakávalo v priemere 445 000 dodaných vozidiel, uvádza Reuters. Predikcie jednotlivých analytikov sa pritom pohybovali v rozmedzí 439 875 až 450 000 ks. A „Troy Teslike„, ktorý sa špecializuje na odhady dodávok vozidiel Tesla a ktorý máva vo všeobecnosti zrejme najpresnejšie predikcie, odhadoval 448 000 ks.

Otázkou je ziskovosť

Napriek pôsobivým číslam a historicky najvyšším kvartálnym predajom je teraz na mieste otázka, aký dosiahla spoločnosť Tesla za Q2/2023 čistý zisk. Tesla sa totiž začiatkom tohto roka rozhodla podporiť stagnujúci dopyt po vozidlách pomerne významných zlacňovaním.

A v tomto trende vo všeobecnosti pokračovala aj v 2. kvartáli 2023. To sa pritom týkalo najmä Modelu 3, ktorý už dlhšiu dobu predajne upadal. Zrejme najmä na úkor praktickejšieho súrodenca Model Y (najpredávanejšie auto na svete za Q1/2023) či rastúcej konkurencii.

Rezonujú pritom správy, že Tesla chystá významnú modernizáciu tohto modelu, takže zníženie cien môže byť nevyhnutnou motiváciou, aby záujemcovia neodkladali nákup tohto modelu, kým nepríde na trh jeho vynovená verzia. Ohľadom zisku pritom budeme múdrejší po 19. júli, kedy Tesla zverejní svoje hospodárske výsledky za Q2/2023. Každopádne aj napriek tomu by mala byť Tesla schopná dosiahnuť nadštandardné marže v rámci automobilového priemyslu a čistý zisk v miliardách $.

Na ceste k splneniu cieľa

Zatiaľ sa zdá, že Tesla je na dobrej ceste k naplneniu tohtoročného predajného cieľa – 1,8 mil. dodaných elektromobilov. To by predstavovalo 37-% medziročný rast. Na jeho dosiahnutie bude musieť v nasledujúcom polroku predať cca 910 000 elektromobilov, čiže priemerne 455 000 ks na oba nasledujúce kvartály.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prelom? Elektromobil sa zrejme stal najpredávanejším autom na svete – prvýkrát v histórii
Finančné výsledky Tesly sa po zlacňovaní prepadli. Musk hovorí, že by mohli predávať aj s nulovým ziskom
Tesla Model Y svieti v rebríčku najpredávanejších áut bez ohľadu na druh pohonu za r. 2022
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Ani Tesla sa nemôže do nekonečna vyhýbať zákonom trhu a problémom, ktoré to so sebou prináša! …… a bude aj horšie !!! 🙂

  2. To su clanky, ani to necitam, namiesto jedneho prehladneho grafu s predajom za urcite obdobie zas len more textu, uz sa naucte ako zaujat citatela

Pridajte komentár