Tesla znižuje ceny elektromobilov po dosiahnutí rekordných predajov. Modely S a X dostávajú „okrúhly“ volant

0

Tesla v priebehu minulého roka viackrát zásadne zvýšila ceny svojich elektromobilov. Aktuálne ide opačným smerom a začala významne zlacňovať na viacerých trhoch, čo komentovala aj šéfka spoločnosti Tesla China. K zlacňovaniu prichádza krátko po tom, čo Tesla oznámila predajné rekordy. Aktuálny dopyt je však otázny. Jednou z drobných snáh o jeho zvýšenie môže byť aj nová možnosť výberu „okrúhleho“ volantu pre nové modely S a X, ktoré boli doteraz dostupné len s „kontroverzným“ volantom yoke.

Minulý rok priniesol značne zvýšenie nákladov, čo sa premietlo aj do cien elektromobilov značky Tesla. Napriek zhoršujúcej sa ekonomickej situácii a negatívnejšieho spotrebiteľského sentimentu Tesla dosiahla svoj historicky najúspešnejší rok aj štvrťrok z hľadiska predaja svojich vozidiel. Vývoj v oblasti dopytu je však aktuálne otázny.

Rekordné predaje

V poslednom kvartáli roku 2022 spoločnosť Tesla dodala rekordných 405 278 elektromobilov (napriek tomu sa nenaplnili „očakávania Wall Street“), z toho 388 131 ks modelov 3/Y. Svoje doterajšie maximum tak významne prekonala, keďže v 3. kvartáli 2022 dodala 343 830 ks. Rekord pritom padol aj z hľadiska produkcie, keď v 4. štvrťroku 2022 Tesla vyrobila 439 701 ks vozidiel (predchádzajúci rekord z Q3/22: 365 923 ks).

A rekordy Tesla hlási aj v rámci celoročného predaja a produkcie. V roku 2022 totiž vyrobila 1 369 611 ks a dodala 1 313 851 ks svojich elektromobilov. Výroba tak medziročne vzrástla o 47 % a dodávky o 40 %. Tesla pritom nenaplnila svoj predajný cieľ pre rok 2022 – plus 50 %. Ten bol však stanovený dávnejšie pred začatím vojny na Ukrajine, ako aj nástupom obrovskej inflácie.

50-percetný medziročný rast je dlhodobejším cieľom spoločnosti Tesla, pričom je pravdepodobné, že tento rok bude jeho prípadné naplnenie oveľa náročnejšie ako po minulé obdobia. Objavujú sa totiž náznaky klesajúceho dopytu, čo by nebolo prekvapením vzhľadom na ochladenie ekonomiky a neistoty.

Znižovanie cien

Zdá sa, že Tesla začína na možný pokles dopytu reagovať znižovaním ceny svojich elektromobilov. Podľa webu CnEVpost zlacnila na čínskom trhu všetky tamojšie verzie. A to o 20 000 až 48 000 RMB (cca 2 800 až 6 700 €) v prípade Modelu 3 a Modelu Y. Zaujímavé pritom je, že šéfka spoločnosti Tesla China Grace Taová poprela, že to súvisí s problematickým dopytom.

Ako upozornil CnEVpost, podľa Taovej zníženie cien vyplýva z vývoja nákladov spoločnosti Tesla. Uviedla pritom, že optimalizácia nákladov vychádza z integrácie vozidiel na konštrukčnej úrovni, vylepšovania výrobnej linky, riadenia dodávateľského reťazca a optimalizácie súčinnosti robotických ramien na úrovni milisekúnd.

Nižšie ceny aj na iných trhoch

Znižovanie cien sa podľa správy od Sawyera Merritta dotklo aj ďalších trhov. A to minimálne Japonska, Južnej Kórey či Austrálie. Ceny v týchto krajinách išli pritom dole v rozmedzí 1,9 až 12,1 %, v závislosti od trhu a konkrétneho modelu. V čase písania článku boli slovenské ceny elektromobilov Tesla bez zmeny.

Modely S a X aj s „okrúhlym“ volantom

A ďalšou novinkou v rámci konfigurátorov spoločnosti Tesla je možnosť výberu štandardného kruhového volantu pre nové modely Tesla Model S a Model X. Doteraz sa pritom tieto vozidlá dodávali len s kontroverzným volantom yoke. Obe možnosti sú bezplatné.

tesla model s x okruhly volant

Zdroj: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Známy youtuber zmenil časom názor na kontroverzný volant „yoke“ od Tesly
Nové Tesly Model S a X už majú „slovenské“ ceny aj certifikovaný dojazd
Tesla Model Y pokorila historický predajný rekord v Nórsku – po 53 rokoch zosadila z trónu automobilovú ikonu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár