Tesla dosiahla historické „predajné“ rekordy. Celoročný cieľ jej pritom ušiel o chlp

4

Celkovo náročný rok 2020 bol pre Teslu obrovským úspechom, a to nielen z hľadiska neuveriteľného rastu jej trhovej hodnoty, ale aj v oblasti predaja elektromobilov. Aj keď sa jej nepodarilo splniť cieľ v rámci dodávok, ale len veľmi, naozaj veľmi tesne. Dôkazom toho sú aktuálne zverejnené štatistiky ohľadom výroby a dodávok.

Trhová hodnota Tesly išla v roku 2020 hore cca 8-násobne. A to aj vďaka tomu, že preukázala možno až nečakanú odolnosť v časoch najväčšej pandemickej krízy. Veď v období, kedy tradičné automobilky zaznamenali prudký pokles dopytu, Tesla nevídane prosperovala. A dôkazom toho sú aj aktuálne zverejnené čísla ohľadom výroby a dodávok jej elektromobilov.

Už rok 2019 bol pre Teslu veľkým úspechom, keď sa jej podarilo splniť podľa mnohých veľmi ambiciózne plány. Vtedy dodala zákazníkom 367 500 vozidiel, čo znamenalo medziročný rast o 50 %. No a ani nový koronavírus nezastavil Teslu na ceste k prekonaniu tohto doterajšieho rekordu. Pomohli jej pritom ďalšie historické rekordy.

Napriek medzikvartálnemu poklesu vplyvom „nástupu“ pandémie a súvisiaceho dočasného zatvorenia výrobného závodu v Číne zaznamenala Tesla svoj historicky najlepší vstup do nového roku (88 400 dodaných áut).

Tretí štvrťrok, v ktorom už fungovali obe „automobilové“ továrne Tesly aj Giga Nevada (v 2. štvrťroku bol zatvorený hlavný „globálny“ závod vo Fremonte a Giga Nevada), bol pre Teslu z hľadiska vyrobených (145 036 ks) a dodaných elektromobilov (139 900 ks) jej historicky najúspešnejším.

Napriek tomu sa len ťažko verilo tomu, že by kalifornská spoločnosť mohla dosiahnuť celoročný cieľ, a to dodanie 500 000 vozidiel, ktorý si stanovila pred pandémiou. Na to totiž potrebovala v 4. štvrťroku dodať cca 181 000 vozidiel, čo je zhruba o 41 000 ks viac ako v jej historicky najúspešnejšom kvartáli.

Najlepší štvrťrok aj rok

No a aktuálne Tesla zverejnila, že v poslednom kvartáli tohto roka vyrobila 179 757 a dodala 180 570 svojich elektromobilov. To znamená prekonanie doterajších rekordov v tejto oblasti, ako aj to, že stanovený cieľ ohľadom dodávok jej ušiel len o 450 ks, keďže za celý rok dodala/predala 499 550 áut. Napriek tomu môžeme určite hovoriť o obrovskom úspechu, a to nielen vzhľadom na spomínané okolnosti.

Na záver pripájame súvisiace štatistiky priamo od spoločnosti Tesla:

tesla predaje 2020

Obsah stĺpcov (zľava doprava): Modely, vyrobené kusy, dodané kusy, podiel prenajatých vozidiel – operatívny lízing (Q4 2020). Zdroj: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Zaskočený Opel: Elektromobil Mokka-e je pre rok 2021 vypredaný
Tesla Model Y vyrábaná v Číne bude stáť oveľa menej. Príde aj do Európy?
Elektromobil Wuling s cenou od 3 600 € láme predajné rekordy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Je tu čoraz menej článkov,ktoré by zaujímali širšiu verejnosť a články čo bude o 2-3 roky,sú iba nekonečné “ veterné mlyny“!!Ďalšia silná skupina článkov o elektroautách za 50–100-tisíc eur je určená tak pre 5%–zákazníkov a to je tiež o ničom!!To isté ako neustále propagovať v telke “ Ferari,Porsche,Mercedes,Bmv, Volvo….Je mi z toho nagrc!! Proste „snívajte s nami“—bla,bla ,blá.A skutek utek!!

Pridajte komentár