Tesla má tento rok na dosah „nemožné“, naznačuje e-mail Elona Muska

3

Mnoho analytikov v minulosti označilo plány spoločnosti Tesla ohľadom dodávok vozidiel pre roky 2019 a 2020 za prehnané a nerealistické. Minulý rok ich spoločnosť Elona Muska vyviedla z omylu. A zdá sa, že sa tak môže stať aj v tomto nečakane náročnom „korona-roku“, aj keď sa to zdalo nemožné.

Keď Tesla oznámila zhruba pre dvoma rokmi, že jej cieľom pre rok 2020 je dodanie pol milióna svojich elektromobilov, mnohí odborníci a analytici to považovali za nemožné. Vtedy pritom nikto nemal potuchy, že tento rok ochromí svet pandémia nového koronavírusu.

A tá zasiahla automobilový priemysel vo veľkej miere. Veď výrobcovia áut museli po celom svete pozatvárať svoje produkčné závody, díleri svoje showroomy a spotrebitelia čelili veľkej neistote, ktorá rozhodne nenahrávala rozhodnutiam o kúpe nových áut.

A to sa samozrejme prejavilo na rekordne nízkych predajoch vozidiel za ostatné veľmi dlhé obdobie. To však neplatilo pre všetky segmenty vozidiel a regióny. Napriek výraznému všeobecnému poklesu predajov áut, sa totiž až prekvapujúco dobre darilo elektrickým vozidlám, pričom Európa v tomto dosahovala rekordné výsledky. A to aj vďaka spoločnosti Tesla.

Tesla „borila“ odhady

Napriek problémom súvisiacim so spomínanou pandémiou sa Tesle podarilo dosiahnuť najlepší vstupný štvrťrok vo svojej histórii, keď svojim zákazníkom dodala 88 400 vozidiel. Aj napriek tomu, že na čas musela uzatvoriť svoju čínsku továreň. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom (Q4 2019), ktorý bol v tom čase rekordným, to síce predstavovalo pokles o 21 %, Tesla však týmto číslom výrazne prekonala očakávania analytikov.

Druhý štvrťrok 2020 bol pre Teslu ešte náročnejší, nakoľko kalifornská spoločnosť bola nútená od konca marca do zhruba polovice mája zavrieť svoju hlavnú továreň vo Fremonte, ktorá s výnimkou Číny zásobovala zvyšok svetových trhov. Navzdory tomu boli opäť prekonané odhady analytikov, keď Tesla dodala 90 650 vozidiel. A to znamenalo len 2,5 % medziročný pokles.

No a 3. štvrťrok 2020, kedy Tesla dodala 139 300 elektromobilov, čo je jej historický rekord, snáď ani nepotrebuje komentár. Napriek tomu sa javilo dosiahnutie celoročného cieľa 500 000 dodaných vozidiel ako „mission impossible“. Veď v tomto kvartáli by potrebovala dodať neuveriteľných cca 181 000 áut.

A to je o vyše 40 000 ks viac, ako v jej historicky najúspešnejšom štvrťroku. Tu pritom nejde len o dopyt, ale aj produkčné možnosti. Z e-mailu Elona Muska zamestnancom zo začiatku tohto mesiaca vyplývalo, že dopyt nie je problém. Uviedol však, že musia zvýšiť produkciu.

„Nemožný“ cieľ sa zdá byť reálnym

Aktuálne Electrek informuje o čerstvom e-maile, v ktorom Musk vyzýva zamestnancov Tesly, aby „do toho išli naplno“. Na mysli má pritom maximálne úsilie ohľadom dodávok počas posledných dní roka. Do „predajného“ cieľa 500 000 vozidiel pre rok 2020 sa totiž rátajú len vozidlá odovzdané zákazníkom. Z e-mailu pritom vyplýva, že Tesla má šancu na dosiahnutie tohto míľnika.

A to by bol určite ďalší gól spoločnosti Tesla. Veď minulý rok, ktorý bol v tomto smere jej najlepším, dodala 367 500 svojich elektromobilov. T.j. o 50 % viac ako v roku 2018. A to boli „bežné“, pre ekonomiku a automobilový priemysel priaznivé roky.

Držíme teda Tesle a jej zamestnancom palce, aby opäť raz vyvrátili všetky pochyby a negatívne prognózy odborníkov a analytikov. A ak sa tak aj nestane, všetko nasvedčuje tomu, že nielen samotné vedenie Tesly bude môcť tento rok považovať za výnimočne úspešný pre kalifornskú spoločnosť. Bez ohľadu na okolnosti.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Zlúčenie Tesly, SpaceX, Neuralinku a TBC do holdingu? Musk to považuje za dobrý nápad
Šéf Tesly zisťoval, či je možné previesť obrovské množstvo $ na Bitcoin
Tesla bola na predaj spoločnosti Apple počas „výrobného pekla“, uviedol Musk

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Milá Tesla!
    Skús to trošičku rozpohybovať na Slovensku. „Bodol by“ nejaký ten showroom, servis a prípadne aj tá nabíjačka v Trenčíne. Veľké predaje sľúbiť nemôžem, ale 1 ks určite.
    Vieš, ja som totiž od prírody lenivý človek. Mne sa nechce cestovať pre auto niekam do Holandska a potom jazdiť niekam do Viedne alebo do Prahy. Nič proti týmto destináciám nemám, ale – pohodlie je pohodlie.
    P.S. A určite nie som sám, to mi ver!

    • Mily Slovak, na teba a par dalsich predanych kusov na Slovensku sa mozeme vyprdnut, ked nam nase dlho slubovane Tesly trhaju z ruk cakatelia na bohatsich trhoch. Len nebud lenivy a prid si po Teslu cez hory a doly a nechaj sa pri tom skasirovat za kadeco. Alebo si pockaj kym nas autopilot bude na takej urovni, ze Tesla pride z pristavu k tebe domov sama. 🙂

Pridajte komentár