Tesla vyšetruje nedávny požiar Modelu S a preventívne aktualizuje softvér batérie

0

V Hongkongu došlo tento týždeň k požiaru odparkovaného elektromobilu Tesla Model S, keď začala horieť jeho batéria. Tesla už tento prípad prešetruje, pričom zverejnila svoje stanovisko a oznámila zavádzanie aktualizácií, ktoré majú optimalizovať životnosť a termomanažment batérií Modelu S a Modelu X.

Elektromobily Tesla sú pod neuveriteľným „drobnohľadom“, a tak máme k dispozícii správy takmer o všetkých ťažkostiach, ktoré ich postihli. To žiaľ môže pri vyše pol milióne vozidiel na cestách vytvárať skreslený dojem, napríklad ohľadom spoľahlivosti či bezpečnosti. Tým však určite nechceme bagatelizovať spomínaný požiar Modelu S.

Tesla už tento incident samozrejme vyšetruje. Jej hovorca v tejto súvislosti povedal, že ich tím bol na mieste, aby svojim zákazníkom poskytol podporu a zistil skutočnosti ohľadom požiaru. Vyjadril pritom radosť z toho, že sa nikomu nič nestalo. Vyšetrovanie stále prebieha, pričom v jeho rannej fáze sa zistilo, že zasiahnutých bolo „len“ niekoľko batériových modulov, pričom väčšina batérie je nepoškodená.

„Batérie Tesla sú konštruované na základe najmodernejších poznatkov, takže v ich prípade dochádza k požiaru len v ojedinelých prípadoch. Ten sa pritom šíri veľmi pomaly, pričom dochádza k odvádzaniu tepla z kabíny a k upozorneniu posádky na problém, aby mali dostatok času na bezpečné opustenie vozidla. Bezpečnosť našich zákazníkov je našou najvyššou prioritou a ak zistíme problém, urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme ho vyriešili,“ dodal hovorca Tesly.

„Preventívna“ aktualizácia

Taktiež informoval, že Tesla ako preventívne opatrenie zavádza bezpečnostnú softvérovú aktualizáciu systému termomanažmentu batérie v rámci Modelu S a Modelu X: „Na základe našich šetrení revidujeme nastavenia nabíjania a termomanažmentu, čo má napomôcť k dodatočnej ochrane batérie a lepšej životnosti.“

„10-násobne menej náchylné na požiar“

„Aktuálne máme na cestách vyše pol milióna vozidiel, čo je viac ako 2-násobok stavu zo začiatku minulého roka. Náš tím expertov pritom používa údaje z týchto vozidiel na dôkladné prešetrenie súvisiacich incidentov a pochopenie ich príčiny. Hoci sú už požiare vozidiel Tesla extrémne zriedkavé, pričom sú naše autá 10-násobne menej náchylné k požiaru ako spaľovacie vozidlá, usilujeme sa, aby bol ich počet nulový,“ uvádza Tesla.

Aktualizácia sa bude týkať absolútne všetkých verzií Modelu S a Modelu X, pričom Tesla sľubuje, že nevplyvní rýchlosť nabíjania.

Zdroj: Teslarati, titulná ilustračná fotografia: Mary McCormack/Twitter

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla bezplatne zavádza 2 bezpečnostné funkcie zo systému Autopilot
Tesly si samodiagnostikujú problém a automaticky predobjednajú náhradné diely
Továreň spoločnosti Tesla zachvátil požiar. Príčina sa vyšetruje

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár