Tesla vylepší batériu Powerwall, ktorá sa stane povinnou výbavou jej solárnych systémov

1

Tesla mení „obchodný model“ ohľadom svojich solárnych systémov, ktoré už nebude možné objednať bez batériového úložiska Powerwall. A táto „domáca batéria“ sa čoskoro dočká významného vylepšenia.

Spoločnosť Tesla po rokoch, kedy sa zameriavala najmä na zabezpečenie masovej výroby cenovo dostupnejších elektromobilov, začala väčšiu pozornosť venovať svojej energetickej divízii. Tá zahŕňa aj solárne systémy, ktoré predstavujú inštalácie solárnych panelov či solárnej strechy.

A ich súčasťou mohli byť „domáce“ batériové úložiská energie Powerwall s kapacitou 13,5 kWh (využiteľná) a výkonom 5 kW (kontinuálny), resp. 7 kW (špičkový). Od budúceho týždňa však už budú tieto batérie povinnou súčasťou solárnych systémov.

To znamená, že systémy solárnych panelov a solárnej strechy Tesla nebude možné objednať bez Powerwall. „Solárna energia sa bude pripájať výlučne k Powerwall. Powerwall bude prepojený iba medzi elektromerom a hlavným domovým ističom, čo umožní super jednoduchú inštaláciu a bezproblémové záložné napájanie celého domu počas výpadkov dodávok (prúdu zo siete)“, vysvetľuje Elon Musk.

Zdá sa teda, že Tesla chce týmto krokom zjednodušiť, zrýchliť, a teda aj zefektívniť inštalačný proces. Portál Cleantechnica v tejto veci tiež poukazuje na fakt, že Musk zdôrazňuje záložné napájanie domu. Počas výpadkov elektriny zo siete totiž nemusí pomôcť vlastný solárny systém, ktorý z rôznych dôvodov nedokáže plniť funkciu náhradného zdroja, pokiaľ nie je „spárovaný“ so systémom akumulácie energie ako napr. Tesla Powerwall.

Tesla by tým teda mohla teoreticky tiež chcieť predchádzať sklamaniu zákazníkov z toho, že ich solárny systém nemusí byť schopný počas výpadkov prúdu plniť funkciu záložného zdroja.

Každopádne, zákazník stráca možnosť voľby, čo určite nebude vyhovovať všetkým, obzvlášť keď batérie Powerwall rozhodne nie sú lacnou záležitosťou. Avšak pre tých, ktorí majú záujem o toto zariadenie, resp. ho už vlastnia, má Elon Musk dobrú správu.

Výrazne zvýšenie výkonu

Musk aktuálne tiež uvádza, že Tesla prostredníctvom softvérovej aktualizácie zvýši výkon batérie Powerwall. Tento upgrade je pritom dôsledkom analýzy používateľských dát nazhromaždených počas rokov. V závislosti od dátumu výroby batérie Powerwall má podľa neho výkon vzrásť minimálne o 50 %, keď je okolitá teplota 30 °C.

A dodáva, že výkon sa pravdepodobne môže zvýšiť až na 10 kW (kontinuálny), resp. 20 kW (špičkový), takisto pod podmienkou okolitej teploty 30 °C.

To je určite dobrá správa, Európania by však určite uvítali, keby Tesla konečne začala Powerwall dodávať aj na starý kontinent. Pomerne nedávne zvýšenie cien Powerwall na domácom trhu však naznačuje, že tamojší dopyt stále prevyšuje ponuku a Tesla nedokáže vyrábať toľko batériových článkov, aby mohla spustiť masovejší globálny predaj tohto „domáceho“ batériového úložiska energie. Na najväčších európskych trhoch je Powerwall dostupný zatiaľ len na predobjednávku.

tesla powerwall

Zdroj: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla zvýšila dojazd najlacnejšieho Modelu 3 aj cenu batérie Powerwall
Solárna strecha od Tesly sa vie sama zbaviť snehovej pokrývky
Tesla buduje najväčšiu „li-ion batériu“ na svete, ktorá má ušetriť 100 mil. $

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Zaujímala by ma celková cena tohoto solarneho paketu aj s baterkou s priemernou velkosťou solarnych plôch? Len pre urobenie si cenovej predstavy!?

Pridajte komentár