Cena priemyselnej batérie Tesla Powerpack, 173 000 $, zrejme prekvapí

4

Ako vieme, spoločnosť Tesla nie je len o elektromobiloch. Okrem solárnych produktov či poistenia svojich vozidiel totiž ponúka aj batériové úložiská energie. Jedným z nich je aj priemyselná batéria Tesla Powerpack, ktorej cena bola doteraz „záhadou“. Tú je však už možné kúpiť aj cez oficiálny web Tesly, a to v rámci novej ponuky solárnych systémov, takže je po záhade.

V portfóliu Tesly nájdeme aktuálne až 3 typy batériových úložísk. A to „batériu pre domácnosti“ Powerwall a 2 batérie pre priemyselné využitie – Powerpack a Megapack. Tesla pritom predáva bežným zákazníkom Powerwall už pomerne dlhú dobu (Európa však stále čaká), takže ceny tejto batérie nie sú žiadnym tajomstvom.

Aktuálna generácia Powerwall 2 s kapacitou 13,5 kWh a „dlhodobým“ výkonom 4,6 kW, ktorá sa používa najmä ako úložisko pre energiu z domácich solárnych systémov či záložný zdroj pre domácnosti a firmy, stojí na nemeckom trhu (zatiaľ len možnosť rezervácie) 7 200 €, pričom podporný hardvér vyjde na ďalších 1 600 €.

No a aktuálne sme spoznali aj cenu priemyselného batériového úložiska Powerpack, z ktorého je zostavená napríklad najväčšia elektrochemická batéria na svete – Hornsdale Power Reserve. Tá akumuluje energiu z priľahlej veternej farmy, pričom pomáha stabilizovať miestnu elektrickú sieť a generuje obrovské príjmy.

Prvá generácia Tesla Powerpack mala kapacitu 100 kWh, terajšia „2gen“ začínala na kapacite 200 kWh. A teraz sa dozvedáme, že aktuálna verzia ponúka až 232 kWh kapacitu. Tú si je pritom možné objednať za „neuveriteľných“ 172 707 $, upozorňuje Electrek.

Maximálne 744 $ za 1 kWh

Keď prepočítame spomínanú sumu na 1 kWh, vyjde nám číslo 744 $. To sa môže zdať veľmi veľa, keďže Tesla má mať podľa analýzy UBS výrobné náklady na úrovni batériových článkov 111 $/kWh. Powerpack však samozrejme nie je len o batériových článkoch. Podľa Electreku je totiž nákladným komponentom napríklad aj invertor.

Treba si tiež uvedomiť, že ide o cenu za 1 kus v rámci „komerčne“ dostupných solárnych systémov s výkonom 40 až 240 kW, pričom v prípade objednania 3 kusov vyjde jeden na 117 000 $. Väčšinou sa však používajú v rámci veľkých priemyselných projektov, kde je potrebný veľký počet kusov, v prípade ktorých môžeme predpokladať aj veľké „množstevné“ zľavy.

Napriek tomu sa zdá, že Tesla by mohla mať z predaja Powerpacku, resp. budovania celých batériových systémov veľmi peknú „maržu“. Nuž, zrejme nie nadarmo sa Elon Musk pomerne nedávno vyjadril, že divízia Tesla Energy by mohla v dlhodobom horizonte dobehnúť či dokonca prekonať divíziu „Tesla Motors“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Už vieme, koľko stála najväčšia „Tesla batéria“ sveta aj koľko zarobila
Tesla prekoná najväčšiu „chemickú“ batériu sveta takmer 10-násobne
Tesla predstavila nový produkt. Je ním Megapack

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Na každú strechu by malo min. živ. prostredia zákonom prikázať fotovoltaiku a k tomu úložisko energie, dobrovoľne ľudia akurát kradnú (česť výnimkám).

    • Ja som myslel ze ekologicke je mat zelenu strechu, teraz tu vidim fotovoltaiku. Tak asi si treba vybrat, lebo prikazovat vie kazdy, ale vybrat si z 20+ roznych rozhodnuti a este to dokazat prefinancovat v Slovenskej bolsevickej byrokracii je narocnejsie

      • Môžeš mať aj kombináciu, dobre osvetlená časť strechy môže mať fotovoltaiku a horšie osvetlená môže byť zelená. Ak nemáš pultovú strechu, tak aj tak nemôžeš mať fv panely všade. a na plochej streche panely byť nemusia, môžu sa umiestniť na fasádu… Kto chce, hľadá spôsoby a kto nechce, hľadá dôvody…

Pridajte komentár