Tesla začína naceňovať svoje poisťovacie služby aj na základe „jazdného správania v reálnom čase“

0

Tesla sa rozhodla zobrať do vlastných rúk aj poisťovanie svojich elektromobilov, nakoľko sa jej ceny na bežnom trhu aj vzhľadom na bezpečnosť svojich áut zdali nespravodlivo vysoké. A aktuálne zavádza nový systém určovania výšky poistného. A to aj na základe jazdného správania vodiča za ostatný mesiac.

Spoločnosť Tesla pri spustení svojich poisťovacích služieb v Kalifornii uviedla, že ceny jej poistenia v rámci programu Tesla Insurance budú až o 20 % nižšie ako v prípade konkurencie. A v niektorých prípadoch to môže byť dokonca 30 %.

Elon Musk si od tohto biznisu veľa sľubuje, keď koncom minulého roka uviedol, že by sa na hodnote ich automobilovej divízie mohol podieľať až 30 – 40 percentami. A napr. analytik Steven Mark Ryan to považuje za možné, pretože Tesla má k dispozícii dáta ako nikto iný.

Tesla má však zatiaľ ďaleko od potrebného počtu áut a pokrytia trhu svojou poisťovacou službou „Tesla Insurance„, aby boli naplnené podmienky (vrátane predaja 20 mil. áut/ročne, čo má Tesla mimochodom v pláne), z ktorých vychádzal Steven Mark Ryan. Zatiaľ totiž pôsobí len v rámci prvých amerických štátoch. Jej aktivity ale naznačujú, že v nasledujúcom období chce pokryť nielen celé USA, ale aj Európu a Čínu.

V poisťovníctve je pritom kriticky dôležité odhadnúť mieru rizika, a to na základe relevantných dát. A práve to by malo byť veľkou výhodou spoločnosti Tesla. Tá totiž zhromažďuje a spracúva obrovské množstvo dát z prevádzky svojej automobilovej flotily. A to aj pre potreby vylepšovania bezpečnosti svojich áut.

Tesla nedávno začala zavádzať profilovanie vodičov na základe bezpečnostných faktorov jazdného správania „Safety Score Beta“. To už používa v rámci zavádzania beta verzie svojho systému autonómneho riadenia FSD. Tento zatiaľ „nefinálny“ systém totiž spočiatku poskytne len vodičom, ktorí dosahujú určite bezpečnostné skóre na základe dát z ich predchádzajúcich jázd.

Nová metóda cenotvorby

No a v Texase začína Tesla spomínané bezpečnostné skóre používať aj pri „naceňovaní“ svojho poistenia. Tesla pritom uvádza, že výšku poistného samozrejme neurčuje len na základe „Safety Score“, ale aj modelu vozidla, lokality, nájazdu a vybraného poistného krytia.

V prípade prvotného necenenia, kedy Tesla nemá k dispozícii údaje k vytvoreniu bezpečnostného skóre, berie do úvahy hodnotu 90 zo 100. Čím vyššie je toto skóre, tým nižšie môže byť poistné. Skóre sa vyhodnocuje na mesačnej báze a Tesla pri zmene upozorní zákazníka na výšku poistného pre nasledujúce obdobie s mesačným predstihom.

Tesla tiež uvádza, že na rozdiel od tradičného poistenia nezohľadňuje kredit, vek, pohlavie či rodinný stav klienta, pretože podstatné má byť to, ako vodič jazdí a nie kým je. A dokonca neberie do úvahy ani históriu nehôd a priestupkov, pretože verí, že cena by mala byť určená na základe toho, ako vodič jazdí aktuálne.

Tesla zverejnila aj príklady zmeny poistného na základe zmeny bezpečnostného skóre (hodnoty sú ilustračné):

tesla poistne cena safety score

Zdroj: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla zavádza „bezpečnostné skóre“ vodiča. Na čo je to dobré?
VW Group poodhalil dizajn elektromobilov, ktorým chce čeliť aj čínskym startupom
„Tesla poistenie“ by mohlo spoločnosti priniesť obrovské príjmy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár