„Tesla poistenie“ by mohlo spoločnosti priniesť obrovské príjmy

2

Elon Musk nedávno uviedol, že poisťovacie služby spoločnosti Tesla by mohli tvoriť 30 až 40 % hodnoty jej automobilového biznisu. Analytik pritom pripúšťa, že je to možné.

Elon Musk už dlhšie tvrdí, že elektromobily Tesla sú aj vďaka mnohým pokročilým bezpečnostným systémom podstatne menej náchylnejšie k dopravnej nehode ako bežné vozidlá. Opiera sa pritom aj o štatistiky Národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) a vlastné dáta.

Šéf Tesly pritom dodal, že vyššia bezpečnosť a nižšia nehodovosť ich elektromobilov by mala byť zohľadnená aj v cene poistenia. Realita je však iná, a tak sa kalifornská spoločnosť rozhodla priniesť vlastné riešenie.

A zdá sa, že si od vlastných poisťovacích služieb sľubuje naozaj veľa. Veď Elon Musk počas nedávneho konferenčného hovoru s investormi uviedol, že by sa na hodnote ich automobilovej divízie mohli podieľať až 30 – 40 %.

Analytik Steven Mark Ryan z Youtube kanála Solving The Money Problem to pritom považuje za možné a vysvetľuje prečo, upozornil portál Tesmanian. Tesle podľa neho v tomto smere nedokáže nikto konkurovať. A to kvôli tomu, že má k dispozícií dáta ako nikto iný.

Dáta nad zlato

Princíp  poistenia je podľa neho jednoduchý. Poisťovací agenti za pomoci verejných dát vypočítajú výšku poistného, ktoré prinesie poisťovni zisk a zabráni jej bankrotu v prípade vysokých poistných plnení. A dáta sú najdôležitejším aspektom pri cenotvorbe poistných služieb.

Tých má pritom Tesla ohľadom svojich vozidiel viac ako hocikto iný, a to v rámci celého automobilového sektora. Veď na základe nich vylepšuje napríklad systémy Autopilot a Full Self-Driving. A zaznamenané dáta putujú do neurónových sietí, ktoré podporujú napríklad strojové učenie.

Tesla v minulosti uviedla, že pri vyšetrovaní rôznych nehôd si vie pozrieť dáta, ktoré nehodám predchádzali a na základe nich prijať opatrenia a vylepšenia, ktoré pomáhajú predchádzaniu nehôd. Tesla by teda mala pomerne presne poznať riziko dopravnej nehody a možné škody.

Každý štvrťrok pritom zverejňuje údaje o nehodovosti, ktorá má byť na počet najazdených km mnohonásobne nižšia ako v prípade celkového priemeru, a to nielen vďaka systému Autopilot. Nezávislé bezpečnostné testy navyše ukazujú, že elektromobily Tesla patria k najbezpečnejším na svete, aj vďaka najpokročilejším asistenčným systémom.

Aj preto podľa Stevena nedokážu tradičné poisťovne konkurovať ponuke od Tesly. A to ani v budúcnosti, nakoľko je pravdepodobné, že bezpečnosť elektromobilov Tesla sa bude časom ešte vylepšovať a nehodovosť klesať, čo umožní Tesle ísť s cenami poistného nižšie, ak si to vyžiada konkurenčný boj.

Steven na základe vlastných výpočtov odhadol, že v roku 2030 by mohli poisťovacie služby Tesle teoreticky priniesť príjmy vo výške 250 mld. €, čo by mohlo predstavovať 36 % hodnoty jej automobilovej divízie. To všetko za predpokladu predaja 20 mil. áut za rok, čo sa aktuálne javí ako veľmi nadhodnotený odhad, ale ktovie…

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla zrejme prinesie svoje lacnejšie poisťovacie služby aj do Európy
Nemecký inštitút podporuje systém Tesla Autopilot, lebo významne znižuje nehodovosť
Tesla Model 3 je najlepšia aj najhoršia v rámci „asistovanej jazdy“ podľa Euro NCAP

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

 1. Veľmi dlho som pracoval na „vedľajšák“ pre istú poisťovňu. Mám za sebou spústy školení a rôznych informácií.
  Tento článok mi to pripomenul.
  Absolútna pravda je vo vete: „dáta sú najdôležitejším aspektom pri cenotvorbe poistných služieb“ a z toho vyplývajúca veta „Dáta nad zlato“.
  Základným princípom práce každej poisťovne sú štatistické údaje (choroby, úmrtia, dĺžka života pre životné poistky, iné nepríjemnosti pre poistenie nehnuteľností, dopravné nehody pre poistenie áut, atď.).
  Tesla má v tomto prípade skutočne „navrch“.
  Tesla má „navrch“ nie iba v tomto prípade…

 2. Poisťovne, stávkové kancelárie, kasína, výroba alkoholu a tabakových produktov, a iné podobné inštitúcie boli a sú zlatou baňou, na ktorej sa podieľa aj štát, a preto nikto z kompetentných nemá záujem o „primeranú“ mieru zisku … TESLA to zrejme vidí tak, že ak bude mať na jej „drahé“ autá obdobné poistné sadzby ako ostatní, a pritom nízku mieru poistných udalostí, tak „sa utopí v masti“! -:)))))

Pridajte komentár