Poisťovací inštitút zistil, že Tesla Autopilot priniesol zníženie hmotných škôd

1

Poisťovací inštitút pre bezpečnosť na cestách (IIHS) dáva za pravdu spoločnosti Tesla. Zistil totiž, že používanie bezpečnostných funkcionalít systému Tesla Autopilot znižuje počet fyzických škôd a pohľadávok súvisiacich so  zodpovednosťou za škody. To by sa teda malo premietnuť aj do nižších sadzieb poistného, ale…

Spoločnosť Tesla a Elon Musk už dlhšiu dobu tvrdia, že funkcionality systému Tesla Autopilot znižujú riziko dopravných nehôd minimálne o 40 %. Z tohto dôvodu by sa mali na elektromobily značky vzťahovať nižšie ceny poistného. Realita je však presne opačná.

Model S s najvyššou poistkou na trhu

Prieskum IIHS ukázal, že na Teslu Model S sa vzťahujú najvyššie sadzby poistného v danej triede, a to 1 790 $ za základné ročné poistenie a 1 310 $ za havarijné poistenie. Na Slovensku sú ceny havarijného poistenia aj násobne vyššie.

Aktuálne IIHS porovnávala poistné udalosti elektromobilov Tesla Model S vyrobených v rokoch 2012 až 2014, kedy tieto vozidlá neobsahovali Tesla Autopilot s bezpečnostnými funkcionalitami, s vozidlami s dátumom výroby 2014 až 2016, ktoré obsahovali Autopilota prvej generácie.

Pohľadávky klesajú, plnenia stúpajú

„U vozidiel Tesla vybavených jazdnými asistentmi sme zistili nižšiu frekvenciu nárokov súvisiacich so zodpovednosťou za škody na majetku o 11 % a škody na zdraví o 21 %, a to v porovnaní s vozidlami bez nich,“ uvádza IIHS.

IIHS dodáva, že nenašli žiadny významnejší vplyv Autopilota na frekvenciu kolíznych nárokov. Na druhej strane došlo k nárastu plnení na preplatenie ošetrenia pasažierov vozidiel s Autopilotom (MedPay a PIP – bez ohľadu na vinníka nehody).

tesla poistenie autopilot

Zdroj: IIHS cez Electrek

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla buduje vlastnú poisťovaciu firmu. Prinesie nižšie poistné pre jej elektromobily
Už aj Autopilot Tesly Model 3 sa môže pochváliť zabránením búračky | VIDEO
Pokročilé funkcie systému Tesla Autopilot 2.0 by mali znížiť nehodovosť až o 90 %

Zdroj: Electrek

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. rozpraval som s chlapikom zo stranky natesle.sk a pocas skusobnej jazdy vravel ze na Slovensku ho zakladne rocne poistenie vyjde normalne ako u inych aut cca 100eur ale havarijne okolo 3000eur ročne

Pridajte komentár