Aké platy majú bežní zamestnanci „obletovanej“ Tesly?

3

Elon Musk často hovorí, že spoločnosť Tesla a jej zamestnanci majú dôležitú misiu, ktorá má zabezpečiť trvalo udržateľnú dopravu a energetiku. Zdá sa pritom, že tak to berú aj samotní zamestnanci. „Vyššie pracovné poslanie“ je určite motiváciou navyše, ako však Tesla motivuje svojich pracovníkov po finančnej stránke?

Veľký záujem o prácu v Tesle

Podľa analýzy Indeed bola Tesla v minulom roku „najhorúcejšou“ spoločnosťou z hľadiska záujmu o zamestnanie. Patrila tiež medzi 3 spoločnosti, v rámci ktorých bol evidovaný najväčší záujem o prácu zo strany technologických pracovníkov, a to spoločne s gigantmi ako Google a Netflix.

Elon Musk je známy tým, že v rámci svojich spoločností vyžaduje tvrdú a efektívnu prácu, a to najmä v kriticky dôležitých fázach pre podnikanie, čo nie je pre každú povahu. Využíva pritom aj špecifický model motivácie a odmeňovania, ktorý sa týka najmä technologických pracovníkov.

Napriek tomu, prieskum medzi zamestnancami ukázal, že je považovaný za jedného z najlepších generálnych riaditeľov na svete za rok 2018. Spoločnosti Tesla sa pritom za pomerne krátky čas dotkli 2 hromadné prepúšťania. Pri tom poslednom, zo začiatku roka, bolo prepustených cca 7 % zamestnancov (vyše 3 000 ľudí) v snahe zefektívniť fungovanie spoločnosti, čo malo zabezpečiť výrobu základnej verzie Tesly Model 3.

Výška mzdy

Napriek všetkému sa zdá, že záujem o prácu v Tesle neutícha. Môže byť jedným z dôvodov aj výška miezd? Na to sa pozrel portál Teslarati, ktorý zistil, že platový medián (prostredná hodnota všetkých platov zoradených podľa veľkosti) zamestnancov na trvalý, čiastočný a dočasný pomer (s výnimkou Elona Muska), je v Tesle 56 163 $ za rok (cca 50 000 € – 4 200 €/mesiac), vrátane bonusov (aj v podobe akcií spoločnosti). Túto sumu pritom porovnal aj v rámci konkurencie.

Porovnanie s konkurenciou

Medián ročného platu v USA dosiahol v roku 2016 sumu 31 099 $, čo znamená, že zamestnanci Tesly zarábajú o 81 % viac ako bežní Američania. Avšak pracovníci automobiliek Ford a GM sú na tom lepšie, keď si ročne zarobia 64 316 $, resp. 77 849 $.

V porovnaní s americkými technologickými firmami ako Facebook (228 651 $) a Alphabet (246 804 $), pod ktorú patrí aj Google, je na tom Tesla ešte horšie. Avšak v ich prípade je zrejme úplne iný pomer pracovných miest s tzv. „pridanou hodnotou“, nakoľko nemajú vlastnú výrobu.

Menším prekvapením môže byť, že „bežný“ zamestnanec spoločnosti Apple zarobí o niečo menej (55 426 $) ako ten z Tesly. Pritom čo sa týka platov „špičkových talentov“, nedokáže Tesla podľa Elona Muska tejto spoločnosti konkurovať.

Pracovný pohovor s Elonom Muskom: Akých otázok sa môžete dočkať?
Apple ukradol Tesle šéfa pre elektrický pohon. Vyvíja „super-elektromobil“?
500 000 záujemcov o 2 500 pracovných miest v Tesle za rok 2017. Aké sú nároky spoločnosti?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár