Elon Musk často hovorí, že spoločnosť Tesla a jej zamestnanci majú dôležitú misiu, ktorá má zabezpečiť trvalo udržateľnú dopravu a energetiku. Zdá sa pritom, že tak to berú aj samotní zamestnanci. „Vyššie pracovné poslanie“ je určite motiváciou navyše, ako však Tesla motivuje svojich pracovníkov po finančnej stránke?
Veľký záujem o prácu v Tesle
Podľa analýzy Indeed bola Tesla v minulom roku „najhorúcejšou“ spoločnosťou z hľadiska záujmu o zamestnanie. Patrila tiež medzi 3 spoločnosti, v rámci ktorých bol evidovaný najväčší záujem o prácu zo strany technologických pracovníkov, a to spoločne s gigantmi ako Google a Netflix.
Elon Musk je známy tým, že v rámci svojich spoločností vyžaduje tvrdú a efektívnu prácu, a to najmä v kriticky dôležitých fázach pre podnikanie, čo nie je pre každú povahu. Využíva pritom aj špecifický model motivácie a odmeňovania, ktorý sa týka najmä technologických pracovníkov.
Napriek tomu, prieskum medzi zamestnancami ukázal, že je považovaný za jedného z najlepších generálnych riaditeľov na svete za rok 2018. Spoločnosti Tesla sa pritom za pomerne krátky čas dotkli 2 hromadné prepúšťania. Pri tom poslednom, zo začiatku roka, bolo prepustených cca 7 % zamestnancov (vyše 3 000 ľudí) v snahe zefektívniť fungovanie spoločnosti, čo malo zabezpečiť výrobu základnej verzie Tesly Model 3.
Výška mzdy
Napriek všetkému sa zdá, že záujem o prácu v Tesle neutícha. Môže byť jedným z dôvodov aj výška miezd? Na to sa pozrel portál Teslarati, ktorý zistil, že platový medián (prostredná hodnota všetkých platov zoradených podľa veľkosti) zamestnancov na trvalý, čiastočný a dočasný pomer (s výnimkou Elona Muska), je v Tesle 56 163 $ za rok (cca 50 000 € – 4 200 €/mesiac), vrátane bonusov (aj v podobe akcií spoločnosti). Túto sumu pritom porovnal aj v rámci konkurencie.
Porovnanie s konkurenciou
Medián ročného platu v USA dosiahol v roku 2016 sumu 31 099 $, čo znamená, že zamestnanci Tesly zarábajú o 81 % viac ako bežní Američania. Avšak pracovníci automobiliek Ford a GM sú na tom lepšie, keď si ročne zarobia 64 316 $, resp. 77 849 $.
V porovnaní s americkými technologickými firmami ako Facebook (228 651 $) a Alphabet (246 804 $), pod ktorú patrí aj Google, je na tom Tesla ešte horšie. Avšak v ich prípade je zrejme úplne iný pomer pracovných miest s tzv. „pridanou hodnotou“, nakoľko nemajú vlastnú výrobu.
Menším prekvapením môže byť, že „bežný“ zamestnanec spoločnosti Apple zarobí o niečo menej (55 426 $) ako ten z Tesly. Pritom čo sa týka platov „špičkových talentov“, nedokáže Tesla podľa Elona Muska tejto spoločnosti konkurovať.
Pracovný pohovor s Elonom Muskom: Akých otázok sa môžete dočkať?
Apple ukradol Tesle šéfa pre elektrický pohon. Vyvíja „super-elektromobil“?
500 000 záujemcov o 2 500 pracovných miest v Tesle za rok 2017. Aké sú nároky spoločnosti?
3 komentáre
facebook ze patri pod alphabet? to odkial ste vytiahli taktuto sprostost
Pod Alphabet patrí samozrejme Google. Radšej zameníme poradie spomínaných spoločností, aby nevznikali nedorozumenia.
Namiesto upozornenia na zjavnu chybicku treba hned zvolit utok?