Koľko zarábajú „robotníci“ v Tesle v porovnaní s ostatnými z priemyslu?

12

Tesla čelí v ostatnom období veľkému tlaku zo strany odborov. Otázkou pritom je, či odborom skutočne ide o záujmy zamestnancov. A portál Business Insiders aktuálne tvrdí, že videl dokumenty ohľadom platov pracovníkov, ktorí pôsobia v amerických továrňach spoločnosti Tesla. Ako majú byť na tom v porovnaní s ostatnými?

Je známe, že zamestnanci spoločnosti Tesla nie sú organizovaní v odboroch, pričom šéf Tesly Elon Musk rozhodne nie je fanúšikom odborových organizácií. O motivovaní svojich zamestnancov chce totiž Tesla rozhodovať sama, a to aj na úrovni platov. Vďaka odmenám vo forme opcií na akcie spoločnosti pritom z mnohých svojich rádových „robotníkov“ spravila aj milionárov.

Čím je však Tesla úspešnejšia, tým viac okolo nej krúžia odborové organizácie. Je pritom otázne, či im ide v prvom rade o dobro zamestnancov, tak ako tvrdia. Každopádne aj spoločnosť Tesla reagovala na nové kolektívne zmluvy, ktoré sa podarilo minulý rok vyjednať americkému odborovému zväzu UAW v rámci automobiliek Ford a GM.

Zvýšenie platov

Tesla na spomínanú novú dohodu UAW s Fordom a GM reagovala začiatkom tohto roka aj zvýšením hodinovej mzdy pracovníkov v jej amerických továrňach. A portál Business Insiders aktuálne tvrdí, že mal možnosť vidieť dokumenty, ktoré súvisia s platmi týchto zamestnancov. Na základe toho uvádza, že ich ohodnotenie sa delí v rámci 9 úrovní, pričom výška mzdy závisí aj od regiónu.

 tesla zamestnanci

Zdroj: Tesla

Základný plat sa pohybuje v rozmedzí od 22 do 39 $ (cca 20 až 36 €) na hodinu. Business Insiders k tomu dodáva, že podľa Úradu pre pracovné štatisticky priemerný americký pracovník automobilky zarobil v roku 2023 cca 28 $/hod (cca 26 €). A v rámci spomínanej novej kolektívnej zmluvy, ktorú tvrdými štrajkmi nedávno vyjednali odbory UAW, majú mať najlepšie zarábajúci pracovníci združení v odboroch plat viac ako 40 $/hod (cca 37 €).

Bonusy „Cyber Wallet“

„Továrenskí“ pracovníci spoločnosti Tesla majú mať 2-krát do roka nárok aj na bonusy, ktoré sa majú interne nazývať „Cyber Wallet“. V prípade, že splnia stanovené kritéria, polepšia si o 2 000 až 3 000 $ (cca 1 860 až 2 800 €) v závislosti od svojho zaradenia. A zdá sa, že táto suma môže byť vyššia, ak výraznejšie prekročia stanovené požiadavky. Bonus pritom môžu využiť aj na 20 hodín plateného voľna či opcie na akcie spoločnosti.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Aké platy majú bežní zamestnanci „obletovanej“ Tesly? | 2019
Skutočný vnútorný svet Tesly sa podstatne líši od mediálneho vykreslenia
Slovenský rodák Andrej Karpathy prezradil viac o odchode z Tesly. Musk je za jeho návrat
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

12 komentárov

  • my musime zakonite zaravat menej ako v zapadnej europe, inac vsetky pobocky zahranicnych firiem by u nas nemali vyznam…
   jedinym motivom by bol nedostatok kvalifikovanych pracovnikov….co je uz problem aj u nas v niektorych sektoroch

 1. V reale nič nehovoriaci článok,pretože nevieme kolko dní v týžni pracujú a na kolko smien pracujú a tiež kolko má jedna smena hodín a kolko prestávok je za smenu. Nehovorí ani o strave /platená / a doprave .Taktiež nehovorí o množstve dní na dovolenky.Nehovorí o podmienkach pracovných zmlúv -cez agentúru alebo priamo cez Teslu !? A nakoniec nehovorí vôbec o výške zdanenia tejto hodinovej mzdy !?

  • Vždy to je viac a aj bude, ako tu na skorumpovanom prehnitom Slovensku, podľa mňa, majú určite lepšie pracovné podmienky, ako tu v tejto hnilobe, fuj Slovensko a systém.

   • Chod si tam skusit zit aspon na polroka a zabudis sa rychlo z tej svojej hnilej postele.
    Dovolenka je 10dni, dalej najom i strava su nasobne drahsie. Ano, benzin a auto potom na pomer k zarobku nie su az tak drahe, ale ak nemas kde byvat a za co sa najest, tak si auto tiez premyslis, ci potrebujes. Ale tam ho bohuzial potrebuje skutocne skoro kazdy, nakolko mhd alebo ina verejneva doprava je len velky sen.
    Ale inak suhlasim, ze na slovensku si stale vie vacsina hlupakov zvolit zlodeja, klamara i vraha a to kludne v jednej osobe. Bohuzial ;(

 2. Každý z vás má svoj „kúsok“ pravdy! Nik z nás však nedokáže urobiť presnejšiu a hlavne objektívnu analýzu. Ja by som si napriek všetkému trúfol povedať, že sú na tom o kúsok lepšie. Hlavne ľudia na linkách musia makať rovnako, inak je to hneď poznať. O tom prečo my nezarábame rovnako čosi tušíme, a dalo by sa diskutovať celé hodiny ….

 3. „pritom z mnohých svojich rádových „robotníkov“ spravila aj milionárov.“ A to tych robotnikov-milionatov akoze stale bavi hakovat pri pase?

  • Taur a to kde citas ? Robotnici milionari uvolnili miesto novym robotnikom, ktori sa mozu stat dalsimi milionarmi.. Ono by i u nas stacila obycajna ekonomicka gramotnost a boli by sme inde. No my si radsej pofrfleme a zvolime si mafianskeho diktatora.

Pridajte komentár