Elon Musk pripomína, že patenty Tesly sú dostupné pre všetkých

0

Elon Musk aktuálne prostredníctvom svojho Twitter konta pripomenul, že patenty spoločnosti Tesla sú dostupné v duchu „open source“ pre všetkých. Na ich základoch pritom vyrástla napríklad automobilka Xiaopeng.

Elon Musk sa nedávno vyjadril, že skutočnou konkurenciou Tesly nie je „malý pramienok“ elektromobilov od iných výrobcov, ale skôr obrovská záplava spaľovacích vozidiel, ktoré sa „vylievajú“ každý deň z tovární po celom svete.

Následne dodal, že všetky ich patenty patria „nám“. Uviedol pritom odkaz na svoj článok uverejnený na oficiálnej blogovej podstránke Tesly, v ktorom sa nachádzajú tie isté slová. Ten je pritom online už od roku 2014. Je však jasné, že je aktuálny aj dnes.

„Ešte včera sme mali vo vstupnej hale nášho ústredia v Palo Alto na stene vystavené patenty Tesly. Dnes tam už nie sú. Boli odstránené v duchu open source, aby bolo možné ďalej rozvíjať technológie elektromobilov“, začína svoj článok Elon Musk.

Ďalej píše, že spoločnosť Tesla bola založená s cieľom urýchliť príchod udržateľnej dopravy. No a práve patenty by mohli tento cieľ značne pribrzdiť. Preto Tesla sľúbila, že nebude viesť súdne spory týkajúce sa „porušenia“ patentov voči komukoľvek, kto využil jej technológie v dobrej viere.

„Patenty sú brzdou pokroku“

Musk považuje patenty za brzdu pokroku, nástroj na upevňovanie moci veľkých korporácií a obohacovanie právnických firiem na úkor skutočných vynálezcov. Podľa neho si pritom spočiatku mysleli, že patentovaním svojich technológií sa vyhnú kopírovaniu zo strany veľkých automobiliek, ktoré by mohli využiť svoju obrovskú výrobnú, predajnú a marketingovú silu, aby Teslu prekonali.

Nanešťastie sa podľa Elona Muska ukázalo, že títo masoví výrobcovia automobilov na elektrické vozidlá v podstate kašlú, nakoľko ich súvisiace programy boli v tej dobe minimalistické, pokiaľ vôbec nejaké mali. A tak sa Tesla rozhodla svoje patenty sprístupniť, pretože už v tej dobe vedela, že sama nedokáže vybudovať dostatočne rýchlo potrebné množstvo elektromobilov, aby odvrátila „uhlíkovú krízu“.

Vďaka Tesle vznikla čínska „elektromobilka“

O tom, či patenty Tesly použila nejaká z veľkých automobiliek, nevieme. Avšak čínsky „elektromobilový“ startup Xiaopeng Motors sa netají, že sa Teslou a jej patentmi nechal inšpirovať. Nedávno pritom predstavil svoj prvý produkčný model Xpeng G3, ktorý mnohí označujú za „Tesla klon“. Zdá sa však, že sa to týka viac dizajnovej ako technologickej stránky. Viac…

Zdroje: Elon Musk/Twitter, Tesla; titulná fotografia: gsmarena.com

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla vyvinula batériu s lepším výkonom, životnosťou a cenou
Patent: Tesla sama diagnostikuje budúci problém a zavezie sa do servisu
Výrobní pracovníci Tesly budú zrejme využívať okuliare s rozšírenou realitou

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár