Tesla predstavila funkčný prototyp humanoidného robota aj jeho možnú cenu

4

Tesla v rámci svojho „dňa umelej inteligencie“ (Tesla AI Day 2022) okrem iného predstavila sľubovaný funkčný prototyp humanoidného robota Tesla Optimus. Musk si pritom od tohto produktu nesľubuje nič menej ako revolúciu v ekonomike. A z hľadiska biznisu má mať potenciál prerásť automobilovú divíziu spoločnosti. Má ísť totiž o masový produkt, ktorý bude vykonávať napr. náročnú ľudskú prácu vo výrobe a neskôr má byť vhodný aj ako pomocník do domácnosti či spoločník.

2 prototypy

Elon Musk mal doteraz na adresu robota Tesla Optimus silné slová a v tých pokračoval aj v rámci Tesla AI Day. Prvé krôčiky však bývajú náročné, a to potvrdili aj dva predstavené prototypy. Ten prvý „Bumble C“ pôsobil pri chôdzi pomerne nestabilne, zvládol však ľahší tanec či gestikuláciu rukami. Treba pritom samozrejme zdôrazniť, že prototyp je vo vývoji zatiaľ len niekoľko mesiacov, takže vývojári Tesly majú toho pred sebou ešte veľa.

Táto verzia, ktorá neskrýva svoje vnútornosti, obsahuje aktuátory zabezpečujúce pohyby, ktoré neboli navrhnuté špeciálne pre robota (má ísť o „polotovary“ čo boli na sklade), informoval Electrek. Prvý prototyp je testovacím „laboratóriom“ a poslúži pri vývoji prvého humanoidného robota od Tesly, ktorý bude pozostávať z vlastných komponentov.

Tesla na AI Day 2022 ukázala aj druhého robota, ktorý však zatiaľ nebol schopný chôdze (má sa tak stať v priebehu ďalších týždňov). Tento prototyp vybavený aktuátormi, batériami a výkonovou elektronikou od Tesly dokázal na pódiu napr. len mávať rukami. Tesla ho ukázali najmä preto, že sa má viac podobať na produkčnú verziu. A taktiež poslúžil na prezentáciu dizajnu a schopností pohybu zápästia a dolnej časti ruky.

Ako informoval web The Verge, Tesla chce vyriešiť prekážky na ceste od prototypu k užitočnému funkčnému prevedeniu v nasledujúcich mesiacoch alebo rokoch. Musk si tak konečne nechal väčšiu časovú rezervu v rámci svojich plánov. Avšak tiež uviedol, že výroba robota by mohla začať už budúci rok (zrejme pre vlastné potreby), čo už znie ako jeho typické „optimistické“ vyjadrenie s cieľom popohnať tím vývojárov.

Tesla v prípade prvého funkčného prototypu ukázala aj videá, v rámci ktorých robot vykonával určité pracovné úlohy. Napr. nosenie krabice ci polievanie kvetov v kancelárii, ale aj jednoduchú prácu v továrni (zatiaľ nie moc rýchle prekladanie výrobných komponentov).

Prvé špecifikácie

Najnovší prototyp humanoidného robota Tesla Optimus je vybavený batériou od Tesly s kapacitou 2,3 kWh. Tá má vystačiť na zabezpečenie celodennej práce. A to aj vďaka spotrebe 100 W v sede či 500 W pri rýchlej chôdzi, informoval web Teslarati. Podľa CNET má takúto spotrebu energie napr. špičkový herný počítač.

Tesla Optimus bude tiež využívať čip typu SoC z dielne spoločnosti Tesla, softvér a umelú inteligenciu súvisiace s vyvíjaným systémom autonómneho riadenia pre elektromobily Tesla, Wi-Fi a LTE pripojenie napr. pre jednoduchú aktualizáciu schopností a funkcií robota, 28 štrukturálnych aktuátorov pre 200 stupňov voľnosti tela či 11 stupňov voľnosti rúk.

tesla optimus

Zdroj: Tesla/Youtube

Ako už Musk uviedol skôr, humanoidní roboti Tesla Optimus budú najskôr určení na vykonávanie nebezpečných, nudných a opakujúcich sa prác, ktoré ľudia nechcú robiť. Aktuálne povedal, že budúce aplikácie by mohli tiež zahŕňať varenie, záhradkárčenie či dokonca použitie robota ako sexuálnej partnerky „Catgirl“.

A padla tiež zmienka o možnej cene. Masová výroba má podľa Muskových odhadov umožniť dosiahnutie ceny nižšej ako 20 000 $ (zrejme bez DPH). A práve návrh robota pre masovú výrobu v miliónoch kusoch má byť popri jeho schopnostiach jednou z konkurenčných výhod spoločnosti Tesla v oblasti humanoidných robotov.

Zdroj: Tesla via Electrek, The Verge, Teslarati

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla plánuje nasadiť tisíce humanoidných robotov vo svojich továrňach
Humanoidný robot od Tesly by mohol byť dobrým darčekom pre rodičov, uviedol Musk
Tesla Optimus bude stáť menej ako auto, hovorí Elon Musk. Ukradne ľuďom prácu?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

    • Je to reálne ak si vieš všetky komponenty vyrobiť sám. Ceny humanoidných robotov boli vysoké aj preto lebo obsahovali množstvo komponentov od rôznych dodávateľov a takisto sa prevažne nejednalo o sériové výrobky ale skôr kusovky alebo veľmi malé série.

  1. tak hlavne „catgirl“ bude pre bohatých bielych dementov
    čierne opice a ich deriváty sa budu množiť klasicky a potom tych bielich dementov vykinoža a bude raj na zemi

  2. Tento článok len znovu potvrdzuje, že humanoidný robot je ten najzložitejší a najdrahší zo všetkých a platí ako doteraz:

    Elon vidí svet tak, ako ho vidieť chce! Áno v USA je nedostatok pracovných síl, a pritom prichádzajú a na hraniciach čakajú státisíce ľudí z Južnej Ameriky! Vyspelé krajiny majú problém s pôrodnosťou! Prečo?! V rozvojových krajinách napriek zlým podmienkam prichádza na svet veľa ľudí, ktorí majú problém prežiť, a mnohí z nich migrujú do vyspelejších krajín. Ročne pribúda na Zemi viac ako 55 miliónov obyvateľov. Zem je už teraz preľudnená! Len čas ukáže, ako sa s týmto a ostatnými problémami vysporiadame, alebo aj nie !!!

Pridajte komentár