Musk naznačil cenu robota Tesla Optimus, ktorý zrejme smeruje do tovární

9

Vývoj humanoidného robota Tesla Optimus, ktorý má slúžiť aj ako pracovná sila v priemysle či spoločník v domácnosti, pokračuje. Zdá sa pritom, že pomerne rýchlo napreduje a chystá sa do skúšobnej prevádzky v rámci tovární spoločnosti Tesla. A možno nemusí trvať až tak dlho, kým sa dostane k prvým zákazníkom. Aktuálne tiež Elon Musk naznačil cenu tohto robota.

Spoločnosť Tesla pomerne pravidelne zverejňuje zaujímavé videá ohľadom pokrokov vo vývoji humanoidného robota Optimus, ktoré si môžete pozrieť na konci článku. Zaujala však aj svojimi pracovnými ponukami, ktoré sa zrejme týkajú nasadenia robota do tovární Tesly či vypracovania používateľského manuálu. To totiž môže teoreticky naznačovať, že tento produkt nemusí byť až tak ďaleko od prvotnej komercializácie, ako sa očakávalo.

Skúšobné nasadenie do tovární?

Web Teslarati upozornil na pracovnú ponuku spoločnosti Tesla „Manažér technického programu pre tím Tesla bot“. Od pracovníka sa pritom očakáva, že bude riadiť nasadenie robotov pre skúšobné aplikácie. A spolupracovať bude s inžinierskymi, infraštruktúrnymi, produkčnými a prevádzkovými tímami „na identifikácii a realizácii pilotných aplikácií humanoidných robotov v rôznych výrobných prostrediach.“ Práca sa pritom bude týkať viacerých pracovísk.

„Používateľská príručka“

Zaujímavá je aj pracovná pozícia „technického spisovateľa s vášňou pre robotiku“, na ktorú takisto upozorňuje Teslarati. Tento zamestnanec bude „zodpovedný za vytvorenie komplexnej a užívateľsky prívetivej dokumentácie pre robotické systémy, vrátane servisných príručiek, návodov na riešenie problémov, postupov údržby a školiacich materiálov“. Dokumentácia má byť pritom pre potreby servisných technikov aj zákazníkov.

tesla optimus

Zdroj: Tesla/Youtube

Akú cenu očakávať?

Jedna z dôležitých otázok v prípade humanoidného robota Tesla Optimus je, koľko bude stáť. Elon Musk sa už skôr (v roku 2022) vyjadril, že cena nebude „šialene vysoká“ a dodal, že by mala byť nižšia ako v prípade auta. A aktuálne to trošku upresnil.

Najskôr uviedol, že zložitosť humanoidných robotov na jednotku hmotnosti je oveľa vyššia ako pri autách, ale aj tak si myslí, že nakoniec budú stáť menej ako polovicu auta. A následne na otázku, či bude stáť Tesla Optimus 25 000 až 30 000 $ (cca 23 000 až 28 000 € zrejme bez DPH), odpovedal, že časom to bude menej.

Na záver pripájame jedny z najnovších videí, ktoré Tesla zverejnila ohľadom robota Optimus.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily Tesla zrejme dostanú „AI chatbota“ od Muskovej novej firmy
Vývoj robota Tesla Optimus napreduje. Zvláda autonómnu prácu či „joga pohyby“
Elon Musk spustil ďalší startup – xAI, ktorý bude spolupracovať aj s Teslou
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

 1. Zatiaľ chodí „ako pokakaný“! Zrejme to súvisí s potrebou zaistiť stabilitu robota pri chôdzi. Reakcie ešte nie sú tak rýchle, ako u mladého človeka, skôr pripomína chôdzu starca!

  P.S. Videl som video s robotom vojakom, ktorý sa pohyboval nadmieru rýchlo a akčne, robil aj saltá. Nemôžem však vylúčiť, že to bola nejaká mystifikácia ……

   • Ďakujem za potvrdenie! Najužitočnejšie roboty dnes sú tie, ktoré pracujú vo výrobných linkách. Nemusia mať hlavu a nohy. Stačia im ramená na trupe-základni. Vytvoriť robota na obraz človeka, je „tisíckrát“ zložitejšie a drahšie, a ešte to chvíľu potrvá! Keď mu vdýchneme dušu AI, začnú sa diať veci !!! ….

 2. Hlavne ich Elon chce vyrobit 10-20mld cize kazdeho cloveka na Zemi nahradi 2x. Co potom budu robit ludia?
  Lideee sou uz nadbytecniii, vystreli je na Mars, vsechny na Mars???
  Vraj mu ide o blaho ludi a preto chce aby ludstvo sa stalo multiplanetrnym druhom, ale na ten Mars bude efektivnejsie aj ekonomickejsie prenho posielat jeho roboty.
  Historia ukaze ci je altruista alebo agent AI/Skynetu. 🙂

 3. Mňa by zaujímalo, na čo je dobré používať vo firme na prácu robota, ktorý sa podobá človeku a musí riešiť aj rovnováhu a podobné vtákoviny (čiže rýchlosť nebude bohvieaká), keď mohli spraviť len ramená s hromadou senzorov, ktoré by boli pevne ukotvené k podkladu, tým by mohli mať oveľa vyššiu rýchlosť pri manipulácii s predmetmi, výrobkami, materiálom, na presun materiálu a výrobkov by použili prepravníky a dopravníky, tým pádom sa výroba neskutočne urýchli a môže firma sekať rôzne výrobky ako Baťa cvičky. Roboty by makali a ľudia by si užívali život.

  • Pretoze to co pisete uz davno existuje… si kuknite ich videa z ich vyroby… Ano dnes su to spomalene smiesne zariadenia podobajuce sa na cloveka… pozrite sa na zmeny v technike za posledne desiatky rokov… PC su 1000x mensie a milionkrat rychlejsie a efektivnejsie… kde asi tak budu humanoidy o padesiat rokov??? Len AI poskocila tam kde si to malokto vedel predstavit pred piatimi rokmi… cize zrychlovanie vypoctoveho vykonu + AI + cloud + online store… clovek si kupi zakladneho humanoidneho robota a za par sekund si bude moct stiahnut nove schopnosti… ako ked sa Leo naucil v Matrixe za minutu kungfu, ci Trinity ovladanie bojovej helikoptery. Je za rym ohromny potencial, sa neda ani odhadnut teraz. Exponencialny rast.

  • Jednoducho pre pohyb pracu a fungovanie vo svete vytvoreneho pre ludi dava zmysel urobit robota ako cloveka. ak ma byt univerzalny a nie len jednoucelovy.

 4. Ľudstvo na ceste vpred čaká ešte veľa kritických okamihou, keď sa môže skokom pohnúť vpred, zaraziť na mieste, ale aj prepadnúť až do nenávratna! Príchod humanoidných robotov a AI patria k nim. VEĎ ČOSKORO UVIDÍME ! 🙂 🙂 🙂

 5. Všetci máme pravdu, aj LUBO má svoju pravdu, lebo pre použitie na služby v „ludskom osobnom prostredí“ to určite bude najvhodnejšia, aj keď najzložitejšia a najdrahšia forma robota!

Pridajte komentár