Tesla údajne chystá vlastný obchod s aplikáciami na spôsob Google Play či App Store

0

Objavili sa správy, že spoločnosť Tesla chystá svoj vlastný obchod aplikáciami podobný platformám Google Play či App Store. A to by nemuselo byť až takým prekvapením, keďže o elektromobiloch značky Tesla sa hovorí aj ako o počítačoch na kolesách.

Elektromobily Tesla používajú „vlastný“ operačný systém na báze Linuxu, ktorý okrem iného umožňuje vylepšovať vozidlá prostredníctvom softvérových aktualizácií na diaľku. Tak ako je tomu napr. v prípade smartfónov. Takýmto spôsobom Tesla už viackrát zvýšila napr. dojazd, výkon či rýchlosť nabíjania svojich áut a pridala rôzne nové funkcie.

Používa tiež vlastné čipy a počítačový hardvér. A svoj systém FSD ponúka aj ako softvér na predplatenie. Takže aktuálne správy ohľadom možného vlastného obchodu s aplikáciami zrejme až tak veľmi neprekvapia.

Ako uviedol web Drive Tesla Canada, niečo také naznačil Elon Musk už v roku 2019 v rámci podcastu Ride the Lightning. Vtedy uviedol, že keď vzrastie počet elektromobilov Tesla na cestách, má väčší zmysel uvažovať o vývoji hier a iných aplikácií.

Samozrejme, mega-platformy s aplikáciami ako Google Play a App Store majú obrovský počet používateľov, keďže tí používajú obrovské množstvo zariadení so systémom Android a iOS. Tesla má aktuálne na cestách cez 2 mil. áut, čo je neporovnateľne menej. Produkciu však neustále výrazne zvyšuje a tento rok by mohla vyrobiť ďalších cca 1,5 mil. ks. A do roku 2030 chce vyrábať 20 mil. áut ročne.

Náznaky a fámy

No ale prejdime už k spomínaným správam, resp. skôr fámam a náznakom. Ako informuje web The Driven, špekulácie ohľadom obchodu Tesla s aplikáciami sa objavili už v decembri. A to na základe vtedajšej novej aktualizácie softvéru Tesla, ktorá priniesla prispôsobiteľný panel s ikonami v spodnej časti dotykovej obrazovky.

Včera zas Sawyer Merrittt, ktorý pravidelne prináša novinky ohľadom spoločnosti Tesla a dá sa povedať, že je väčšinou dobre informovaný, zverejnil tweet so starým videom, v rámci ktorého Steve Jobs predstavuje App Store a dodal: „Hovorí sa, že niečo podobné sa čoskoro dostane na niečo so štyrmi kolesami, čo začína na T.“

Na to zareagoval Teslascope s tým, že fáma je vonku. A dodal, že Tesla pracuje na vlastnom „App Store“ cca od mája minulého roku, pričom obchod s aplikáciami uvedie do života pred spustením dodávok modelu Cybertruck (ten by mal prísť budúci rok). Teslascope tiež uviedol, že oznámenie tejto novinky sa očakávalo v rámci nedávneho konferenčného hovoru Tesly s investormi. A keďže sa tak nestalo, „Tesla App Store“ by sa mohol oneskoriť.

Tesla Drive Canada dodáva, že spomínané fámy by mohla teoreticky podporovať aj zverejnená špecifická pracovná pozícia softvérového inžiniera v Tesle.

Vlastný obchod Tesly s aplikáciami pre svoje elektromobily by bol určite zaujímavý a zdá sa, že aj logický krok vzhľadom k automobilovej platforme, ktorá je v základe definovaná softvérom. A ešte zaujímavejšie by to samozrejme bolo, ak by bol ekosystém s aplikáciami dostupný aj pre tretie strany. Každopádne ako vždy keď máme do činenia s neoficiálnymi a nepotvrdenými informáciami, aj tie ohľadom „Tesla App Store“ treba brať minimálne zatiaľ s rezervou.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla zavádza „bezpečnostné skóre“ vodiča. Na čo je to dobré?
Šéf VW vzdal Tesle poklonu pre jej softvér, neurónovú sieť a aktualizácie
Tesla prichádza s vianočnou nádielkou v podobe nových funkcií a vylepšení

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár