Aké novinky chystá spoločnosť Tesla na rok 2020?

1

Niet pochýb o tom, že spoločnosť Tesla nepoľaví zo svojho tempa ani v roku 2020. Dôkazom môžu byť chystané novinky v podobe nových či vynovených elektromobilov, technológií a služieb, ako aj spustenie výstavby novej továrne.

Vylepšené vlajkové lode

Tesla začala minulý rok testovať novú 3-motorovú pohonnú jednotku a podvozok pre pripravované nové verzie modelov S a X s prívlastkom Plaid. Tie sa stanú najvýkonnejšími elektromobilmi značky, pričom dostanú aj kapacitne väčšie batérie.

Tesla Model S Plaid ponúkne navyše celkovo 7 miest na sedenie a do výroby sa podľa Elona Muska dostane okolo októbra/novembraUž dlhší čas sa hovorí aj o facelifte vlajkových lodí značky Tesla, ktorý by mal priniesť predovšetkým zmeny v interiéri, a to po vzore „sparťanskejšieho“ Modelu 3. Facelift by pritom mohol prísť spoločne s novými verziami Plaid.

Tesla Model Y

Elektrický crossover strednej triedy, Tesla Model Y, ktorý vychádza z Modelu 3 sa začne vyrábať tento rok. Zdá sa pritom, že sa tak stane skôr, ako sa pôvodne plánovalo. A to až o pol roka. Na európskom trhu by sa tak mohol teoreticky objaviť ešte tento rok.

Tesla Semi

Pôsobivý elektrický ťahač Tesla Semi bol predstavený v podobe prototypu v roku 2017. Do výroby sa mal dostať v roku 2019. Šéf automobilovej divízie spoločnosti Tesla Jerome Guillen však pri príležitosti prezentácie hospodárskych výsledkov za Q1/2019 povedal, že výroba ťahača bude spustená v tomto roku. A nedávno Tesla upresnila, že „limitovaná produkcia“ začne v 2. polroku.

Nová technológia batérie

„V rámci Dňa Batérií sa chystáme komplexne prehodnotiť batérie na úrovni chémie článkov, modulov, celého balenia, architektúry a výrobného plánu, ktorý bude smerovať k produkcii 1 TWh batériových článkov ročne,“ povedal Musk minulý rok.

„Deň batérií“ sa uskutoční tento rok, pričom sa očakáva, že Tesla predstaví batériu novej generácie, vďaka ktorej získa ešte väčšiu konkurenčnú výhodu. Táto batéria by mohla ponúknuť životnosť až 1 600 000 km či podstatné zlepšenie ďalších kľúčových vlastností ako výrobná cena, vyššia energetická hustota či výkon. Môžeme sa pritom dočkať úplne novej li-metal technológie či technológie od spoločnosti Maxwell, ktorú Tesla kúpila minulý rok.

Tesla Network

Tesla Network, ktorá je podľa Muska kombináciou robotizovaného Uberu, Lyftu a Airbnb sa má stať realitou už tento rok. Šéf Tesly je pritom presvedčený, že do 2. štvrťroka 2020 má byť dostupná verzia systému Autopilot, ktorá nevyžaduje žiadnu účasť vodiča na riadení. Nasadenie súvisiacej služby Robotaxi bude však podľa Muska v konečnom dôsledku závislé od povolení úradov.

Európska Gigafactory 4

Tento rok začne Tesla s výstavbou svojej európskej továrne, ktorú označuje ako Gigafactory 4. Stane sa tak obci Grünheide, ktorá leží juhovýchodne od hlavného mesta Nemecka. Spustenie produkcie modelov 3 a Y je pritom naplánované na budúci rok.

Expanzia divízie Tesla Energy

Tesla minulý rok oznámila, že po rokoch zanedbávania, najmä kvôli problémom s výrobou Modelu 3, reštartuje svoj solárny biznis, ktorý patrí pod divíziu Tesla Energy. Plánuje pritom konečne spustiť masovú výrobu vynovenej solárnej strechy či zvýšiť predaje solárnych panelov. Budeme dúfať, že Tesla prinesie tieto produkty už aj na európsky trh, vrátane súvisiaceho batériového úložiska Tesla Powerwall.

„Neočakávané“ technológie

Dva dni po predstavení elektrického ťahača Tesla Cybertruck uverejnil Elon Musk tweet s nasledovným textom: „Cybertruck je pre túto chvíľu naším posledným predstaveným produktom, ale budúci rok oznámime niektoré (väčšinou) neočakávané technológie.“ Na túto tému sme si pritom „pošpekulovali“ v rámci samostatného článku.

A neočakávaný by bol aj príchod ďalšieho elektrického modelu, a to Tesla Roadster 2. V rámci predstavenia prototypu v roku 2017 bolo síce prezentované, že by sa mohol dostať na trh v roku 2020, avšak odvtedy sa zmenili priority spoločnosti Tesla, pričom pred Roadster 2 sa „dostal“ napríklad aj pomerne nedávno predstavený pickup Tesla Cybertruck. Ale ktovie, možno nás Tesla prekvapí.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hacknutý softvér naznačuje príchod Tesly Model 3 so 100 kWh batériou
Hodnota Tesly dosiahla historické maximum. Je tretia medzi „automobilkami“
Tesla spustila v Európe prvé nabíjačky novej generácie. A to v rámci jubilejnej stanice Supercharger

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

 1. Vylepšené vlajkové lode – PERFEKT!
  Tesla Model Y – PERFEKT!
  Tesla Semi – PERFEKT!
  Nová technológia batérie – PERFEKT!
  Európska Gigafactory 4 – PERFEKT!
  Expanzia divízie Tesla Energy – PERFEKT!
  „Neočakávané“ technológie – PERFEKT!

  Tesla Network – neverím. Je mi ľúto, je to iba môj súkromný názor. Neverím, že je možné naprogramovať auto tak, aby zvládlo… (fakt všetko!)

  Ale to nevadí. V každom prípade je Tesla jednotkou a držím jej palce!!!

Pridajte komentár