Tesla Model S vyjde v Nórsku v konečnom dôsledku lacnejšie ako Toyota Prius

0

V Nórsku sa oveľa viac oplatí kúpiť a prevádzkovať elektromobil ako bežné benzínové, dieselové či hybridné auto. A to vďaka množstvu podporných opatrení tamojšej vlády, ktoré si rozoberieme v našom článku.

Nórsko je krajina, kde sa predá viac nových automobilov do zásuvky ako bežných „spaľovákov“. Niet pre divu, že sa tu predá najviac elektromobilov na svete vzhľadom na počet obyvateľov. Dôvodom takéhoto rozmachu elektromobility je aj to, že v Nórsku vás vyjde elektrické auto lacnejšie ako spaľovák či hybrid. A týka sa to aj drahých prémiových modelov od Tesly.

Nórka Marta Skogstad Allgot, ktorá žila v Londýne a vrátila sa späť domov, čoskoro zistila, že kúpa a prevádzka spaľovacieho vozidla v jej domovine je absolútne neekonomickou voľbou. Na jej veľké prekvapenie si uvedomila, že v Nórsku sa viac oplatí kúpiť a prevádzkovať Teslu Model S ako napríklad hybridnú Toyotu Prius.

Mýto a palivo v hodnote Modelu S

„Zistila som, že vynaložené náklady na mýto a palivo sú ekvivalentné kúpe Tesly Model S. Nemôžem uveriť, že kúpa vozidla, ktoré považujem za drahé a luxusné, je ekonomickejším riešením ako vlastníctvo Toyoty Prius,“ povedala Marta.

Napríklad za vstup do nórskeho hlavného mesta Oslo zaplatia majitelia iných ako elektrických vozidiel cca 5,60 €. Marta hovorí, že sa to spočiatku nezdá ako veľká „prekážka“, keďže mýtny systém je elektronický. „Až keď vám príde domov účet za celý mesiac, začnete sa pýtať samých seba, či to stojí za to,“ dodáva.

Prečo sa v Nórsku oplatí kúpiť napr. aj Teslu?

Okrem spomínaného metského mýtneho platia autá so spaľovacím či bežným hybridným pohonom aj ďalšie formy mýtneho. To však nie je zďaleka všetko, čo predražuje prevádzku nenabíjateľných vozidiel v Nórsku. A nie je to len o prevádzkových nákladoch, ale aj o samotnej obstarávacej cene vozidiel.

Veď napríklad na spaľovacie vozidlá sa vzťahujú v Nórsku dane v celkovej výške 100 %. To znamená, že vozidlo sa kvôli dani predraží až 2-násobne. Naproti tomu sú elektromobily oslobodené od mnohých z nich, resp. niektoré dane sú podstatne nižšie.

Kompletné výhody, ktoré sa vzťahujú na plne elektrické vozidlá v Nórsku nájdete na nasledujúcich obrázkoch.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk: “Nóri majú právo byť naštvaní na Teslu”. Tamojší trh kolabuje
Nórske emisné ciele pre rok 2020 naplnené už dnes. Aj vďaka Tesle
V Nórsku sa predalo viac áut do zásuvky ako bežných spaľovákov | Štatistiky

Tesla je v Nórku bežným vozidlom

Modely Tesla sú v nórsku bežnými automobilmi. Samozrejme aj vďaka množstvu spomínaných zvýhodnení elektromobilov. Dôkazom sú minuloročné štatistiky. Tesla Model X sa tu stala za minulý rok 4. najpredávanejším automobilom, bez ohľadu na typ pohonu. Model S bol siedmy. 

Na nórskom trhu sa darí samozrejme aj iným elektromobilom. Na nasledujúcom obrázku máme možnosť vidieť podiel tých najpredávanejších za posledných 12 mesiacov.

elektromobily norsko predaje

Zdroj: EAFO cez Insideevs

Zdroje: CNBC, Elbil, Insideevs

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár