Tesla možno nepriamo zachránila svojho veľkého čínskeho konkurenta NIO

2

Šéf čínskeho e-mobility startupu Nio, ktorý je jednou z trhovo najhodnotnejších automobiliek na svete, hovoril o najťažších časoch jeho spoločnosti. Uviedol pritom, že v roku 2019 si spoločne so svojím veľkým konkurentom, spoločnosťou Tesla, vzájomne vypomohli.

Tesla a Nio sú dnes úspešnými spoločnosťami, ktoré sa okrem iného zaoberajú výrobou elektromobilov. Na svojej ceste k úspechu však zažili aj veľmi ťažké obdobia.

Ako už vieme, Tesla v časoch prudkého zvyšovania produkcie svojho kľúčového Modelu 3, zažívala podľa slov Elona Muska existenčné problémy. Jej šéf pritom uviedol, že nebola ďaleko od krachu. A obrovským problémom čelil aj ambiciózny startup Nio, ktorý má podľa mnohých veľkú budúcnosť, pričom sa mu dobre darí už dnes.

Zakladateľ a šéf spoločnosti Nio, William Li, nedávno v tejto veci prezradil viac. Pre čínske médiá pritom uviedol, že svoje najťažšie obdobie zažívali počas roku 2019. Nepriaznivá finančná situácia ich vtedy dokonca prinútila predať továrenské vybavenie (raziace zariadenia) v hodnote 26 mil. € (po prepočte), ktoré v tom čase dorazilo na colnicu, informuje Cnevpost.

„Vzájomná výpomoc“

Zaujímavé pritom je, že továrenskú výbavu kúpil ich najväčší konkurent, spoločnosť Tesla. Tá v tých časoch akurát budovala svoj čínsky výrobný závod Giga Shanghai. „Bolo to niečo podobné, ako keby ste predali zbraň konkurentovi,“ uviedol Li.

Šéf spoločnosti Nio potom dodal, že ak by Tesla objednávala toto zaradenie, stratila by kopec času – 6 až 7 mesiacov. Li tiež uviedol, že Tesla v tom období nevedela, aké má Nio problémy a že bez tohto obchodu by to možno nezvládli. „Bola to akási vzájomná výpomoc,“ dodal. Aj keď Tesla pravdepodobne nebola závislá od výbavy, ktorú kúpila od Nio, tento „darček“ jej zrejme mohol pomôcť s urýchlením navyšovania výrobnej kapacity v Číne.

No a nie dlho po obdobiach existenčných problémov sú spoločnosti Tesla a Nio považované za lídrov oblasti elektromobility, pričom sa zaradili medzi trhovo najhodnotnejších výrobcov automobilov na svete (aj keď Tesla samozrejme nie je len automobilka). Veď Tesla je v pomyselnom rebríčku prvá (615 mld. $), a to určite aj vďaka svojej továrni v Číne a pôsobeniu na tamojšom trhu a Nio na 8. mieste (59 mld. $), pričom Číňania boli istého času dokonca štvrtí. A to svedčí o veľkej dôvere v ich budúcnosť.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla bola na predaj spoločnosti Apple počas „výrobného pekla“, uviedol Musk
Čínsky e-mobility startup NIO má väčšiu trhovú hodnotu ako BMW, Ford či GM
Elon Musk priznal, že zamestnanci SolarCity zachránili Teslu pred krachom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Vysoké aktuálne hodnoty týchto firiem sú stále spojené s rizikom prudkého prepadu! Nie je vylúčené, že aj teraz prebiehajú rizikové situácie a obchody, o ktorých sa my dozvieme až časom!

Pridajte komentár