Blíži sa „Tesla Network“, ktorá umožní majiteľom Tesiel zarábať zdieľaním svojich áut?

7

Nová verzia aplikácie Tesla naznačuje, že Muskova spoločnosť by mohla byť bližšie k spusteniu „Tesla Network“. Čiže siete, ktorá umožní majiteľom elektromobilov Tesla „jednoducho“ zarábať na zdieľaní svojich vozidiel. A s tým súvisí aj robotaxi, ktoré by sa mohlo stať hlavným zdrojom príjmov Tesly, ak sa jej podarí vyvinúť plne autonómne riadenie.

V roku 2019 Tesla predstavila podrobnejší plán ohľadom svojej siete „Tesla Network„. Jeho ťažiskom pritom bola robotaxi, čo je služba na spôsob „robotizovaného“ Uberu, v rámci ktorej jazdia plne autonómne elektromobily značky Tesla. Takže nie sú potrební vodiči, čím sa značne znižujú náklady.

A práve robotaxi považujú viacerí analytici za možný hlavný zdroj príjmov spoločnosti Tesla v budúcnosti. Podmienkou však samozrejme je, aby Tesla posunula autonómne riadenie na najvyššiu úroveň. Aktuálne testovacie beta verzie systému FSD sú síce v mnohom pôsobivé, od dokonalosti a verejného nasadenia však majú zdá sa ešte pomerne ďaleko.

A tak ako už Elon Musk naznačil, najskôr by mohla byť spustená „nerobotizovaná“ služba Tesla Network. Tzn., že majitelia elektromobilov Tesla či samotná Tesla v rámci svojej vlastnej flotily by mohli poskytovať/zdieľať svoje vozidlá na vyžiadanie prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Náznak z kódu mobilnej aplikácie

Aktuálne sa objavil teoretický náznak, že Tesla Network by sa mohla pripravovať na spustenie. Ten bol objavený v rámci kódu novej verzie mobilnej aplikácie Tesla vďaka „@Tesla_App_iOS„, na čo upozornil Electrek. Možnosť zdieľania elektromobilov by totiž mohla byť integrovaná do tejto mobilne aplikácie, pričom by mala na základe zistení zahŕňať „zdieľanie vášho vozidla Tesla s ostatnými, aktíva na zdieľanie vozidiel a koncové body súvisiace so zdieľaním vozidiel.

Toto môže byť rozšírením funkcie „Car Access“, ktorú Tesla začala zavádzať v júni minulého roku. Tá umožňuje majiteľovi sprístupniť svoje vozidlo na diaľku, a to 5 osobám. Stačí, keď v rámci svojho zákazníckeho účtu zadá e-mailovú adresu osoby, ktorej udeľuje právo využívania svojho elektromobilu Tesla a vyplní príslušné údaje. Tesla následne novému používateľovi pošle e-mail, ktorý mu umožní prístup k vozidlu (vrátane jeho lokalizácie a používania), a to prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorú je možné nainštalovať aj dodatočne.

Sme teda veľmi zvedaví, či spomínaný objav v kóde novej verzie mobilnej aplikácie Tesla predznamenáva rozšírenie možností zdieľania elektromobilov Tesla tak, že ich majitelia budú môcť začať jednoduchým spôsobom zarábať poskytovaním vozidiel iným osobám alebo to má súvis „len“ s pokročilým zdieľaním Tesiel v rámci rodiny, priateľov a pod.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk: „Elektromobil Tesla môže zarobiť majiteľovi v rámci Robotaxi až 30 000 $ ročne“
Tesla môže vďaka Robotaxi dominovať biliónovému trhu s mobilitnými službami
Plne autonómne Tesly by mali stáť podľa Muska 100 až 200 tisíc $

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Mne to akosi „nevonia“. Aj keď „o peniaze ide vždy až v prvom rade“, no čo ti ja viem…
    Pripadá mi to ako určitý zásah do súkromia. Iné je, keď vlastním 3 Tesly, z toho dve poskytnem na zdieľanie, ale to sa už skôr podobá na požičovňu áut.
    Ale tú moju vlastnú Teslu, rodinného miláčika, raz dostanem naspäť zasmradenú od cigariet, raz – možno to preženiem – nájdem v nej použitý pre…
    Starší múdri ľudia hovorievajú: Žena, auto a peniaze sa nepožičiavajú…!

  2. Muži, zodpovední vlastníci, považujú auto za svoju osobnú vec. Tí, ktorí si budú auto „len“ požičiavať budú často „bordelári“ bez bližšieho vzťahu k autu, a to sa bude odrážať na ich prístupe „použiť a zahodiť“! To môže byť veľkou prekážkou úspešnosti takýchto projektov, a to aj vtedy, ak sa jeden majiteľ rozhodne takto prevádzkovať aj viac áut. Obdobne, teda „v bledorúžovom“, to platí aj pre ženy a mix užívateľov ženy/muži!
    Držím však palce odvážnym, čo sa do takého experimentu pod zástavou a gesciou TESLY pustia !!!!

Pridajte komentár