Elon Musk o Tesla Network, v rámci ktorej si zarobia autá samé na seba

2

Elon Musk sa aktuálne vyjadril aj k pripravovanej sieti Tesla Network. V rámci nej budú môcť majitelia elektromobilov Tesla poskytovať mobilitné služby, a to celkom autonómne. Vozidlá im tak budú zarábať samé, a to v čase, kedy ich nevyužívajú.

Generálny riaditeľ Tesly opätovne potvrdil, že Tesla Network bude kombináciou známych služieb ako Uber, Lyft a Airbnb. Avšak upozornil na jednu, podľa neho kritickú výhodu, ktorú bude mať Tesla voči konkurencii.

Miliónová flotila

„Našou výhodou bude to, že budeme mať v teréne nasadené milióny áut s plne autonómnym riadením, ako nikto iný. Myslím, že z dlhodobého hľadiska získame najsilnejšiu konkurenčnú pozíciu v tejto oblasti,“ hovorí Musk.

Elon Musk tým mal na mysli to, že každé jedno ich predané vozidlo môže byť jednoducho pridané do siete a poskytovať mobilitné služby, napríklad typu autonómneho taxi, a to na vyžiadanie cez mobilnú aplikáciu. V tejto súvislosti doplnil, že v lokalitách, kde nebude v rámci siete dostatočný počet vozidiel, nasadí Tesla vlastné.

Vlastné vozidlá a výška provízie

„Tesla bude istotne prevádzkovať aj svoju vlastnú službu. Bude priamo konkurovať službám ako Uber a Lyft, pričom bude mať k dispozícii flotilu vozidiel, ktoré dokáže nasadiť na miesta, kde nie je dostatok majiteľov elektromobilov Tesla, ktorí sú ochotní pridať svoje vozidlo do siete Tesla Network.

Z tohto dôvodu považujem našu službu za kombináciu Uberu a Lyftu s Airbnb. Za službu by sme si mohli účtovať podobným spôsobom ako to funguje v App Store. Alebo by sme si nárokovali 30 % z objednávky za pridanie vozidla do našej siete,“ dodáva Elon Musk.

Čo konkurencia?

Pre porovnanie, Uber a Lyft si účtujú 25 % províziu. Avšak autonómne elektromobily Tesla nebudú potrebovať vodičov, čo šetrí peniaze, resp. čas. Majiteľ tak môže zarábať peniaze aj na inom „fronte“, resp. si nemusí platiť vodiča. Tým, že sú Tesly plne elektrické, navyše ušetrí aj na prevádzkových nákladoch.

Treba však povedať, že Uber taktiež vyvíja vlastný autonómny systém a snaží sa dostať do svojej flotily čo najviac elektromobilov. Budúcnosť mobilitných služieb tak vyzerá naozaj zaujímavo.

Otázka na záver. Boli by ste ochotní poskytnúť svoju Teslu, či vo všeobecnosti svoj automobil, v rámci takejto siete?

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V Košiciach chystajú zdieľanie elektromobilov, ktoré si možno vyrobíme v SR
Tesla Shuttle: Medzimestská taxi služba na dlhé vzdialenosti pre strednú Európu
Lietajúce elektro-taxi od Uber má nový dizajn a extrémne výkonnú nabíjačku

Zdroj: Teslarati, titulná (ilustračná) fotografia: Schipholtaxi

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár