Elon Musk tvrdí, že kúpa elektromobilu Tesla je investíciou, vďaka Tesla Network

3

Ako vieme, nové automobily vo všeobecnosti strácajú na hodnote už pri kúpe. Podľa štúdií prichádzajú po 3 rokoch väčšinou o polovicu svojej hodnoty. Tzn. že ich predajná, resp. obstarávacia cena je o 50 % nižšia, ako keď sú nové. V prípade elektromobilov Tesla to má byť však podľa Elona Muska inak.

Štúdie ukazujú, že elektromobily Tesla si vo všeobecnosti držia vysokú zostatkovú hodnotu. Tesla Model S dominuje v tomto smere segmentu prémiových sedanov. Model 3 zas elektromobilom vo všeobecnosti (ale aj iným segmentom bez ohľadu na typ pohonu), pričom mu sekunduje Model X.

Tesly budú majiteľom zarábať

Elon Musk však aktuálne hovorí, že ich elektromobily by nemali vôbec strácať na hodnote, pretože majú byť investíciou. „Nákup auta (Tesla) je v podstate investíciou do budúcnosti… Verím, že kupujete aktívum na zhodnotenie a nie je znehodnocujúci sa majetok,“ povedal. Dôvodom má byť to, že „dnes“ zakúpené vozidlá budú môcť v budúcnosti svojim majiteľom zarábať peniaze.

A to v rámci siete „Tesla Network„. Tá má byť mixom známych služieb ako Uber, Lyft a Airbnb. Hlavnou ideou tejto siete je to, aby vozidlá značky Tesla nestáli na parkoviskách v práci či zaparkované pred domom a svojim majiteľom zarábali peniaze formou mobilitných služieb podobných Uberu. Tesla Network však bude plne autonómna. Tzn., že majiteľ Tesly sa dovezie napríklad do práce, pričom v rámci celého pracovného času poskytne vozidlo na použitie v rámci siete.

A to jednoducho, prostredníctvom mobilnej aplikácie. Rovnako jednoducho si objedná plne autonómne vozidlo bez šoféra zákazník. Vozidlá pritom nestoja nevyužité, nezaberajú parkovacie miesta a svojim majiteľom zarábajú peniaze, napríklad na lízingové splátky.

Kľúčom je plne autonómny Autopilot

Spomínaná idea je určte zaujímavá, vyžaduje však systém pokročilého autonómneho riadenia. A ten už je podľa Elona Muska „na ceste“. Tvrdí, že Tesla má v tomto smere obrovskú výhodu, vďaka ktorej by mohla vyvinúť a aplikovať plne autonómne riadenie ako prvá.

Systém Tesla Autopilot je podľa Muska neustále zdokonaľovaný na základe obrovského množstva dát z najväčšej svetovej flotily čiastočne autonómnych vozidiel. Veď do nej patria všetky vozidlá s aktívnym Autopilotom, pričom Tesla z nich zbiera dáta, o ktorých spracovanie sa stará neurónová sieť.

Túto flotilu tvorí podľa Muska takmer 500 000 elektromobilov Tesla. Dodáva, že celková kombinovaná testovacia flotila konkurencie môže zahŕňať okolo 5 000 vozidiel.

Tesly sú už pripravené

Tesla uvádza, že jej najnovší hardvér, ktorý sa inštaluje do súčasných vozidiel, už „zvláda“ plne autonómnu jazdu. Nevyhnutnosťou však budú softvérové „apgrejdy“. Tesla už tento mesiac chystá (pre investorov) prezentáciu svojich pokrokov v autonómnom riadení, pričom predstaví podrobnejší plán, ktorý sa týka Tesla Network.

Zdroj: Cleantechnica, titulná fotografia: Schipholtaxi

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 s najvyššou zostatkovou hodnotou. Koľko môžu stáť jazdenky?
V Košiciach spustili službu zdieľania elektromobilov. Spoznali sme detaily
Tesla ruší najlacnejší Model 3 a v Európe spúšťa predaj dostupnejšej verzie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Tesla network je sice zaujimava myslienka, ale v praxi si dokazem predstavit realitu. Pridem do prace s krasnym cistym vyvonanym autom a po praci si najdem zablatene, zahulene, ogrcane, obchytkane auto s prazdnou baterkou. Pokial by som mal dalsie nove auto, v tom pripade je to v poriadku. Ale nove by som urcite nezdielal.

    • Keď sa bude zdieľať cez apku určite tam budu hodnotenia v akom stave auto kto prebral, možnosť vložiť fotky a podobne…kazdy nájomca bude musieť zaplatiť škodu po sebe…

Pridajte komentár