Tesla vydala správu o nehodovosti a požiaroch svojich elektromobilov

0

V októbri minulého roka začala Tesla dobrovoľne vydávať štvrťročné správy o nehodovosti svojich vozidiel. Tým zrejme reagovala na ich silnú medializáciu, čo môže viesť k skresleniu reality. A po novom sa budú správy týkať aj požiarov, ktorých štatistiky bude uverejňovať na ročnej báze.

V predslove spomínanej správy Tesla uvádza, že jej elektromobily sú navrhnuté tak, aby boli najbezpečnejšími vozidlami na svete. A to vďaka jedinečnej kombinácii pasívnych a aktívnych bezpečnostných prvkov, vrátane automatizovaných asistentov. A zdá sa, že za pravdu jej dávajú aj najvyššie autority, ktoré sa zaoberajú testovaním bezpečnosti automobilov – Euro NCAP či NHTSA 1, 2, 3, ako aj prax – 1, 2, 3, 4.

1 nehoda na 5,26 mil. km

Na úvod pripomenieme, že Tesla dôkladne monitoruje prevádzku všetkých svojich vozidiel, ktoré sa preháňajú po cestách. V prípade nehody pritom putujú súvisiace dáta do jej neurónovej siete. A to aj z rozsiahleho kamerového systému, ktorý umožňuje Tesle identifikovať príčinu nehody, pričom získané dáta používa na zdokonaľovanie svojich bezpečnostných systémov.

V 2. štvrťroku zaznamenala Tesla v rámci svojej celosvetovej flotily vozidiel priemerne 1 dopravnú nehodu na 5,26 mil. najazdených km. U vozidiel, ktorých vodiči jazdia bez aktívneho systému Autopilot, zaevidovala spoločnosť 1 nehodu na 3,53 mil. km.

V prípade vozidiel, ktoré nevyužívali ani Autopilota a ani aktívne bezpečnostné prvky, pripadala 1 nehoda na každých 2,27 mil. km. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom ide pritom o zlepšenie výsledkov v každom zo spomínaných smerov.

1 požiar na 274 mil. km

Správy o horiacich „Teslách“ sa šíria médiami rýchlejšie ako plamene akéhokoľvek požiaru, čo môže značne skresľovať realitu. Žiaľ, požiare automobilov nie sú ničím výnimočným. Podľa štatistík FEMA len v USA došlo v rokoch 2014 až 2016 k požiarom 171 500 cestných vozidiel (priemerne 150+ denne). Toto číslo pritom nezahŕňa desiatky tisíc hasení vozidiel, ktoré začali horieť neskôr na miestach dopravných nehôd.

A rozhodne sa netýkala väčšina z nich elektromobilov značky Tesla, ako by sa mohlo zdať na základe mediálneho obrazu. Podľa dát spoločnosti Tesla sa vyskytol v rámci jej celosvetovej flotily v rokoch 2012 až 2018 jeden požiar na každých 274 mil. km.

Pre porovnanie, podľa údajov Národnej asociácie protipožiarnej ochrany a Amerického ministerstva dopravy dochádza v USA priemerne k 1 požiaru na každých 31 mil. km. Tesla v tomto ohľade dodáva, že pre relevantnosť porovnania zahrnula do svojich štatistík aj požiare, ku ktorým došlo v dôsledku podpaľačstva, „chytenia“ zo zdrojov požiaru mimo vozidla a iných priamo s vozidlom nesúvisiacich požiarov, tak ako je tomu v prípade štatistík spomínaných amerických úradov.

Zdroj titulnej fotografie: Feuerwehr der Stadt Landeck/Facebook

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla ukazuje, ako jej bezpečnostné systémy zabraňujú nehodám
Tesla bezplatne zavádza 2 bezpečnostné funkcie zo systému Autopilot
Elektromobily a hybridy dopadli v crash testoch IIHS lepšie ako spaľováky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár