Tesla odhalila náklady na 1 elektromobil, počet zamestnancov, hodnotu svojich bitcoinov či výšku investícií do R&D

2

Spoločnosť Tesla nedávno v rámci svojich výročných správ odhalila viacero zaujímavých informácií. Tie sa týkajú napr. priemerných nákladov na jedno predané vozidlo, počtu zamestnancov, hodnoty bitcoinov, ktoré vlastní či investícií do výskumu a vývoja za rok 2021.

Tesla vo svojej hlavnej výročnej správe uviedla, že ukázala svetu, že elektromobily sú životaschopné a ziskové. Veď mala dosiahnuť najvyššiu kvartálnu prevádzkovú maržu spomedzi všetkých veľkoobjemových výrobcov áut. A to má podľa Tesly tiež dokazovať, že elektromobily môžu byť ziskovejšie ako spaľovacie autá.

A dodala, že priemerné náklady na predaj vozidla (COGS), ktoré okrem výrobných nákladov zahŕňajú aj náklady vedúce k predaju vozidla, klesli v 3. a 4. štvrťroku 2021 na cca. 36 000 $. Tesla pritom doma v USA predáva svoj najlacnejší model, Model 3, s cenou od 44 990 $ (bez DPH). Top verzia (Performance) tohto najdostupnejšieho modelu Tesla začína na cene 58 990 $ (bez DPH). Spoločnosť Elona Muska tiež uviedla, že zavádzanie nových technológií by jej malo pomôcť aj naďalej znižovať náklady na jej produkty.

A zaujímavé je aj neoficiálne porovnanie hrubých marží výrobcov áut, ktoré zverejnil známy „Tesla informátor“ Sawyer Merritt. Zdroj týchto dát je síce otázny (takže ich treba brať zrejme s istou rezervou), každopádne Tesla oficiálne uvádza hrubú maržu v rámci svojej automobilovej divízie na úrovni 30,6 % (Q4/2021).

Investície do výskumu a vývoja

Tesla vo svojej ďalšej výročnej správe, tzv. „formulári 10-K„, ktorý sa povinne podáva v rámci Americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC), zverejnila aj to, koľko investovala v roku 2021 do výskumu a vývoja. Jej investície sa medziročne zvýšili o 74 % na 1,1 mld. $, upozornil Tesmanian.

Počet zamestnancov

Vďaka formuláru 10-K sme spoznali aj údaj o počte zamestnancov spoločnosti Tesla na hlavný pracovný úväzok. Tých bolo k 31. decembru minulého roka 99 290, upozornil web Teslarati. Koncom roka 2020 to pritom bolo 70 757 ľudí. Tzn. medziročný rast cca o 40 %. Pre porovnanie, najväčší zamestnávateľ v automobilovom priemysle, koncern VW Group, zamestnával v roku 2020 okolo 665 000 ľudí. A napr. pre Toyotu pracovalo v spomínanom roku 370 000 a pre Ford cca 180 000 zamestnancov.

Koľko má Tesla v bitcoine?

Tesla vo formulári 10-K odhalila tiež to, akú hodnotu má v bitcoinoch, ktoré kúpila okolo začiatku roka 2021 za 1,5 mld. $. Približne 10 % z nich pritom „na skúšku“ predala v 1. štvrťroku 2021 a táto transakcia jej priniesla zisk 101 mil. $. No a spomínaný formulár ukázal, že zostatková hodnota bitcoinov, ktoré Tesla vlastní, bola (zrejme koncom roka 2021) 1,99 mld. $, upozornil web Tesla Drive Canada.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Investície Tesly do výskumu, vývoja a reklamy v porovnaní s inými automobilkami
Aké platy majú bežní zamestnanci „obletovanej“ Tesly?
Tesla: Rekordné zisky, prioritou humanoidný robot, na aute za 25 000 $ sa nepracuje

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

 1. No čo, nám o hlavu menším a slabším ako je Elon Musk a jeho TESLA zostáva len údiv a závisť, aké veľké čísla a peniaze sa tam točia ….

  • Nezáviď. Malé peniaze – malé starosti, veľké peniaze – veľké starosti.
   Ber si príklad z Grékov. Bol som tam na dovolenke a videl som v predajni suvenírov tričko s nápisom:

   NO JOB
   NO MONEY
   NO PROBLEM

   Výstižné…

Pridajte komentár