Tesla a VW sa môžu stať najcennejšími firmami sveta, hovorí šéf VW

3

Tesla neustále prekvapuje. Naposledy ziskovým „korona-štvrťrokom“. Aj vďaka tomu rastie dôvera v jej veľkolepú budúcnosť. A nedávno takú predpovedal aj šéf koncernu VW Group.

Hodnota spoločnosti Tesla prudko stúpla paradoxne počas obdobia korona-krízy. Ukázalo sa totiž, že je dostatočne silná na to, aby s pomernou ľahkosťou prekonala toto pre mnohé automobilky a iné spoločnosti náročné obdobie. Veľké zásluhy na tom má najmä predaj elektromobilov, ktorý v ekonomicky extrémne ťažkom 2. štvrťroku klesol medziročne len o 5 percent.

Tesla má aktuálne trhovú hodnotu 272 mld. $, za čím stojí zrejme dôvera investorov najmä v jej budúcnosť. A to je jednoznačne najviac spomedzi výrobcov áut. Pre porovnanie, druhá Toyota je trhovo cenená na 167 mld. $ a tretí VW Group na 66 mld. $. Treba však povedať, že Tesla nie je len výrobcom automobilov. Tie sa ale aktuálne podieľajú na jej príjmoch drvivou mierou.

Momentálne má Tesla od najhodnotnejšej spoločnosti sveta veľmi ďaleko. Tomuto rebríčku pritom kraľuje Apple s hodnotou 1 667 mld. $.  Zo slov šéfa koncernu Volkswagen Group, Herberta Diessa, však vyplýva, že tento gigant môže byť dobehnutý či prekonaný spoločnosťami Tesla a VW Group.

Vo svojom príspevku na sieti LinkedIn totiž uviedol nasledovné: „Elon Musk prináša výsledky, ktoré mnohí považovali za nemožné. Ukazujú, že s elektrickými vozidlami môžete byť ziskový. Ako jeden z mála výrobcov automobilov (napríklad aj Porsche AG) Tesla prejde korona-krízou bez stratového kvartálu. Utvrdzuje ma to v tom, že o päť až desať rokov bude najcennejšou spoločnosťou na svete spoločnosť zameraná na mobilitu – Tesla, Apple alebo Volkswagen Group…“

Zdá sa teda, že Diess má veľkú dôveru v elektromobilitu a niektorých jej predstaviteľov či možných budúcich predstaviteľov. A to v Teslu, svoju spoločnosť, ale aj Apple, ktorý doteraz oficiálne nepotvrdil svoje mobility plány. Tie by sa však mali napĺňať v rámci tajného projektu Titan.

Tesla nie je len o mobilite

Dôvera v spoločnosť Tesla však nemusí vyplývať len z toho, že je a aj naďalej by mohla byť lídrom v oblasti elektromobility či modernej mobility vo všeobecnosti. Okrem oblasti elektromobilov, autonómneho riadenia a mobilitných služieb Robotaxi je totiž dôležitou súčasťou jej plánov aj divízia Tesla Energy, ktorá sa zaoberá udržateľnou energetikou, ktorá taktiež hýbe a bude hýbať svetom.

Elon Musk pritom povedal, že v rámci dlhodobého horizontu má mať podľa neho Tesla Energy rovnakú alebo podobnú veľkosť ako automobilový sektor Tesly, pričom sa má stať v budúcnosti hlavnou časťou spoločnosti.

Každopádne, nie je vôbec podstatné, či sa Tesla stane najhodnotnejšou alebo jednou z najhodnotnejších firiem sveta. Dôležité je, aby sa je podarilo naplniť svoju misiu, a to urýchlenie transformácie smerom k udržateľnej doprave a energetike. A zatiaľ sa zdá, že je na dobrej ceste. Má však toho pred sebou ešte veľmi veľa, pričom sama to určite nezvládne. Takže nech sa darí všetkým, čo sa snažia o niečo podobné.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hodnota Tesly má nielen podľa Muska vzrásť viac ako 10-násobne. Dôvod?
Tesle sa podaril menší zázrak. Dosiahla zisk aj v „korona-štvrťroku“
Tesla je otvorená zdieľaniu svojich batérií, pohon. jednotiek a softvéru

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Jozef,Žilina on

    A to som zvedavý,čo sa bude diať,ked Tesla spustí výrobu nákladiakov!? Ten termín sa nezadržatelne blíži a to bude naozaj VELKÁ udalosť v automobilovom priemysle.Hlavne čo sa týka čistoty ovzdušia!!!

Pridajte komentár