Tesla sa stala trhovo najhodnotnejším výrobcom áut. Prekonala Toyotu

3

Spoločnosť Tesla dnes dosiahla ďalší obrovský míľnik. V rámci trhovej hodnoty totiž prekonala koncern Toyota, čím sa stala najhodnotnejším výrobcom automobilov na svete. Treba však dodať, že Tesla neprodukuje len automobily.

Neoficiálna správa, o chystanom spustení sériovej výroby elektrického ťahača Tesla Semi, zdá sa zvýšila dôveru investorov natoľko, že akcie spoločnosti Tesla prvýkrát v jej v histórii prekonali hodnotu 1 000 $/akcia, pričom  celková hodnota presiahla 180 miliárd $.

Tým v rebríčku automobiliek po prvýkrát preskočila koncern Toyota, ktorý mu kraľoval dlhý čas. Treba však povedať, že spoločnosť Tesla zrejme nemôžeme označiť za najhodnotnejšiu „automobilku“ na svete, keďže v jej portfóliu nájdeme aj batériové úložiská energie a solárne produkty (panely a strešné škridle).

tesla najhodnotnejsia automobilka sveta

Zdroj: Top 25 Automakers by Market Cap – u/brandude87

Na druhej strane je pravda, že drvivá časť príjmov spoločnosti Tesla pochádza práve z predaja automobilov. Podľa slov Elona Muska by však mala energetická divízia v rámci dlhodobého horizontu dohnať či prekonať tú automobilovú.

Viacero zaujímavostí

Zaujímavosťou je, že Tesla svojou trhovou hodnotou prekonala spoločnú hodnotu nemeckých mega-koncernov Volkswagen, BMW a Daimler. Na ďalšiu zaujímavosť upozorňuje portál Electrek. Toyota podľa neho v roku 2010 kúpila nemalý podiel v spoločnosti Tesla, a to za 50 mil. $. V tom čase to mohlo predstavovať okolo 2 mil. akcií. Tie potom predala v roku 2017.

Toyota tiež Tesle sprostredkovala výhodnú kúpu výrobného závodu vo Fremonte, ktorý je dnes hlavnou továrňou kalifornskej značky. Ďalšia spolupráca týchto spoločností sa týkala vývoja elektrických verzií modelu Toyota RAV4.

Avšak asi najväčšou zaujímavosťou je, že Tesla dosiahla svoju historicky najvyššiu trhovú hodnotu v čase koronakrízy, kedy trpí celý automobilový priemysel. To určite odzrkadľuje obrovskú dôveru investorov v budúcnosť spoločnosti a zrejme aj elektromobility, autonómneho riadenia, batériových úložísk či solárnych produktov ako takých. Mnohí pritom Teslu „pochovávali“ dlhé roky a asi v tom budú pokračovať, pretože to je v ich záujme.

Napriek všetkému, trhovú hodnotu Tesly treba brať zrejme s rezervou. Odzrkadľuje totiž najmä to, čo môže priniesť budúcnosť a nie aktuálnu výkonnosť. Minulý mesiac, v čase kedy dosahovala 1 akcia spoločnosti Tesla hodnotu okolo 750 $, pritom Elon Musk povedal, že jeho spoločnosť je v tomto ohľade preceňovaná.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hodnota Tesly má nielen podľa Muska vzrásť viac ako 10-násobne. Dôvod?
Šéf Tesly dostane po dlhej dobe „výplatu“, a to v teoretickej hodnote 700 mil. $
Elon Musk priznal, že zamestnanci SolarCity zachránili Teslu pred krachom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Neskutečné, kdo by řekl, že legendární Toyotu někdy někdo překoná v kapitalizaci na burze (mezi automobilkami samozřejmě). A on to zvládl jeden umanutý borec. Mimochodem všimněme si, že Toyota je vysoko hodnocená právě kvůli technologiím, v jejich případě hybridům.

    • mne to pripomina toto porekadlo:
      Nikdy nevrav, že niečo nejde, pretože sa vždy nájde blbec, ktorý nevie, že to nejde a urobí to!
      vsetky automobilky sa svorne tvarili, ze elektroauta nie, to nejde… Elon len o tom nevedel 🙂

Pridajte komentár