Tesla má riešenie, ktoré bráni blokovaniu nabíjacích miest inými vozidlami

7

Tesla začala vybavovať svoje nové nabíjacie stanice Tesla Supercharger zariadením, ktoré sprístupní nabíjacie miesta iba elektromobilom kalifornskej značky.

Ako sme už informovali, nabíjacie miesta v rámci nabíjacích staníc často blokujú arogantní vodiči spaľovacích vozidiel (tzv. ICEing), ako napríklad na bratislavskom Superchargeri. Nabíjacie stanice Tesly sa navyše stávajú  terčom cielenej blokácie, ktorú majú na svedomí „odporcovia“ značky.

Aktuálne Tesla začala v Číne v rámci svojich nových staníc využívať zariadenie, ktoré má zabrániť prístupu neželaných vozidiel k nabíjacím miestam. Jedná sa pritom o pomerne jednoduché a efektívne riešenie.

„Mikro-závora“ na QR kód

Nabíjacie miesto je vybavené „mikro-závorou“, ktorá v bežnom stave blokuje vstup na nabíjacie miesto. Odblokovať ho pritom môže iba používateľ vozidla Tesla, a to naskenovaním príslušného QR kódu cez aplikáciu WeChat.

Tieto „závory“ sú v Číne pomerne bežne rozšírené, avšak ich odblokovanie sa prevádza manuálne. Spomínané elektronické odblokovanie tak predstavuje komfortnejšie a sofistikovanejšie riešenie.

Veríme, že Tesla začne zavádzať toto opatrenie globálne, pričom ho ešte zdokonalí. Napríklad zjednodušením identifikácie vozidiel, ktoré majú povolený prístup, aby nebolo nutné používať dodatočnú autentifikáciu. Alebo aspoň zahrnutím systému autentifikácie cez QR kód do mobilnej aplikácie Tesla.

Z fotografií je ale jasné, že toto zariadenie bude musieť byť prispôsobené lokálnym podmienkam. Veď napríklad minimálne niektoré z pickupov, ktoré zámerne blokujú nabíjacie v USA, majú zrejme dostatočnú svetlú výšku na to, aby sa dostali „cez“ toto zariadenie. Riešenie tohto problému však nie je zložité.

Problémom však môže byť parkovanie medzi dve vymedzené miesta. Dôležitá tak bude aj poloha zariadení.

Zdroj: JayinShanghai/Twitter (vrátane titulnej fotografie) cez Cleantechnica

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Bratislavská nabíjacia stanica Tesla Supercharger nám nerobí dobré meno
Spaľováky zablokovali nabíjaciu stanicu Tesla Supercharger. Prečo?
Tesla chce mať nabíjačky aj pri bytovkách. Nových by sme sa mohli dočkať aj v SR

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

 1. Zdá sa mi to ako zbytočné komplikovanie (výroba, montáž a servis zbytočného zariadenia na každom parkovacom mieste), keď by stačilo dávať maximálne pokuty a oni by sa už uvedomili alebo by sa im minuli peniaze. Prečo toto nezaviedli pre ZŤP miesta? Lebo je to blbosť

 2. Fizel ti to hned odovodni: SPOLOCENSKA NEBEZPECNOST

  ked blokujes TZP miesto, si extremne nebezpecny pre cely svet a fizel priklusa okamzite a da ti pomerne vysoku pokutu

  to, ze niekto blokuje na sukromnom pozemku nabijacie miesto, fizla nezaujima, prip. ta este odkaze na civilny sudny spor a tam si skoncil 🙂

 3. A čo takto okamžitý odťah auta? Kamera na tieto nabíjačky a automaticky ako tam zastaví ten, čo tam nemá čo hľadať, šup s ním na odťahovacie auto. Snáď by sa tí somári poučili.

 4. Ak to niekto bude chcieť blokovať, tak sa šikmo postaví pred tú mikro závoru cez dve miesta naraz. Myslím že to nezabráni blokovaniu nabíjacích miest.

 5. Zbytočne vyhodené peniaze. Ked to bude chciet niekto zablokovať, tak mu táto smiešna vec v tom nezabráni.
  Jediné riešenie sú pokuty a to pekne mastné. Platí, že pokial sa nesiahne na peniaze (alebo v horších prípadoch na slobodu), tak to pre niektorych primitívov nemá žiadny účinok.
  Jednoduché riešenie je zmena legislatívy doplnená o jednu kamerku 🙂

Pridajte komentár