Robotizovaná „hadia nabíjačka“ od Tesly bude, potvrdil Elon Musk

1

Ešte v roku 2015 Tesla ukázala svetu robota, ktorý umožňuje automatické pripojenie elektromobilu k nabíjacej stanici. A aktuálne Elon Musk potvrdil, že sa dočkáme tohto systému.

Oživenie diskusie o autonómnom nabíjacom robotovi Tesla, ktorý získal aj prezývku „hadia nabíjačka“, vyvolala reakcia Elona Muska na príspevok analytičky ARK Invest Tashi Keeneyovej a oznámenie spoločnosti Waymo ohľadom zavedenia robotaxi služby v oblasti Phoenixu.

Šéf Tesly uviedol, že Waymo je pôsobivé, ale vysoko špecializované riešenie. Riešenie od Tesly je podľa neho  všeobecnejšie. Najnovšia verzia systému Tesla Full self-driving má umožniť jazdu bez zásahov vodiča. Tá má byť podľa Muska v obmedzenej miere vydaná o niekoľko týždňov, a to ako beta verzia.

Vzápätí v rámci diskusie dostal otázku, či bude možné jazdiť, resp. predvolať elektromobily Tesla s novou verziou „Full self-driving“ naprieč štátmi. Odpovedal, že áno, a to za predpokladu, že zrealizujú ich „hadieho“ nabíjacieho robota. A následne potvrdil, že sa dočkáme tohto riešenia.

Primárne pritom nejde o zabezpečenie väčšieho „nabíjacieho“ komfortu pre zákazníkov. Tento systém je totiž pre Teslu dôležitý najmä kvôli plánovanej službe Robotaxi, v rámci ktorej chce poskytovať taxi služby prostredníctvom autonómne jazdiacich elektromobilov bez vodiča či dozoru. Časom sa však môže stať takáto forma nabíjania bežnou.

Aj ďalšie spoločnosti

Na „nabíjacích robotoch“ nepracuje len Tesla. Zaujímavé riešenia totiž chystá aj koncern Volkswagen Group, čínsky e-mobility startup Aiways či výskumníci z Technickej univerzity v Grazi.

Takže sa zdá, že v budúcnosti sa nebude treba „naťahovať“ s káblami. A to nielen vďaka autonómnym „nabíjacím“ robotom, ale aj indukčným/bezdrôtovým systémom, na ktorých sa pracuje ešte vo väčšej miere, pričom tie sa už začínajú zavádzať do praxe.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk: „Elektromobil Tesla môže zarobiť majiteľovi v rámci Robotaxi až 30 000 $ ročne“
Volkswagen predstavil systém mobilného robotického nabíjania elektromobilov
Cesta nabíjajúca elektromobily za jazdy vzniká aj v Tel Avive

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár