6 najdôležitejších projektov spoločnosti Tesla Motors v roku 2017

0

Rok 2017 môže byť pre automobilku Tesla Motors jedným z najdôležitejších v jej 13-ročnej histórii. A to predovšetkým z dôvodu plánovaného uvedenia „masového“ elektromobilu Tesla Model 3. My osobne sa veľmi tešíme na predstavenie budúcich modelov značky. Tesla by mala predstaviť prototyp kompaktného SUV Model Y, ktorý bude postavený na základe Modelu 3 a pickup na základe Modelu X. Očakáva sa, že automobilka ukáže aj prvotné koncepty svojho ťahača a minibusu.

V plánoch Tesly je aj postupné zavádzanie funkcií nového Enhanced Autopilota, ktorý umožní plne autonómne riadenie. Ďalej sa môžeme tešiť na prvé výsledky činnosti novozriadenej divízie Tesla Advanced Automation, ktorá má na starosti vývoj „strojov, ktoré vyrábajú stroje“. Tento rok bude dôležitý aj pre divíziu Tesla Solar, keďže sa spustí predaj solárnych striech.

Taktiež sa dozvieme, kde vyrastie európska továreň Tesla Gigafactory 2. Zatiaľ sa v tejto súvislosti najviac skloňuje Česko a Nemecko. V hre je aj Poľsko, Maďarsko a Rumunsko. Tesla bude aj naďalej pracovať na rozširovaní siete nabíjacích staníc Supercharger, tak aby boli pokryté potreby všetkých majiteľov vozidiel Tesla. A to hlavne po spustení predaja Modelu 3. Taktiež je možné, že už v tomto roku by sme mohli dočkať novej generácie nabíjačiek Supercharger s výkonom cez 350 kW a plným nabitím batérie do 10 minút.

SÚVISIACE ČLÁNKY: Elektromobily Tesla by sa mali vyrábať aj v Česku

V tomto roku štartuje aj premiérový ročník závodov FIA Electric GT, v ktorého štartovom poli sa predstaví 20 upravených elektromobilov Tesla Model S.


KAPITOLY ČLÁNKU

  1. TESLA MODEL 3 – PREDSTAVENIE PRODUKČNEJ VERZIE, ZAČATIE VÝROBY A PRVÉ DODÁVKY
  2. PREDSTAVENIE NOVÝCH MODELOV – TESLA MODEL Y, PICKUP, MINIBUS A ŤAHAČ
  3. ROZŠIROVANIE SIETE NABÍJACÍCH STANÍC A NOVÁ GENERÁCIA NABÍJAČIEK SUPERCHARGER
  4. STROJE, KTORÉ VYRÁBAJÚ STROJE
  5. POSTUPNÉ ZAVÁDZANIE FUNKCIONALÍT PLNE AUTONÓMNEHO AUTOPILOTA
  6. SPUSTENIE PREDAJA SOLÁRNEJ STRECHY

Tesla Model 3 – predstavenie produkčnej verzie, začatie výroby a prvé dodávky

Elon Musk sa koncom novembra vyjadril, že Tesla Motors už nestihne predstaviť 2. predprodukčnú verziu Modelu 3 do konca roka 2016, tak ako mala v pláne. A nie je sa čomu čudovať. Tesla zažívala koncom tohto roka skutočne hektické obdobie. Namiesto toho bude predstavený rovno produkčný model, a to vo februári, najneskôr v marci 2017.

Výroba Modelu 3 je naplánovaná na začiatok 2. polroka, pričom aktuálne sa spomína koniec júla. Avšak aj Elon Musk priznáva, že tento termín môže byť príliš optimistický. Zároveň však dodáva, že prvé vozidla by sa mali dostať k svojim majiteľom podľa plánu, a to koncom roka. Očakáva sa, že prví majitelia Modelu 3 budú z najbližšieho okolia kalifornskej továrne vo Fremonte. Dôvodom je, čo možno najrýchlejšie riešenie problémov, ktoré sa pri prvých produkčných kusoch dajú očakávať.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Výrobná verzia Modelu 3 najneskôr v marci 2017
Tesla Model 3: najnovšie fotografie interiéru

Každopádne však budú od začiatku tohto roka pokračovať práce na rozširovaní výrobných kapacít, aby mohol byť čo najskôr nasýtený dopyt po vozidlách Tesla, predovšetkým však po Modeli 3. Prebiehajúce rozširovanie továrne vo Fremonte, by malo byť dokončené do polovice roka.

Predstavenie nových modelov – Tesla Model Y, pickup, minibus a kamión

Tesla už pomerne dlhú dobu avizuje model kompaktného SUV postaveného na základe Modelu 3. Bude sa volať Tesla Model Y a už tento rok by sme sa mali dočkať predstavenia jeho prototypu. Podobné je to aj v prípade modelu s karosériou typu pickup. Ten by sa mal volať Tesla Model P alebo Model U. Postavený bude na základe súčasného SUV značky, ktorým je Tesla Model X.

Taktiež sa očakáva, že Tesla by mohla ukázať aj prvotné koncepcie zamýšľaných vozidiel typu minibus a nákladný ťahač. O minibuse sa špekuluje ako o modely „Type II“. Bude určený na prepravu väčšieho množstva ľudí v hustých mestských aglomeráciách. Mal by byť nasadený v rámci autonómnej „taxi“ dopravy a Tesla Car-Sharing. Ťahač bude prispôsobený na ťahanie ťažkotonážneho nákladu v rámci bežnej kamiónovej prepravy.

 

Rozširovanie siete nabíjacích staníc a nová generácia nabíjačiek Supercharger

Tesla Motors nenecháva nič na náhodu a pokračuje v budovaní svojej siete nabíjacích staníc Tesla Supercharger. Kvalitná nabíjacia infraštruktúra bude po spustení predaja Modelu 3 dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. A to z dôvodu, že Tesla sa chystá vyrobiť a predať v najbližších dvoch rokoch 400 000 až 500 000 vozidiel.

Nových nabíjacích staníc by sa mal dočkať aj náš región. V tohtoročných plánoch Tesla Motors figurujú aj mestá ako Bratislava, Praha, Budapešť, Varšava, ale aj ďalšie menšie stredoeurópske mestá. podrobnejšie informácie nájdete v našom článku Plán výstavby staníc Tesla Supercharger v Európe.

nove tesla supercharger europa

Plánovaná sieť staníc Supercharger pre rok 2017. Zdroj: Tesla Motors

Taktiež je možné, že už v tomto roku Tesla Motors predstaví novú generáciu nabíjačiek Supercharger. Podľa slov Elona Muska, bude ich výkon výrazne presahovať 350 kW. To by zmanelo extrémne rýchle nabíjanie na úrovni 5 až 10 minút.

SÚVISIACE ČLÁNKY: Nová generácia nabíjačiek Tesla Supercharger by mohla priniesť plné nabitie za 5 až 10 minút

 

Stroje, ktoré vyrábajú stroje

V novembri 2016 oznámila Tesla Motors, že kupuje nemeckú spoločnosť Grohmann Engineering, ktorá je špecialistom na automatizačné zariadenia. Následne Tesla zriadila divíziu Tesla Advanced Automation. Tá sa bude zaoberať vývojom a výrobou automatizačných strojov, ktoré budú aplikované do výroby produktov od Tesla Motors. Vylúčený nie je ani komerčný predaj.

Primárnym cieľom novej divízie je zeefektívnenie výroby a zlepšenie kvality svojich elektromobilov. Zvýšená efektivita by mala podľa Muska priniesť 5 až 10-násobné zrýchlenie výrobného procesu. A to je v kontexte takmer pol milióna pred-objednávok na Model 3 veľmi dôležitý cieľ. Prvé stroje by tak mohli byť nasadené v rámci rozšírenej továrne vo Fremonte, v rámci výrobného programu Modelu 3.

Tesla Motors dokončí do polovice tohto roka rozšírenie továrne vo Fremonte. Taktiež bude pokračovať vo výstavne svoje továrne Gigafactory v Nevade, v ktorej bude vyrábať batérie do svojich elektromobilov, ako aj priemyselné a domáce „uschovne“ energie, Powerpack a Powerwall batérie  Gigafactory sa stane najväčším výrobcom Li-Ion batérií a zároveň aj najväčšou stavbou na svete.

Postupné zavádzanie funkcionalít plne autonómneho Autopilota

Nový Tesla Autopilot s funkcionalitov „Full Self-Driving“ disponuje najvyšším stupňom autonómneho riadenia podľa klasifikácie SAE. To znamená, že vedenie vozidla nevyžaduje žiaden ľudský zásah, ani nutnosť sledovania dopravnej situácie.

Systémy autonómneho riadenia však zrejme čaká beh na dlhú trať. Dôvodom sú rôzne bezpečnostné aprobácie, povolenia príslušných úradov a zmeny v legislatíve. Preto je nevyhnutné dôkladné testovanie jednotlivých podsystémov Autopilota a ich postupné zavádzanie formou Over-The-Air aktualizácií. Napriek tomu Elon Musk očakáva, že už v tomto roku by sa mohli pohnúť prvé ľadyJeho plánom je do konca roku uskutočniť plne autonómnu jazdu z Los Angeles do New Yorku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VIDEO: Autopilot Tesla predpovedal nehodu a zabránil ďalšej zrážke
VIDEO: premávka očami nového Autopilota Tesla

Ak by dostala plne autonómny systém zelenú od príslušných úradov, nič by nebránilo Tesle spustiť svoj plánovaný systém zdieľania vozidiel Tesla Car-Sharing Network. Sme však názoru, že tak v tomto roku nestane. A ak, tak vo veľmi ojedinelých prípadoch.

 

Spustenie predaja solárnej strechy

Tesla Motors spolu so spoločnosťou SolarCity, predstavili koncom októbra 2016 svoj spoločný produkt, ktorým je solárna strecha. Tá je tvorená nárazuvzdornými škridlami, ktorých povrch tvorí panel z vysokoefektívnych solárnych buniek. Samotná strecha však nepôsobí ako súbor solárnych panelov, ale ako bežná strecha. Vďačí za to špeciálnemu povrchovému filmu. Na výber je pritom v štyroch dizajnových variantoch.

Tesla solárna škrídla

Zdroj: tesla.com

V súčasnosti je už SolarCity súčasťou Tesla Motors, pričom spoločnosť zriadila po akvizícii, samostatnú divíziu Tesla Solar. A práve tá plánuje spustiť predaj solárnej strecha s podpornou infraštruktúrou v podobe Powerwall 2, už v lete tohto roku. Na začiatok sa však bude orientovať na trh v USA.

SÚVISIACE ČLÁNKY: Tesla predstavila nárazuvzdornú solárnu škrídlu

 

Veríme, že nový rok prinesie „našej“ automobilke Tesla Motors naplnenie všetkých jej plánov a jej zákazníkom len veľa dôvodov na radosť. A taktiež až aj Vám, váženým čitateľom Tesla magazínu, prajeme úspešný nový rok! 😉

Staňte sa fanúšikom Tesla Motors, elektromobility a inovácií

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár