Model Y bude kľúčovým produktom Tesly „Made in Germany“

0

Spoločnosť Tesla spustila oficiálnu podstránku, ktorá sa vzťahuje k jej európskej továrni Giga Berlin. Vďaka nej sa dozvedáme viacero nových informácií. V rámci prvej fázy bude pritom kľúčovým produktom chystaná novinka Tesla Model Y.

Tesla na úvod informuje o svojom pôsobení v Európe, pričom uvádza, že v Holandsku má montážny závod na modely S a X, ktoré sa tam dovážajú v rozobranom stave z USA. V Nemecku má zas dcérsku spoločnosť Tesla Grohmann Automation (špecialista na automatizáciu výrobných procesov), ktorú založila po akvizícii nemeckej spoločnosti Grohmann Engineering. Aktuálne na starom kontinente zamestnáva 5 500 ľudí.

„Gigafactory Berlin-Brandenburg“ bude ležať na pozemku s rozlohou 300 ha, pričom s výstavbou sa má začať tento rok. Spustenie produkcie je naplánované na rok 2021. V rámci prvej fázy bude výroba zameraná na nový elektromobil Tesla Model Y. Jeho cieľová výrobná kapacita je 10 000 ks týždenne, čo by znamenalo v prípade permanentnej prevádzky vyše pol milióna vozidiel ročne.

Pre predstavu, Tesla v minulom roku, ktorý bol pre ňu rekordný, dodala celkovo 367 500 vozidiel. Takže s Modelom Y si zjavne verí. Len v rámci 1. fázy má Tesla v európskej Gigafactory zamestnávať odhadom až 12 000 ľudí z Nemecka aj zvyšku Európy.

„Enviro“ projekty

Tesla na svojej oficiálnej podstránke Giga Berlin tiež uvádza, že sa zaviazala k zlepšovaniu životného prostredia v blízkosti závodu, ako aj v spolkovej krajine Brandenbursko. Spomína pritom výsadbu stromov na ploche 3-násobne väčšej ako bude plocha závodu.

Pracovať má tiež na zabezpečení veľkého množstva pitnej vody, a to prostredníctvom opatrení na úsporu vody v továrni, ako aj štrukturálnych riešení „s komunitou a pre komunitu“, a to v rámci strednodobého horizontu.

„Gigafactory Berlin-Brandenburg“ bude mať na streche nainštalované solárne panely, ktoré majú napomôcť pri dosahovaní ambicióznych cieľov Nemecka a Brandenburska v oblasti energetiky. Tesla kvôli svojim zamestnancom vybuduje aj lokálnu vlakovú trať, pre čo najväčšie zatraktívnenie cestovania prostredníctvom železničnej dopravy.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla zvýšila dojazd Modelu Y a odhalila jeho sériovú verziu
Solárna strecha Tesla dorazí do Európy koncom roka. Dá sa už objednať
Tesla Cybertruck by nemala mať problém s európskou homologizáciou

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár