Európska Tesla Model Y sa začne vyrábať zrejme skôr sa pôvodne plánovalo

2

Spoločnosť Tesla aktualizovala svoj konfigurátor pre jednotlivé európske trhy, v rámci ktorých je možné predobjednať elektrický crossover Tesla Model Y. Zmena pritom určite poteší všetkých nedočkavých záujemcov.

Tesla Model Y je najnovším a najmodernejším modelom značky Tesla, ktorý sa aktuálne predáva len v Amerike. Európania sú v tomto smere závislí od dokončenia nemeckej továrne „Giga Berlin„. Tesla totiž neplánuje dovážať Model Y do Európy z americkej továrne vo Fremonte, ako je tomu v prípade ostatných modelov.

Európania teda čakajú, kým sa táto veľmi očakávaná a v Amerike úspešná novinka začne vyrábať v Nemecku. Tzv. Giga Berlin je síce aktuálne vo fáze výstavby, avšak zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že by mohla byť schopná produkovať vozidlá v rekordne rýchlom čase.

V tomto smere by mala dokonca predbehnúť čínsku továreň Giga Shanghai, pri ktorej produkcia odštartovala zhruba rok od spustenia prvých prác.

Pri ohlásení európskeho produkčného závodu Tesla, kalifornská spoločnosť uviedla, že výroba prvých elektromobilov je naplánovaná na júl 2021. Nie dlho na to prišla koronakríza a začali sa vynárať pochybnosti o dodržaní tohto termínu. Realita je však zdá sa taká, že v Nemecku napreduje výstavba a všetko okolo nej tak rýchlo, že Tesla plánuje spustiť výrobu ešte skôr.

Výroba „začiatkom 2021“

V konfigurátoroch Tesly Model Y pre jednotlivé európske trhy, kde je možné tento elektromobil predobjednať, sa aktuálne uvádza, že jeho výroba je naplánovaná na začiatok roka 2021. To je síce širší pojem, avšak na základe neho by sme sa mali dočkať spustenia výroby Modelu Y určite podstatne skôr ako v pôvodne oznámenom júli. Povedzme najneskôr koncom 1. štvrťroka 2021, t.j. najneskôr koncom marca budúceho roka.

A tzn., že skôr by mali byť spustené aj dodávky prvým európskym zákazníkom. To by pritom bolo v súlade s náznakom Elona Muska, ktorý sa týkal spustenia dodávok na švajčiarsky trh. Začiatkom apríla totiž uviedol, že sa tak stane „asi za rok“. No a na základe spomínaných zmien v konfigurátore Tesly Model Y sa tento odhad stáva dôveryhodnejším. A spolu so Švajčiarskom by sa mali dočkať aj ďalšie veľké európske trhy z „prvej vlny“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Európska Tesla Model Y prinesie „radikálny redizajn konštruovania áut“
Šéf koncernu VW otestoval Teslu Model Y. Je to pre nich „referenčný elektromobil“
Pre Teslu už nie sú roboty dostatočne „inovatívne“. Nasadzuje „Giga press“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár