Ako obstála Tesla Model Y na mrazivej Aljaške?

4

Youtuber Jerry z kanála JerryRigEverything mal možnosť otestovať Teslu Model Y na mrazivej Aljaške. Zdá sa pritom, že v náročných zimných podmienkach sa tento elektrický crossover strednej triedy cíti ako doma.

Jerry, ktorý je známy aj svojimi testami odolnosti či rozoberaním mobilných zariadení, dostal skúšobné vozidlo priamo od Tesly, uvádza Tesmanian. A to podrobil testu odolnosti na Aljaške, kde niečo podobné robí s prototypmi svojich elektromobilov aj Tesla.

Teplota počas testovania dosahovala – 29 °C, takže Tesla Model Y zažila tentokrát „krst ľadom“. Ukázala pritom obrovské výhody svojho elektrického pohonu „4×4“. Veď napríklad bez problémov zvládla rozbeh do pomerne strmého kopca, pričom jej ľavé kolesá sa dotýkali čistého ľadu. Z testov tiež vyplýva, že výborná je aj ovládateľnosť na snehu.

„Zimné“ vylepšenia

Extrémne nízke teploty zdá sa nerobia problémy ani mechanickým či elektromechanickým častiam vozidla, ako sú kľučky dverí a veko nabíjacieho portu.

Tieto časti pritom úplne ideálne nefungovali počas mrazivého počasia minimálne v prípade prvých várok Modelu 3. Kľučky Modelu Y sa však mali dočkať miernej úpravy, vďaka čomu je možné jednoduchšie zatlačiť primrznuté časti. A keďže je veko nabíjacieho portu vyhrievané, problém s primŕzaním je v prípade novinky od Tesly minulosťou.

Ako už vieme, Tesla Model Y je tiež prvým modelom značky, ktorý má tepelné čerpadlo. A o lepšiu efektivitu vozidla v nepriaznivých klimatických podmienkach sa tiež stará inovatívny systém Octovalve, V rámci neho bol chladiaci okruh integrovaný do jedného systému na riadenie vykurovania a chladenia, ktorý optimalizuje prúdenie tepelnej energie vozidlom. Zámerom pritom bola maximalizácia účinnosti.

Žiaľ, Jerry nepodrobil Model Y testu reálneho dojazdu v ťažkých mrazivých podmienkach. Vďaka spomínaným vylepšeniam je však viac ako pravdepodobné, že chlad nebude mať tak negatívny vplyv na dojazd ako v prípade Modelu 3. Elektrický sedan pritom počas veľkého zimného testu 20 elektromobilov v Nórsku dosiahol dojazd 404 km.

Nech sa páči, tu je video zo spomínaného testovania Tesly Model Y na Aljaške, za ktorým stojí Jerry z Youtube kanála JerryRigEverything:

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Test dojazdu Tesly Model Y na nemeckej diaľnici pri rýchlostiach 120 a 150 km/h
Top 5 vylepšení Tesly Model Y oproti Modelu 3 na základe reverzného inžinierstva
Tesla Model Y dostane karosériu inšpirovanú hračkárskym autíčkom, hovorí Musk

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár