Prvý test Tesly Model Y: „Ponúka najlepšiu hodnotu za vaše peniaze“

1

Netrvalo dlho a máme tu prvý test horúcej novinky Tesla Model Y. Hlavnou otázkou pritom je, či naplnil očakávania.

„Čerstvý“ crossover strednej triedy, Tesla Model Y, dorazil k prvým zákazníkom v „piatok trinásteho“. Nezdá sa však, že by tento dátum predznamenával negatívnu budúcnosť tohto veľmi očakávaného elektromobilu. Práve naopak.

Nadšenci z automobilového Youtube kanála Throttle House sú zrejme prvými, ktorí uverejnili test Tesly Model Y. Na paškál si pritom zobrali najvýkonnejšiu najdrahšiu verziu (65 620 € – nemecký trh), ktorá ponúka zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,7 s a dojazd 507 km podľa pomerne realistického cyklu EPA.

Jedinečná pozícia

Youtuberi uvádzajú, že Tesla Model Y má v rámci portfólia kalifornskej značky jedinečnú pozíciu, a to najmä z hľadiska výkonu a priestoru. Pred príchodom tohto crossoveru strednej triedy mali podľa nich zákazníci hľadajúci priestranný elektromobil Tesla jedinú možnosť, a to Model X.

Ide však o drahé vozidlo, a tak tí, ktorí mali obmedzenejší rozpočet, mohli siahnuť po oveľa menšom Modeli 3. A Tesla Model Y má stáť medzi týmito vozidlami, nakoľko ponúka len o málo menší priestor ako Model X a stojí len o niečo viac ako Model 3.

Jazdné vlastnosti blízke Modelu 3

Mnohých isto zaujíma, ako je to so „športovosťou“ jazdy tohto elektrického crossoveru, o ktorom môžeme hovoriť aj ako o praktickejšom, vyššom a „zdvihnutejšom“ (vyššia svetlá výška) Modeli 3. Podľa Throttle House majú výkonné crossovery vo všeobecnosti problémy, ktoré súvisia s vyššie položeným ťažiskom, v porovnaní so sedanmi. Tie sa však netýkajú Modelu Y.

A to aj vďaka „neľahkej“ batérii, ktorá je integrovaná do podlahy medzi oboma nápravami. To významne znižuje ťažisko crossoveru so svetlou výškou 167 mm, pričom zážitok z jazdy má byť podobný tomu z Modelu 3 (svetlá výška 140 mm).

Z testu Tesly Model Y má tiež vyplývať, že vyniká aj z hľadiska priestoru a prepravnej kapacity. Kabína je podľa youtuberov obrovská, pričom jej „ohromujúca“ sklenená strecha sa tiahne až úplne dozadu. Batožinový priestor má byť „niekoľkokrát väčší“ ako v prípade zadného „sedan-kufra“ Modelu 3.

Najvyváženejšia Tesla

Tesla Model Y sa na základe testu auto-maniakom z Throttle House javí ako najvyváženejšie vozidlo z ponuky kalifornskej značky. Nie je síce tak rýchle ako jeho súrodenci v rovnakých verziách, ale vďaka kombinácii úžitkových vlastností, priestoru, jazdnej dynamiky, klasického „Tesla výkonu“ a faktoru zábavy má ponúkať pravdepodobne najlepšiu hodnotu za peniaze zo všetkých elektromobilov, ktoré sa dnes predávajú.

Zdroj: Teslamanian, titulný obrázok: Throttle House/Youtube

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model Y vs. Tesla Model 3: Porovnanie, hlavné rozdiely
Tesla Model Y bude mať v zime zrejme konzistentnejší dojazd ako iné modely značky
Majiteľ staršej Tesly Model S oľutoval rozhodnutie vyskúšať najnovší model

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Super, ďalší kopanec dinosaurím automobilkám.. Snáď ich motivuje ešte viac.. Lebo všetky tzv. Tesla killery, čo ukázali, stále nič nekillovali ;(
    Neuveriteľné koľko energie a novoty stíha prinášať nejaká nedávno všetkým na smiech, start-up-ova firmička. A chrlí novinky ako na páse.
    Čo stále robia, a prečo nás tak klamú tie obrovské koncerny, že vraj nie je možné urobiť moderné EV s veľkým dojazdom za konkurenčnú cenu? Koľko majú možností, a stále ich nevedia využiť? ID.3 alebo aj smiešna Honda, alebo Toyota, ktorá má kopu skúseností s hybridmi už 30rokov nedokáže spraviť niečo malé, lacné a s dojazdom aspoň 300km? Ťažko tomu veriť, že ich nejaký Musk takto strašne predbehol o 10rokov!

Pridajte komentár