Tesla Model Y bude mať v zime zrejme konzistentnejší dojazd ako iné modely značky

4

Vďaka včerajšiemu spusteniu dodávok novinky Tesla Model Y sme sa dozvedeli viacero nových informácií. Tie sa týkajú aj tepelného čerpadla, oficiálnych rozmerov či štandardnej výbavy.

Konvenčné vozidlá používajú na vykurovanie kabíny odpadové teplo motora, ktoré je v podstate výsledkom jeho malej efektivity. V prípade elektromobilov však pohonný systém vyprodukuje ďaleko menej tepla, preto je zabezpečenie efektívneho vykurovania kabíny náročnejšou úlohou.

Tesla doteraz využívala toto odpadové teplo na patentované vyhrievanie batérie (minimálne v modeloch S a X), a tak v prípade kabíny musela použiť „odporové“ vykurovanie, ktoré odčerpáva energiu z batérie, čo sa negatívne prejavuje na dojazde vozidla. Používateľská príručka k Tesle Model Y však odhaľuje, že novinka bude vybavená tepelným čerpadlom.

V sekcii „tipy k ovládaniu klimatizácie“ totiž nájdeme nasledujúci text, ktorý napríklad v príručke pre Model 3 chýba, upozorňuje Electrek.

„Model Y používa tepelné čerpadlo na zabezpečenie maximálnej účinnosti; preto môže váš kompresor klimatizácie a externý ventilátor pracovať a generovať hluk, aj keď je vonkajšia teplota nízka a vozidlo sa vykuruje alebo nabíja na Superchargeri.“

A to naznačuje, že Tesla Model Y by mohla mať v zime „konzistentnejší“ dojazd ako min. súrodenecký Model 3, ktorý nedisponuje tepelných čerpadlom. Tzn., že zapnuté vykurovanie kabíny by malo mať v zime menší negatívny vplyv na dojazd vozidla, čo je určite dobrá správa aj pre budúcich slovenských zákazníkov. Sme pritom veľmi zvedaví, čo v tomto smere ukáže prax.

Oficiálne rozmery

Manuál k Tesle Model Y potvrdil hodnoty z nedávno „uniknutého“ dokumentu, ktoré sa pre maximálne upresnenie „líšia“ o 1 mm v prípade dĺžky a svetlej výšky. Pravdepodobne je to spôsobené len inou „metodikou“ zaokrúhľovania pri prepočte z amerických jednotiek. Takže oficiálne rozmery Tesly Model Y sú:  4 751 x 1 921 x 1 624 mm (dĺžka x šírka x výška), pričom rázvor dosahuje 2 890 mm a svetlá výška 167 mm.

Bezdrôtová nabíjačka „mobilov“ štandardom

Ako informuje Teslarati, Tesla poteší majiteľov Modelu Y aj bezdrôtovou nabíjačkou mobilných zariadení, ktorá je štandardnou výbavou. V prípade Modelu 3 ponúka Tesla bezdrôtovú nabíjačku ako príslušenstvo za poplatok 125 $. Integrovaná nabíjačka podporuje štandard Qi do 15 W a nabíjanie dvoch zariadení naraz.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvé dojmy zo zvezenia v novom kompaktnom SUV Tesla Model Y
Tesla Model Y bude produktom ponaučení z modelov 3, S a X
Bude sa Tesla Model Y dovážať do Európy?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

 1. Tesla model 3 nemá tepelné čerpadlo? A to prečo?
  Na rovinu, táto informácia ma trochu nepríjemne zaskočila.
  Mimochodom, ak by bol záujem, vďačne vysvetlím princíp, čo to vlastne to tepelné čerpadlo je, ako to funguje.
  Nie so žiadny díler firmy, ktorá montuje tepelné čerpadlá, ale je to cesta k podstatne lepšej efektivite pri vykurovaní.
  A je úplne jedno, či ide osobné auto, rodinný dom, výrobnú firmu….

    • Tak to by si sa čudoval, koľko ľudí ani za svätého neprizná, že niečo nevie. Predsa zo seba „nebude robiť debila“.
     Jasné, že to viem – klasická odpoveď.
     „Tak teda ako to je?“
     „No to vieš, už som o tom počul a blablabla.“ Vie figu.
     A málokto ti povie, že je to vlastne chladnička alebo klimatizácia, ktorá ale pracuje v opačnom režime. Chladnička alebo klíma čerpá teplo zvnútra priestoru von, kdežto pri vykurovaní pomocou tepelného čerpadla sa teplo čerpá zvonku smerom dnu. Basta.

Pridajte komentár