Tesla zverejnila novú upútavku na Model Y tesne pred jeho predstavením

0

Tesla predstaví svoje kompaktné SUV Model Y už o pár dní. V rámci pozvánky na túto udalosť „priložila“ novú upútavku, ktorá nám toho odhalila zatiaľ najviac. K dispozícii sú aj nové neoficiálne informácie k dizajnu novinky.

Kompaktné elektrické SUV Tesla Model Y sa nám odhalí už 14. marca v areáli dizajnového štúdia Tesly, ktoré sa nachádza v Los Angeles. A to o 5. hodine nášho času. Celú udalosť bude pritom možné sledovať aj prostredníctvom živého online prenosu na oficiálnej stránke Tesly.

Elon Musk pred pár dňami na margo novinky prezradil, že bude o 10 % väčšia a o 10 % drahšia ako sedan strednej triedy Tesla Model 3. Pri rovnako veľkých batériách ponúkne o niečo menši dojazd ako sedan, z ktorého vychádza a z ktorým má mať spoločných 75 % súčiastok.

Dôvodom bude zrejme vyššia hmotnosť a horšia aerodynamika, ktoré vyplývajú z veľkosti a vyššej svetlej výšky novinky. Ceny a špecifikácie Tesly Model Y sa dozvieme pri predstavení, pričom k dispozícii budú aj skúšobné jazdy.

Tesla Model Y sa má začať vyrábať v roku 2020. V uniknutých interných dokumentoch Tesly sa v tejto súvislosti spomínalo leto 2020 a americká továreň Gigafactory 1, ako aj čínska Gigafactory 3, kde by mala produkcia začať o pár mesiacov neskôr.

Dizajn

Podľa ľudí, ktorí sú oboznámení s modelovým portfóliom značky Tesla, máme očakávať, že dizajn Modelu Y by mal byť veľmi podobný Modelu 3, uvádza Electrek. Všetky tri doteraz uverejnené upútavky, vrátane najnovšej, tieto „očakávania“ vôbec nevylučujú. Tranformácia dizajnu Modelu 3 na Model Y by mala byť pritom obdobná, ako v prípade Modelu S a Modelu X.

Neoficiálne špecifikácie

Keďže o Tesle Model Y toho zatiaľ moc nevieme, pripomenieme si aj informácie z neoficiálnych zdrojov, ktoré sa môžu potvrdiť už v piatok ráno. Tie hovoria napríklad o 3. radách sedadiel. To je však vzhľadom na to, že novinka má vychádzať z Modelu 3, diskutabilné. Aj keď rázvor Modelu 3 (2 875 mm) nepatrí k najmenším.

Tesla Model Y má disponovať výhradne pohonom oboch náprav (AWD), čo by nebolo až takým prekvapením, nakoľko všetky doterajšie verzie ďalšieho SUV značky (Model X) boli „4-kolky“. V prípade Modelu 3 sa ale za tento typ pohonu aktuálne pripláca 4 000 $, takže základný model by mohol začínať na sume cca 43 000 $ (35 000 + 4 000 + 10 %) bez DPH.

Taktiež sa špekuluje, že Tesla Model Y má byť vybavená Autopilotom verzie 3.5 s väčším počtom kamier a radarovým systémom priamo od kalifornskej značky. Vďaka nemu má byť elektrické SUV schopné plne autonómnej jazdy 4. úrovne (2. najvyššia).

Zdroj titulnej fotografie: Tesla cez Electrek

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Výrazne zlacnenie elektromobilov Tesla vyvolalo protesty majiteľov
Kamión naložený Teslami prevážal aj záhadný maskovaný model
Nový Tesla Supercharger má výkon 250 kW. Nabíjací čas skráti o polovicu!

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár