Najlacnejšia Tesla Model Y je už dostupná aj v EÚ. „Na Slovensku“ sa oplatí

5

Ako je už v prípade spoločnosti Tesla zvykom, základné, cenovo najdostupnejšie verzie jej elektromobilov prichádzajú na trh ako posledné. A to je aj prípad crossoveru strednej triedy Tesla Model Y. Každopádne je potešiteľné, že základná verzia, ktorá sa pôvodne označovala ako Standard Range, je už konečne dostupná aj pre európsky trh. Čo ponúka a koľko stojí na Slovensku a inde?

Náznaky príchodu základnej verzie elektromobilu Tesla Model Y do Európy sa objavili pomerne nedávno. A to v podobe dokumentov súvisiacich s homologizáciou novej verzie Modelu Y s batériami od spoločnosti BYD, pričom sa v nich uvádza aj kapacita batérie 55 kWh a dojazd 440 km (WLTP). No a podľa neoficiálnych informácií sa mali tieto batérie objaviť už aj v Giga Berlin.

Lenže Tesla Model Y „Standard Range“ so zadným pohonom a základnými 19″ kolesami má podľa európskych konfigurátorov „odhadovaný“ dojazd 455 km (WLTP). Takže sa zdá, že minimálne na začiatok bude tento model používať LFP batérie od CATL. Minulý rok sa totiž objavil dokument ohľadom typového schválenia elektromobilov Tesla v Európe, podľa ktorého bol schválený aj Model Y so 60-kWh batériou od CATL a dojazdom 455 km (WLTP). Takže teoreticky by mohlo ísť o model vyrábaný v Giga Shanghai, pričom neskôr by sme sa mohli dočkať základného Modelu Y „Made in Giga Berlin“ s batériami od BYD.

Takže toľko k možnej batérií základnej verzie Tesly Model Y pre Európu. Prejsť môžeme na ďalšie špecifikácie. Už sme spomenuli dojazd so základnými 19″ kolesami (455 km WLTP). Tesla však uvádza aj „odhadovaný“ dojazd v prípade vozidla s príplatkovými 20″ kolesami „Induction Wheels“ (+1 900 € bez DPH), a to 430 km (WLTP).

Keďže ide o základnú verziu s pohonom len jednej nápravy (zadnej „RWD“), neprekvapí pomalšie zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,9 s. Maximálna rýchlosť je však rovnaká ako v prípade Modelu Y Long Range AWD, a to 217 km/h. Hmotnosť európskej novinky sa pritom zastavila na 1 909 kg. No a Tesla tiež uvádza max. objem batožinového priestoru – 2 158 l (zrejme po sklopení zadného radu sedadiel, vrátane predného kufra „frunk“).

Pomerne prekvapivá cena

Čo sa týka ceny, v rámci slovenského konfigurátora je Tesla Model Y Standard Range (50 388 € s DPH) podstatne lacnejšia ako „stredná“ verzia Long Range s pohonom oboch náprav a dojazdom 533 km WLTP (63 588 € s DPH). Napríklad v Nemecku, kde zvyknú Slováci nakupovať Tesly kvôli lepším cenám, je pritom tento rozdiel len 3 000 € (53 990 € vs. 56 990 € s DPH). A v susednom Rakúsku a v susednom Česku stojí základný Model Y 56 190 € resp. 1 499 990 Kč (cca 60 900 €) s DPH.

tesla model y standard range cena

Uvedené ceny sú bez DPH. Zdroj: Tesla

Takže prekvapivo sa základná verzia na prvý pohľad najviac oplatí pri objednávke cez slovenský konfigurátor. V prípade iných verzií to je pritom presne naopak, ak urobíme porovnanie s cenami v Nemecku či Rakúsku. Treba však rátať s ďalšími poplatkami vo výške 880 € (bez DPH) a hlavne s tým, že pri objednávke cez slovenský konfigurátor je vozidlo doručené len do centrálneho skladu v holandskom Tilburgu. No a vo viacerých európskych krajinách sú tiež dostupné dotácie.

Tiež upozorňujeme, že rezervačný poplatok vo výške 250 € je nevratný. Tesla pritom v rámci slovenského konfigurátora neuvádza odhadovaný termín dodania. Napr. pre nemecký trh platí december 2022 až február 2023.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla ako najpredávanejšie auto sveta? Model Y má mať dobre nakročené, avizuje výrobca
Tesla Model Y vyrobená v Nemecku prešla Bjornovým testom dojazdu. Zaujala efektivitou
Továreň Tesly na Slovensku nebude. Ukázalo sa, že za tým stál „phishing“ podvod

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Pán Bakša, tak som sa pozrel na tie ceny na http://www.tesla.com! Okrem Slovenska je možné siahnuť si cenu konfigurácie v PDF. Keď si potom porovnáte kalkuláciu DE / AT / CZ, tak sa nasmejete !!! TO NEMÁ LOGIKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 🙂

Pridajte komentár