Tesla Model Y v najlacnejšej verzii Standard Range je napokon realitou

8

Tesla napokon poteší záujemcov o jej najnovší elektromobil Tesla Model Y, ktorí sa uspokoja so slabšími parametrami. Odmenou im pritom bude nižšia cena. Na objednávku v rámci prvých trhov je tiež dostupná 7-miestna verzia s tromi radmi sedadiel.

Tesla pri predstavení Modelu Y v marci 2019 uviedla, že spočiatku bude dostupný vo verziách Long Range (LR RWD – pohon zadnej nápravy), Dual Motor (LR AWD – pohon oboch náprav) a Performance, pričom základná verzia Standard Range (SR) s kapacitne menšou batériou a pohonom zadnej nápravy príde neskôr.

Napokon sa prvé trhy dočkali dvoch najvyšších verzií LR AWD a Performance. A v júli minulého roka Elon Musk uviedol, že „základná“ Tesla Model Y SR sa nebude vyrábať, pretože by ponúkla neakceptovateľne nízky dojazd – menej ako 250 míľ (402 km) EPA. A dodal, že o pár mesiacov bude k dispozícii verzia Long Range so zadným pohonom (RWD), ktorá bude cenovo dostupnejšia a stále vynikajúca po stránke ponúkaných vlastností.

Veci sa však zjavne zmenili, o čom svedčí aktualizovaný konfigurátor kalifornskej spoločnosti. Severoameričania si už totiž môžu objednať variant Standard Range, ktorý Musk v júli vylúčil. Kanadský konfigurátor pritom prezrádza, že základný model ponúkne zadný náhon, dojazd 393 km (EPA), maximálnu rýchlosť 216 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,6 s. Predpokladaný termín doručenia novinky je 2 až 5 týždňov.

Čo cena?

Čo sa týka ceny, v USA stojí 41 990 $ bez DPH. Po prepočte do EUR a pripočítaní DPH vo výške 20 % dostaneme sumu 41 000 €. Zaujímavé pritom je, že na rozdiel od Tesly Model 3 Standard Range Plus, ktorá ponúka „čiastočne prémiový“ interiér, Tesla Model Y disponuje prémiovým interiérom ako „vyššie“ verzie. Jediným rozdielom je, že štandardná verzia ponúka prémiovú konektivitu zdarma len na 1 mesiac, na rozdiel od LR a Performance, v prípade ktorých je to 1 rok.

Pre lepšiu predstavu o cene verzie Tesla Model Y Standard Range uvádzame, že v porovnaní s variantom LR je v USA po prepočte a zahrnutí 20 % DPH cca o 7 700 €, resp. 17 600 € lacnejšia ako verzia LR, resp. Performance.  V Číne, ktorá je ďalším trhom kde sa táto novinka začala predávať, sú zas ceny modelov „Made in China“ po prepočte nasledovné – 42 400 € (verzia AWD Long Range), resp. 46 100 € (najvýkonnejšia verzia Performance), vrátane DPH a pravdepodobne bez dotácií.

Už aj 7-miestna verzia

Konfigurátor Tesly tiež odhalil, že Model Y SR a LR je možné objednať aj v 7-miestnej konfigurácii s tromi radmi sedadiel, a to zatiaľ v rámci USA (za 3 000 $ bez DPH) a Kanady. V prípade Európy Tesla avizuje, že za tento variant sa bude napr. v Nemecku priplácať 3 100 € a dostupný bude „v roku 2021“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model Y asi nerobí radosť čínskym epidemiológom. Model 3 dostáva ďalšie nové prvky
Tesla zdá sa testuje nový Model S Plaid na bežných cestách
Tesla Model Y vyrábaná v Číne bude stáť oveľa menej. Príde aj do Európy?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

  1. Tak teda myslím, že je v mojom prípade definitívne rozhodnuté. Tesla model Y v 7 – miestnej verzii.
    A to za tak nízky príplatok?
    (Neviem prečo mi napadla súvislosť s českou komédiou „Slavnosti sněženek“ a slávny výrok Jaromíra Hanzlíka „no nekup si to, když je to tak levný“…)

    • Nechápem, čo stále niekto vyplakáva za tie ceny. Veď je už veľké množstvo alternatív a lacnejších. Stačí kúpiť niečo iné. V čom je problém? To je ako keby ste chceli silou mocou sa dostať k nejakému mercedesu, ale máte max. tak na nejakú fabiu. Auto s takou výbavou, technológiou, výkonom určite nebude lacné. Veď ak nemáte na teslu, kúpte si napr. Konu alebo eNiro. Ja osobne by som bral určite X-ko LR Plus, alebo ten kybertruck, lenže je to až príliš veľká krava a na SVK cesty sa to moc nehodí. A kúpiť si to len pre svoje ego je naozaj k ničomu. Ale taký Defender 110, Sorento, Highlander, XC 90, Espace, komplet na elektriku, to by bolo ončo. A nepotebujem 250 km/h, ani z 0-100 za 3 sekundy. Stačí dlhý dojazd a dosť priestoru pre rodinu, spoľahlivosť.

Pridajte komentár