Tesla Model Y už aj pre Slovákov v rámci oficiálneho konfigurátora. Čo cena? A súvisí to s „enviro-schválením“ Giga Berlín?

8

Do oficiálneho slovenského konfigurátora vozidiel spoločnosti Tesla konečne pribudla aj Tesla Model Y. Spoznali sme pritom ceny jednotlivých dostupných verzií či voliteľnej výbavy. Zdá sa, že rozšírenie nášho konfigurátora o Model Y by teoreticky mohlo mať súvis so včerajším environmentálnym chválením továrne Tesly v Nemecku, ktorá bude tento model vyrábať.

Tesla nemá na Slovensku oficiálne zastúpenie, zrejme aj preto sú možnosti oficiálneho konfigurátora pre SR dosť obmedzené. Doteraz bolo možné cez konfigurátor objednať len sedan strednej triedy Model 3. To však už neplatí, keďže sme sa dočkali rozšírenia ponuky o stredne veľký crossover Tesla Model Y.

Tak ako inde v Európe, aj Slováci majú na výber z verzií Long Range a Performance. Prednosť v rámci dodávok má zjavne najvýkonnejšia a najdrahšia verzia Performance, keďže predpokladaný termín jej dodania je „začiatok roka 2022“, zatiaľ čo v prípade verzie Long Range sa neuvádza žiadny termín. To je logické, nakoľko práve verzia Performance s predpokladanou najvyššou maržou má schádzať z liniek nemeckej továrne Giga Berlin ako prvá.

„Slovenské“ ceny sme však spoznali v prípade oboch verzií. Tesla Model Y Long Range stojí pri objednávke cez oficiálny konfigurátor spoločnosti Tesla určený pre Slovensko 51 990 € bez DPH a ďalších súvisiacich poplatkov (880 €). Tesla Model Y Performance vyjde na 56 990 € bez DPH a ďalších poplatkov.

tesla model y slovensko cena

Zdroj: Tesla

Príplatkové možnosti

Zákazník si môže priplatiť za iný ako štandardný lak „Pearl White Multi-Coat“ (1 000 až 1 900 €), väčšie 20″ disky (1 900 €), biele prvky interiéru (1 000 €), systém Enhanced Autopilot (3 100 €) a systém Full Self-Driving (6 200 €). Po dodaní vozidla je možné dokúpiť aj ťažné zariadenie s kapacitou 1 600 kg (cena sa však neuvádza). Všetky spomínané ceny sú bez DPH.

Žiaľ aj naďalej platí, že Tesla nezabezpečuje dovoz vozidla z doručovacieho centra spoločnosti, ktoré sa pre európske krajiny, v ktorých nemá oficiálne zastúpenie, nachádza v holandskom Tilburgu. Takže vozidlo objednané cez slovenský konfigurátor si treba prevziať osobne v Holandsku alebo zabezpečiť prepravcu. Tento prepravca však musí byť schválený spoločnosťou Tesla.

V konečnom dôsledku tak pridanie elektromobilu Tesla Model Y do slovenského konfigurátora toho až take veľa nerieši. Cena vozidla v okolitých krajinách, kde Tesla oficiálne pôsobí, totiž môže byť podstatne nižšia a prevzatie v týchto krajinách zas komfortnejšie. Lacnejšie tiež môže byť doručenie na Slovensko v prípade využitia prepravcu.

Tesla získala problematické povolenie

Ako sme už uviedli v úvode, Tesla konečne získala environmentálne povolenie pre svoju nemeckú továreň Giga Berlin, informoval včera webový portál brandenburgského regiónu. A to po mnohých komplikáciách a odkladoch. Electrek však upozorňuje, že Tesla musí splniť ešte cca 400 podmienok, aby mohla spustiť výrobu. To má americká spoločnosti podľa vlastných slov zvládnuť v priebehu najbližších 2 týždňov. Ďalším rizikom sú námietky, ktoré môžu byť vznesené v súvislosti s environmentálnym schválením. Nuž dúfajme, že už nedôjde k ďalším ťahaniciam.

Zaujímavé pritom je, že Tesla rozšírila svoje európske konfigurátory o Model Y v čase, keď získala spomínané povolenie. Teoreticky by tak mohla byť presvedčená, že výrobu v Giga Berlin spustí v dohľadnej dobe.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Mobilný servis Tesly CZ pre Slovákov je spustený. Aké úkony poskytuje?
Tesla showroom po ČR už aj v Poľsku a čoskoro v Maďarsku. Čo Slovensko?
Tesla potvrdila, že ďalší slovenský Supercharger sa chystá vybudovať v Trenčíne

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

  1. “ Strašne “ lacné e-auto ! Dúfam ,že v EU pôjde na dračku !? No proste nekúp to ! To vážne len za 50 – tisíc eur ? Len tak málo ? V dnešnej zlatej dobe ,keď nevieme čo s peniazmi !

    • Cena auta je dana zaujmom kupujucich. Tesla ma marzu 30%, kludne by mohla auta predavat lacnejsie. Ale preco by to robila, ked kazda vyrobena Tesla sa hned preda. Ved ide o zisk a cim vecsi zisk, tym je vyrobca a investori spokojnejsi.

    • veru tak…..je potom rozumné si kúpiť drahú elektro Daciu v cene 17 000.- € a po 8 rokoch musíš vymeniť AKU za 14 000.- € a to sa oplatí s ohľadom na ekológiu a peňaženku………..

  2. Treba si porovnat s ostatnymi elektromobilmi s podobnymi parametrami a kazdemu kto tieto veci sleduje musi byt jasne za toto auto by sa oplatilo aj keby stalo 70!

    • Presne tak, je to s veľkým náskokom najlepší elektromobil na svete vo svojej kategórii a Tesla musí zarábať peniaze na ďalšie expanzie, čoskoro oznámi, kde bude stáť ďalšia Gigafactory.

  3. Tak asi len ja budem tak skromný že si nekúpim si tú Teslu za 52.000 plus DPH ……. Ostatným želám veľa šťastných kilometrov!

Pridajte komentár