Dojazd Tesly Model Y významné ovplyvnil inovatívny systém „Octovalve“, uviedol Musk

0

Najnovší elektromobil značky Tesla, crossover strednej triedy Tesla Model Y, dostal do vienka inovatívny multifunkčný systém „Octovalve“. Ten sa stará o tepelný manažment vozidla na viacerých úrovniach, pričom významným spôsobom zvyšuje jeho efektivitu, a tým pádom aj dojazd.

Nedávno sme priniesli článok, ktorý sa venoval rozhovoru Elona Muska s automotive expertom Sandym Munrom o pokrokovej karosérii Tesly Model Y. Ten prebehol v rámci podcastu Third Row Tesla, pričom ponúkol aj ďalšiu zaujímavú tému, a to „Octovalve“.

V rámci systému Octovalve bol chladiaci okruh integrovaný do jedného systému na riadenie vykurovania a chladenia, ktorý optimalizuje tepelnú energiu prúdiacu vozidlom. Zámerom pritom bola maximalizácia účinnosti celého tohto systému.

Vývoj nakoniec priniesol zaradenie, resp. termálny systém (Octovalve), ktorý je spárovaný s unikátnym tepelným čerpadlom. Nie je tomu pritom dávno, čo toto čerpadlo Elon Musk vychválil do nebies. Aktuálne opäť poukázal na jeho „lokálnu tepelnú slučku“, ktorá má byť hlavnou inováciou a plní veľmi dôležitú funkciu pri nízkych teplotách.

Digitalizácia tepelného systému

V rámci Octovalve zas Musk vyjadril nadšenie z „aplikácie konceptov dosky plošných spojov“ do chladiacich okruhov, čo prinieslo veľmi komplexný výmenník tepla. To by podľa neho nebolo možné docieliť prostredníctvom konvenčných riešení v podobe trubíc.

Riadenie tepelného systému tak bolo digitalizované, čo umožňuje jeho optimalizáciu v reálnom čase, naprieč celým radom podsystémov. Octovalve, v rámci ktorého boli integrované viaceré tepelné systémy, pritom viedol k zvýšeniu dojazdu Tesly Model Y o 10 %. Ide teda o pomerne významný prínos.

Vďaka nemu je dojazd Modelu Y porovnateľný s aerodynamickejším a ľahším Modelom 3. Jeho spomínaná doska plošných spojov pritom na Elona Muska zapôsobila až tak, že si našla svoje miesto v jeho skrinke trofejí, ktorú má v spálni.

Zdroj: Cleantechnica

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model Y dostane karosériu inšpirovanú hračkárskym autíčkom, hovorí Musk
„Demontáž“ Tesly Model Y priniesla aj sklamanie. „Kabeláž“ nemá byť revolúciou
Tesla vyvíja pľúcny ventilátor. Používa aj súčiastky z elektromobilu Model 3

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár